Sto lží Andreje Babiše, díl IV.

.

Grafik a programátor Vladimír Adamovský si dal tu práci, že vybral z velkého množství vzorek stovky lží Andreje Babiše, kterými manipuloval veřejnost, sestavil je do jednoho odkazu a odzdrojoval je.

Mám pro vás čtvrtou jeho výběru, opět doplněnou i o moje odkazy k daným lžím.

První díl se nachází tady, druhý zde a třetí tady.

Myslím, že by se tento materiál dal s úspěchem používat jako argumentář, či jako email, co by protihráč řetězových mailů.

Lež číslo 31.

„Dotace pro Farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoli nálezu. Je absurdní, že mě někdo vyzývá k přiznání chyby, kterou jsem neudělal a nemohl udělat. Proto není žádný důvod peníze do Evropské unie vracet.“

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži:

Zpráva z 22. února 2011 s názvem Audit operací č. PAS/01/2011/95 zní jasně: Farma Čapí hnízdo si v rozporu se smlouvou a pravidly nechala od dotačního úřadu na účet poslat miliony předtím, než fakticky zaplatila fakturu dodavatelům za práce na výstavbě centra. Pokuta šest milionů byla později snížena.

Je to tak. Premiér peníze ukradne pro sebe a EU je následně proto neproplatí nám všem. A Babišova ministerstva to přikryjí.

Lež číslo 32.

„Kdybych chtěl odrbávat státní kasu, tak moje firmy sídlí na Kypru.“

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži:

Babišova firma Romneya, která koupila společnost U Rytířů od Milana Sládečka, měla své sídlo právě v Kyperské republice. Tato země je považována za daňový ráj. Ale to asi bude náhoda.

Dále: Kdo se tady schovává na Kypru? Podívejte se, jak Babiš a Agrofert tajili svou firmu.

Jeden z mnoha tematických přehledu. Označováno vždy jako kampaň. (Aktuálně.cz)

Lež číslo 33.

„Vy Lidovci, jste nás nikdy nepodpořili při navyšování důchodů.“

Lež Andreje Babiše tady.

Vyvrácení lži:

Poslanci KDU-ČSL při hlasování v Poslanecké sněmovně opakovaně podpořili vládní návrhy zákonů, v jejichž důsledku došlo nebo dojde k navyšování důchodů.

Stalo se tak v letech 2018, 2019 i 2021.

Lidovci navyšování důchodů nejen podporují, ale i sami iniciují.

Lež číslo 34.

„Vy, pánové Bartoš a Jurečka, jste vždycky hlasovali proti nám, když jsme chtěli navýšit platy.“

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži:

Poslanci KDU-ČSL i Pirátské strany v tomto volebním období hlasovali pro zvýšení platů učitelů nebo zaměstnanců bezpečnostních sborů. Piráti navíc podali svůj pozměňovací návrh k novele pedagogického zákona, který měl platy učitelů zvednout na 130 % průměrné mzdy.

Potvrzení dokonce z Babišova stranického tisku.

Lež číslo 35.

„Meziročně jsme dali na platy zdravotníků o 90 miliard navíc.“

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži:

K žádnému navýšení platů o 90 miliard Kč nedošlo. Stát ovlivňuje platy ve zdravotnictví především pomocí plateb za státní pojištěnce, za ně by měl letos vydat 127 mld. Kč.

Suma 90 miliard pak představuje více než polovinu celkových ročních platů a mezd všech pracovníků ve zdravotnictví.

Mezi těmi kříži je i 88 mých kolegů zdravotníků. Na Covid-19 zemřelo 88 zdravotníků, z toho 34 lékařů. Život si za peníze nekoupíš, tím spíše, když ti je hrne ten, který svou liknavostí zavinil smrt tisíců. Snímek A2larm

Lež číslo 36.

„Kandidát Pirátů Wagenknecht připravil Česko o 800 miliónů korun.“

Lež Andrej Babiše tady.

Vyvrácení lži:

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl Okresní soud Praha-západ. 

Dále: O tom, že bylo 820 milionů korun vyplaceno ze státního rozpočtu, rozhodla vláda, v níž funkci ministra financí zastával Andrej Babiš. 

Proč nemá rád pan Babiš pana Wagenknechta? 🙂

Lež číslo 37.

„Korunové dluhopisy? Přišel s nimi Kalousek a Sobotka pro ně hlasoval.“

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži:

Legislativa umožňující vydávání korunových dluhopisů existovala již od 90. let, do praxe ovšem tento postup zavedl až Miroslav Kalousek jako ministr financí. Bohuslav Sobotka však pro znovuzavedení ustanovení umožňující korunové dluhopisy nehlasoval.

Muselo být velmi nepříjemné, pro některé nejmenované politiky, když Kalousek ve sněmovně skončil…

Lež číslo 38.

„Od mého vstupu do vlády jsme zatím otevřeli 91 km nových dálnic a zahájili stavbu dalších 163 km.“

Lež Andreje Babiše tady.

Vyvrácení lži:

Od roku 2014 do pronesení této lži bylo zprovozněno 70,1 km dálnic a modernizace D1 v délce 89,2. Zahájeno potom bylo pouze 113 kilometrů dálnic a navíc ještě dalších 60 km modernizací D1.

Pan Babiš prostě staví nové dálnice tím, že opraví (D1 za osm let…) ty staré. A je to.

Lež číslo 39.

„Ústava při výměně ministra žádné termíny nemá, takže není prezidentem porušována.“

Lež Andreje Babiše tady.

Vyvrácení lži:

Dle čl. 74 Ústavy platí, že „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ Je tedy pravda, že Ústava v tomto případě nezmiňuje žádnou exaktní lhůtu, kterou je nutno dodržet v případě odvolání člena vlády na žádost premiéra.

Ústavní právníci se však shodují, že absence explicitně vyjádřené lhůty neznamená, že by prezident žádnou lhůtou vázán nebyl. Prezident by prý měl jednat bez zbytečného odkladu, tzn. že „cokoli přesahuje odklad, který je nezbytný pro provedení toho úkonu, je odklad zbytečný, a to jest nepřijatelný.“ Jan Wintr označil počínání prezidenta za „protiústavní a bezprecedentní (…) hrubé porušování Ústavy“. Profesor Kysela pak uvádí, že prezidentovým konáním byly jasně naplněny podmínky pro podání žaloby pro hrubé porušení Ústavy.

Mordor pro Česko v jednom obrázku.

Lež číslo 40.

„Nemám žádnou možnost prezidenta donutit ke jmenování vládou navrženého ministra.“

Lež Andreje Babiše tady.

Vyvrácení lži:

Premiér má možnost podat kompetenční žalobu či iniciovat podání žaloby pro hrubé porušení Ústavy. Obě možnosti však veřejně odmítl vykonat.

V Česku dneška asi takto. Silné Česko, silný premiér. Via @uywube

 🏇 Co teď? Já nevím, asi přečíst a sdílet, ne?

Udělejme společně z Babiše nevítěze.

Díl číslo pět v pondělí.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh