Těžký boj Česka s oligarchy vlastnícími média

🐍 Nezávislá média jsou čtvrtým pilířem demokracie. Bez nich se systém dříve či později zhroutí. A protože hrají zásadní roli v dramatu zvaném svobodná společnost, musejí být svobodná doopravdy.

🐍 V ČR je bohužel role médií zásadním způsobem pokřivena, často navíc i zesměšňována. Osvícený stát by jim měl v těžkých dobách pomoci. Protože pokud padnou, stane se stát fakticky bezbranným proti vnitřním i vnějším uzurpátorům svobody.

🐍 Začínající politik Babiš koupil mediální dům Mafra, vydavatele deníků MF Dnes, Lidové noviny a jejich internetových dvojčat: iDnes.cz a Lidovky.cz. Stál za tím kalkul, že mu vlastnictví velkého vydavatelského domu pomůže k politickému úspěchu.

Svým počinem na mnoho let dopředu těžce poškodil tuzemský mediální byznys

🐍 Ze stejného důvodu jej následovali oligarchové Kellner, Křetinský, Dospiva,

🐍 Čtveřice podnikatelských uskupení u nás kontroluje drtivou většinu zpravodajského obsahu, který se dostane k českým čtenářům, posluchačům a divákům. Tito oligarchové, podnikající i se státem, jsou tak fakticky ve střetu zájmů. Proč?

  • Je střetem zájmů, když vlastník média či konečný beneficient je politicky exponovanou osobou.
  • Je střetem zájmů, když společnosti, které patří do vlastníkova portfolia, mají vysoký objem smluv se státem.
  • Je střetem zájmů, když společnosti, které patří do vlastníkova portfolia, podnikají v oblastech speciálně regulovaných státem. Hlavně se jedná o energetický průmysl, dopravu, telekomunikace, dále pak pojišťovnictví, bankovní průmysl a finanční trhy a farmaceutický průmysl, ale také oblast zbrojařství nebo hazard.

🐍 Majitel média je tedy ve střetu zájmů, když má jeho podnikání takovou povahu, že by se mu mohlo vyplatit manipulovat s veřejným míněním, či dokonce měnit podobu demokratických principů a společnosti, ve které žijeme.

⚠️ A nyní NEÚPLNÝ výčet médií, které jsou vlastněná výše zmiňovanými oligarchy:

⏭ iDnes, MF Dnes, radio Impuls, Lidové noviny, Lidovky.cz, Metro 5+2, Chvilka pro tebe, Rytmus života,, TV Nova, TN.cz, Blesk, Blesk.cz, Frekvence 1, Evropa 2, Reflex, Aha!, iSport, Deník.cz Deník, Květy, Vlasta, iReceptář … ⏮

🐍 U médií napojených na podnikatelská uskupení bude vždy existovat pokušení ovlivňovat jejich obsah, a tudíž i ekonomický, podnikatelský, hospodářsko-soutěžní, ba politický vývoj v zemi.

🐍 Takové ovlivňování pak ničí základní funkci média, které má sloužit veřejnému zájmu a nikoli oportunistickým zájmům silných podnikatelských konglomerátů. Existence svobodných médií prostých kontroly vlastníka je veřejným statkem, tedy benefitem většiny, dokonce i těch, kteří jsou občansky pasivní a média vnímají jen jako zdroj zábavy

🐍 Druhou kapitolou tohoto dění v mediálním je aktivita současné vlády. Ta brutálně nahrává oligarchům (ukážeme si) a tedy snižuje význam médií, která sice tak velkou finanční základnu, za to jsou skutečně nezávislá.

🐍 Ta svobodným médiím zasadila první ránu již vloni, kdy se postavila za znění novely autorského zákona. Výslednou podobu úpravy, díky níž měla do českých médií dotéci odhadem jedna miliarda ročně od technologických platforem jako Google či Facebook, tvrdě prosazovala Unie vydavatelů, což je lobbistický nástroj vydavatelství vlastněných Křetínským, Babišem či Dospivou.

🐍 Výsledek? Platformy dodnes českým médiím nic neplatí a navíc Google stopnul i dosavadní individuálně nasmlouvané penězovody. To, co dosti bolí malá média zle, je jen drobnou nepříjemností pro oligarchy. Klidně bez peněz od Google vydrží a zadotují svá média zisky ze svého „core byznysu“ v energetice, zemědělství, farmacii či developmentu.

🐍 Bonusem jim jsou potíže středních a menších vydavatelů, jejichž byznys je založen právě jen a pouze na provozování médií. 

🐍 Později vláda stopla i plán tehdejšího zmocněnce pro média a dezinformace Michala Klímy, který navrhoval uvolnit každoročně 100 milionů korun ze státního rozpočtu pro grantový mediální program.

Argumentoval přitom i tím, že „nezávislá média hrají nezastupitelnou úlohu v informování veřejnosti a v konečném důsledku tak přispívají ke snížení vlivu dezinformací“.

🐍 Na celou českou vydavatelskou scénu by daleko citelnější dopad než zmiňovaných 100 milionů korun měl nový systém zadávání státní inzerce, včetně inzerce státem vlastněných či ovládaných podniků a organizací. Zde už se bavíme o vyšších stovkách milionů každý rok. Až dosud drtivá většina těchto financí končila u největších mediálních hráčů.

🐍 To se mělo podle nového návrhu zákona změnit a inzerce státních podniků by byla rozprostřena rovnoměrně i k nezávislým a neholdingovým médiím.

🐍 Bohužel po tvrdém lobbingu si stamilionové příjmy z reklam si opět budou dělit JENOM oligarchové. Což je pro menší média, (která navíc často o kauzách oligarchů píší) kritická situace.

Zdroj ZDE.

Situace je o to horší, že dezinformační platformy rozhodně nezahalí, svoji základnu tu má Rusko v neČT, další sponzoruje Institut Václava Klause a tedy PPF a velké peníze jsou za fungováním Parlamentních listů.

Nic z toho není žádné zpravodajství, ale nástroje k šíření nenávisti, lží a ruských hybridních narativu do české společnosti.

🏇 Tato situace mrzí i mě osobně, protože ji intenzivně sleduji a vím, jak jsou nezávislá média důležitá pro zachování demokracie.

Ostatně proto jich nemálo z nich podporuji: HlídacíPes, Voxpot, Investigace, Alarm, Neovlivní, Aktuality.sk, Referendum, E15, DVTV, Deník N.CZ, DenníkN.sk a ještě některé malé projekty jako Vjorstka, Osm statečných, nebo třeba Konšpirátori.sk.

Bohužel už ale podporu nemůžu navyšovat, (ale budu se snažit ji udržet) protože součet vašich příspěvků a vydání na provoz stránky (moje půlka výplaty a podpora médiím i dalším humanitárním projektům) jsou v těchto měsících už vyrovnány.

Od začátku jsem věděl, jak je to důležité a hned jak jsem zjistil, že přispíváte více (díky za to!) než je na provoz potřeba, byl jsem rozhodnut tato malá nezávislá média podporovat. Teprve až pak, spolu s dalším navyšováním přispívajících jsem přistoupil i k podporování humanitárních a vzdělávacích projektů.

Bez médií, která jsou zcela nezávislá, bude udržení naší demokracie a geopolitického směřování velmi těžké. Není třeba nad jejich nezastupitelnou rolí hluboce dumat, byla prvním segmentem po nichž Orban vyjel a jsou i prvním segmentem, po nichž vyjíždí Robert Fico.

A stačí se podívat, jak obě země tito dva pánové spravují a jestli bychom v takových poměrech chtěli žít.

Odpověď je myslím nasnadě.

(Úvodní foto: Demonstrace za svobodu médií v roce 2018 v době útoků na média od Miloše Zemana a v době vraždy novináře Jána Kuciaka, František Vlček)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh