Stát a dezinformace: setrvalé přešlapování na místě

Jestli o něčem píšu od návratu Miloše Zemana do vysoké politiky intenzivně, tak jsou dezinformace, jejich šíření, účel a účinek. Člověk by čekal, že za tu dobu se stát tohoto tématu nějak skutečně (tweety a tiskovky, za nimiž nenásleduje obsah, nepočítám) chopí, vytvoří účinnou strategii proti nim (převzít můžeme vzory z Pobaltí či Skandinávie, kde to umí) a především ji bude aplikovat.

Zatím jsme se posunuli jen od stádia, kdy politici nahoře nejen že proti dezinformacím nebojují, ale dokonce je používají k ovlivňování voličů sami, do stádia, kdy se veřejně říká, že dezinformace jsou zlo a že se proti nim bojuje.

Ovšem v reálu se nic takové neděje, Česká republika je zaplavována proruskou propagandou ze všech stran, od vrcholných politiků – kolaborantů s nepřítelem, přes zesílenou tvorbu dezinfowebů, až po nálože řetězových emajlů, které každý den přistávají ve schránkách našich seniorů.

Nástěnka domu seniorů ve Svitavách. Texty a memy aka vytištěné řetězové emaily

Šéf Vojenského zpravodajství Beroun k dezinformacím:

Frustrací z toho, že se v Česku nedaří boj s dezinformacemi, že se jejich nebezpečnost dlouhodobě podceňuje a že politici nezvládají strategickou komunikaci, se ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun netají. 

Na toto téma vystoupil i na meetingu Asociace online vydavatelů

„Téma dezinformací je zásadní a ovlivňuje naši společnost dnes i do budoucna. Dezinformace mají sílu společnost totálně rozdělit a v časech války i zlomit ochotu státu se bránit či se postavit nebezpečí na odpor.“ 

Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun

„V únoru jsme se ze dne na den ocitli na hranici válečného konfliktu. Ten konflikt se posouvá a Rusové se nezastaví tam, kde dnes jsou. Jejich ambice jsou větší a potřebují zlomit jednotu Západu. Protože jestli Putina něco zaskočilo, byla to právě jednota Západu. Rusové mají s dezinformačními operacemi desítky let zkušeností. Velmi dobře to umí, jsou velmi efektivní a digitální prostředí je tomu velmi nápomocné.“

,,Útok Ruska na Ukrajinu šok v podstatě pro všechny státy v Evropě a ve vztahu k Rusku má EU stále mnohé limity. Rusové mají například řadu firem skrytých v systému národních společností, což ztěžuje až znemožňuje jejich identifikaci v souvislosti se zavedenými sankcemi.“

,,Identifikace dezinformací a boj proti nim se vedle toho stále ocitá poněkud v pozadí pozornosti vlád.“

Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun blokování dezinformačních webů vnímá jako správný krok, kritizuje ale to, že šlo spíše o improvizaci než o dobře připravené a zákony podepřené opatření:

„Jsme mistři světa v improvizaci, ale povýšili jsme to na systém. Blokování webů se udělalo tak, že to nějak zvládneme, že se známe a že se domluvíme, ale ono nás to smrtelně doběhne. V reálném čase na to koukají i Rusové. Máme přitom za hranicemi válku a diskutujeme o tom, zda nedojde k hranicím a nedej bože i za hranice. Dezinformace jsou pro společnost extrémně nebezpečné.“

Dále z téže akce: Stratég Vojenského zpravodajství a expert na dezinformace Daniel P. Bagge:

„Je naše chyba, že jsme se je nenaučili zachytit a jasně se proti nim vymezit ať už strategickou komunikací na straně státu nebo i schopnosti médií na ně adekvátně reagovat. Šiřitelé dezinformací se podle něj dají i v Česku rozdělit zhruba do tří skupin: na ty, kteří mají dezinformace jako byznys, ty, kteří jsou přímo podporování ze zahraničí, a užitečné idioty.“

,,Užiteční idioti, s tím se na úrovni bezpečnosti mnoho dělat nedá, to je spíše věc vzdělávání. Dezinfo jako byznys funguje velmi dobře – tam se může stát nějak vymezit, nastavit legislativní rámec třeba v tom, že bude nutné weby registrovat a podávat účetní uzávěrky jako v jakémkoli jiném podnikání. To hlavní, a to je i úkol pro tajné služby, jsou ti, kdo jsou za dezinformace přímo placeni.“ 

(Poznámka: nikoho takového ještě české tajné služby veřejnosti neodkryly, pouze jednotlivce se pak povedlo vypátrat novinářům.)

Aktuálně

Report Českých elfů o aktuálních tématech a narativech dezinfoscény:

☢ Ukrajina: přebírání ruské propagandy, válka jako globalistické spiknutí NWO

☢ Parlamentní listy: už nereportují o vývoji bojů, ale jen o dopadech konfliktu v ČR

☢ Vláda: využití kauzy Dozimetr k útokům na celou vládu

Celý report ZDE.

Mimochodem je fascinující, jak si i teď, v čase války s Ruskem, chodí politici pětikoalice (o politicích nedemokratických stran samozřejmě ani nemluvím) mudrovat na nejvlivnější proruské dezinfomédium v zemi, na Parlamentní listy. Jak mám pak brát vážně jejich vyhlášení, že jsme ve válce s Putinovým režimem a musíme se podle toho chovat?

Jak vypadá taková dezinformace?

Typický příklad: reálná fotka zasazená do úplně jiného kontextu (mimochodem zrovna opačného, než kremlobot tvrdí), mega emoce a návdávkem ihned útok na současnou vládu (to je totiž účelem současné vlny dezinformací), která ,,jak vidno z příspěvku“ podporuje neonacismus a ještě navíc o tom lidem lže.

  1. Koloborantská dezinformace

2. Původní fotka: vznikla u odvodní komise běloruské armády v roce 2005 …

Uvědomme si, že příjemci těchto manipulací, jich dostávají až desítky denně. A taky to, že ti, kteří v zemi takto ruskou propagandu vytváří a šíří, to dělají v tisícových počtech a (prakticky) beztrestně.

Jako by ani nebyla válka a jakoby ani vládě nezáleželo na tom, že tyto praktiky zvyšují nedemokratickou cestou šanci na vítězství nedemokratických & proruských stran v následujících volbách. Volby mají být politická soutěž hodnocení práce stran v minulém období a vizí do budoucna, nikoli volnou soutěží dezinformační platforem o to, kolik voličů dokáží svými fejky ovlivnit.

Úvodní obrázek ebezpečí.cz

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh