Švédsko to do Ukrajiny sype

Švédsko oznámilo rekordní částku pomoci Ukrajině ve výši miliardy švédských korun (28,6 mld Kč). V poměru k HDP se tato částka rovná americké pomoci za šedesát miliard dolarů.

Jde celkově o šestnáctý švédský balík pomoci.

A to ještě minulý týden švédská vláda schválila podporu Ukrajině na příští tři roky v celkové výši 75 miliard švédských korun (161 miliard Kč).

A nejen to: jako bonus Ukrajině daruje oba své letouny včasné výstrahy a dálkového radarového průzkumu Saab 340 AEW-300 (ASC-890). Oba mohou navíc přímo komunikovat s letouny F-16.

Součástí aktuálního balíku je mj. i kolem 200 kusů obrněných transportérů typu PBV302 (všechny švédské zásoby i s náhradními díly), dále rakety vzduch-vzduch středního doletu RB 99-AMRAAM, dělostřelecké granáty ráže 155 mm, dále pak půjde o finanční podporu, satelitní komunikaci, materiál pro údržbu už dodané pomoci, cisternová vozidla a podporu vojenského výzkumu.

PBV302
RB 99-AMRAAM

Hlavní pomocí jsou dozajista oba letouny včasné výstrahy Saab 340 AEW-300 (ASC-890). Pro ukrajinskou armádu jde o mimořádnou pomoc.

 Je to vlastně létající radar připevněný na letadle Saab 340, který výrazně zvýší možnosti Ukrajiny včas zpozorovat hrozby hlavně ve vzduchu, ale i na zemi či na moři. 

Tato technologie umožňuje zpozorovat stíhačky, vrtulníky, rakety s plochou dráhou letu, drony, lodě, a dokonce i tak malé objekty na moři, jako jsou vodní skútry. Systém AESA údajně dokáže najednou rozeznat 500 cílů na povrchu a tisíc ve vzduchu.

Letouny každopádně začnou na frontě působit až se začátkem podzimu, tak dlouho trvá výcvik pilotů a pozemních operátorů

(Zdroj ZDE.)

Ozývají se i kritické hlasy, narážející na to, že se nyní na nějakou dobu sníží obranyschopnost švédské armády, protože ta má náhradu jen teprve objednanou.

Místopředsedkyně švédské vlády Ebba Bush však říká: „Největší riziko, které Švédsko v této situaci podstupuje, je, že neudělá dost pro to, aby pomohlo Ukrajině vyhrát válku.“

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh