Srdce na dlani, versus smrt celé rodiny. Sofiina volba.

Neznámí hrdinové

Eva Erbenová, rozená Löwidtová.

Narodila se roku 1930, odmítla se zachránit v jednom z Wintonových vlaků, nechtěla opustit rodiče.

Rodina transportována do Terezína, později do Osvětimi. Otec dříve (zemřel nakonec v jiném táboře), Eva s matkou později.

V roce 1945 se obě dostaly do pochodu smrti a matka vysílením v krušnohorské Svatavě umírá.

Patnáctiletá Eva, už velmi zubožená, nakonec shodou okolností z pochodu unikne a putuje potají krajem. Kdesi pak vyčerpáním omdlí.

Eva Erbenová na rampě nádraží Praha- Bubny, na místě, kde před 82 lety nastoupila do transportu do koncentračního tábora.
V průběhu holokaustu byli zavražděni oba její rodiče.
Moc si važme toho, že tito lidé ještě mezi námi jsou, to oni jsou nejautentičtějším hlasem proti tendencím současnosti si to zase zopakovat.
🇨🇿✡️❤️
(foto Tereza Willoughby)

Stalo se to nedaleko chodského Postřekova a tam ji našli ležet místní děti a rodina Jahnova se jí ujala a do osvobození jí skrývala a starala se o ni, což bylo i přes blížící se konec války, spojeno s velkým nebezpečím.

“Vzít k sobě židovské dítě mohlo znamenat vyhlazení celé vesnice. Ačkoliv jsem nikomu neřekla, že jsem Židovka, jsem přesvědčená, že to celá vesnice věděla.“

V rodině Jahnových zůstala Eva až do osvobození a stále vzpomíná na jejich odvahu, laskavost, péči a vlídnost.

Po Únoru 1948, už jako vdaná a těhotná, emigrovala do Izraele. Se svými zachránci se setkala znovu až v roce 1966 při návštěvě Československa.

Kryštof a Ludmila Jahnovi získali za záchranu života Evy Erbenové a její úkryt, v roce 1983 titul Spravedliví mezi národy.

Foto: Rodina Jahnova z Postřekova, která Evě na sklonku války zachránila život. Zleva Vlasta Jahnová, Kryštof Jahn, Ludmila Jahnová

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh