To druhé hřiště

Válku (kterou jsme nechtěli ani nezačali), pomoc Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům vláda zvládá. Jistě by mohlo být něco ještě o fous lepší, ale ve srovnání s tím, co by tu vládlo ještě loni touto dobou ….

Souběžně s tím musí ovšem vláda řešit i problémy doma. Inflaci, ceny energií, asi zase covid a to vše by mělo být zarámováno adresnou pomocí řekněme 1/5 rodin, které jsou v současných krizích nejvíce postiženi.

Situace je to složitá, vláda musí řešit hned několik problémů najednou.

Kolik lidí důvěřovalo Petru Fialovi v lednu 2022: důvěřovalo 32 %, nedůvěřovalo 45 %. Nyní premiérovi důvěřuje 23 % občanů a nedůvěřuje 70 % …. (výzkum Morning Consult)

Bohužel, nemá na vybranou, v závětří číhají Babiš s Okamurou, notně podporováni dezinformačním ekosystémem, kteří cílí na všechny, kteří jsou některou z výše zmíněných krizí postiženi. %

Vláda musí taky dobře vysvětlovat, co a proč dělá, aby co největší část Čechů pochopila, že situace je objektivně špatná a navíc jakákoli dohoda s Ruskem, které uměle zvyšuje ceny plynu i ropy, se nám v budoucnosti vrátí v mnohem horší podobě.

Energetická krize a zvýšení životních nákladů pro nejchudších/nejbohatších 20%. Stojíme si nedobře.

Ondřej Votruba: Vláda by měla říct lidem tvrdou pravdu

,,Po dvou covidových letech, které přinesly spoustu omezení, až neřešitelné finanční problémy pro některé firmy, ale také pořádné rozbourání některých globálních dodavatelských řetězců, náhle přišla ruská agrese na Ukrajině a i s tím spojená zcela zásadní energetická krize. Elektřina hrozně zdražila. Benzín hrozně zdražil. Plyn zdražil ze všeho nejvíc a hlavně brzo možná nebude (z Ruska) vůbec.“

,,Do toho velmi vysoká inflace, která ještě pořád nenašla svůj vrchol a řada dalších problémů, takže nová vláda neví, co dřív. Snaží se, ale dle mého soudu stále nedostatečně upozorňuje na to, co nás pravděpodobně čeká. Přijde mi, jako by většina národa žila trochu odtržená od reality s tím, že „covid přece už skončil a stejně to byla jen rýmička“ – v ekonomice každopádně udělal pořádný binec) a že „válka je přece na Ukrajině, nás se netýká“ (což zjevně není pravda, protože se nás týká bezprostředně, a to nejenom bezpečnostně). „

,,Nelze prostě udržet stejnou životní úroveň (a to nemyslím jenom finančně), jako do roku 2019 kvůli výrazně kleslým úsporám z rozsahu, efektivitě, motivaci a dalším klesajícím veličinám.“

,,Nebylo by lepší prostě natvrdo říci, ať se připravíme na to, že už na podzim holt budeme doma chodit v tlustém svetru místo v tričku s krátkým rukávem? Druhá možnost je nechat žít domácnosti, jak jsou zvyklé, což mi v dané situaci okolního světa přijde poněkud nepatřičné, a odříznout od plynu průmysl. To ovšem spolehlivě přinese dominový efekt, kdy budou bankrotovat nejdříve vybrané výrobní podniky, poté jejich dodavatelé/klienti a následně i další. V domácnostech pak bude sedět velké procento nezaměstnaných lidí.“

Předchozí vláda měla k řešení jen jeden nečekaný problém. A dopadla jak sedláci u Chlumce …

Julie Hrstková: PR akce zimu z domovů nevyženou. Ochrana ohrožených energetickou krizí je slabá

,, Čeští politici rozměr energetické krize významně podceňují. A to jak po stránce ekonomické, tak po té sociální. Pomoc v Česku probíhá daleko víc v oblasti PR než v reálných činech.“

,,Dávky na bydlení a energie dodnes využívá daleko méně domácností, než které na ně mají nárok. Byrokracie je složitá a jednorázový příspěvek na dítě ve výši pěti tisíc korun situaci dlouhodobě neřeší. Do problémů se navíc nově dostanou i domácnosti, které zatím byly schopné přežít bez pomoci státu.“

,,Energetická krize má trvat dlouho a podle většiny expertů ceny jen tak neklesnou. Plošná pomoc, jejíž detaily se stále ladí, vypadá jako extrémně drahá záležitost z hlediska státu a současně jako minimální podpora těm, jejichž život inflace výrazně poznamenala.“

,,Západní příklady ale ukazují, že pomoc může být daleko pestřejší, než jsou třeba v Česku oblíbené předvolební tisícovky, které jen plundrují rozpočet. Neexistuje jediný důvod, proč nechránit ohrožené skupiny i legislativně, třeba odkladem či rozložením splátek. Stejně jako neexistuje důvod pro důkladné prozkoumání rozpočtu a nalezení cesty ke zvýšení příjmů.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Filip Pertold: Energetický tarif není ani úsporný, ani sociální.

Sleva na energie: – nulová cílenost na domácnosti s vysokým podílem výdajů na bydlení

– odpuštění poplatků na OZE je přímo dotovaná cena – vyšší spotřeba

– Pomoc nedostatečná pro domácnosti v problémech

– Rozpočet neušetří na sociálních výdajích

,,

Nikdo nechce dělat nepopulární věci, ať už zvyšování daňových příjmů, snižování výdajů či třeba do budoucna zvyšování věku odchodu do důchodu, který je vzhledem k tomu, že žijeme čím dál déle, nezbytný. Naopak se takřka všechny hlavní politické síly předhánějí ve snižování daní a zvyšování výdajů.“

,,Podle Národní rozpočtové rady máme strukturální deficit 220 miliard, deficit, který nesouvisí s válkou na Ukrajině ani drahými energiemi. Vyšší výdaje do školství, zdravotnictví a penzí tvoří zhruba polovinu, zhruba polovinu pak dělá zrušení superhrubé mzdy, zrušení daně z prodeje nemovitostí, zrušení silniční daně a čarování se spotřební daní u nafty. Celkový propad příjmů je asi 120 miliard, zvýšení výdajů je zhruba podobné. Ale vláda nemá odvahu ani zredukovat výdaje, ani zvýšit příjmy.“

,,Když cokoli nabídnete zdarma, nebo za sníženou cenu, spotřebitele tím motivujete stále víc spotřebovávat, nikoli šetřit. Když budete dotovat rohlíky, lidé je nebudou kupovat méně, ale více, než kdybyste na ně tu dotaci nedal. S energiemi je to stejné. Riziko, že lidé zvýší spotřebu, je vysoké. Prioritně teď naopak potřebujeme snížit spotřebu energií. Pomoc skrze sociální systém je proto výhodnější z těchto dvou důvodů: je cílená (tedy může být cílená), a neobsahuje riziko motivace k vyšší spotřebě, specificky energií. Nyní nám naopak hrozí, že budeme mít zásobníky s plynem prázdné dřív.“

,,Vláda se přiklání k opačnému extrému, kdy se snaží najít cesty – možná i z politických důvodů –, jak pomoci úplně každému. A to je příklad jak té pětitisícovky pro většinu rodin, tak zejména onoho úsporného tarifu, který bude stát přes šedesát miliard. To je devětkrát víc, než kolik se utratí za příspěvek na bydlení.“

,,Stát není schopen propojit data z daňových přiznání s daty o spotřebě energie, takže není schopen představit nějaký skutečně sociální tarif. A není ani ochoten otevřít sociální systém tak, aby jím prošlo oněch dvacet procent ohrožených domácností. Proto přechází na plošnou pomoc všem.“

Ministerstvo zahraničí začalo aktivně vy\vracet dezinformace. Via Lukáš Valášek

🏇 Pozoruju vše s jistou obavou. Společnost ještě zdaleka nepadla na dno a sama o sobě je samozřejmě nervózní. Podobnou existenční zažívali v naší zemi vždy jen jednotky procent a teď se může týkat desítek procent.

Nemůžeme upustit od podpory Ukrajiny v jejím boji, ale doma prostě musí vláda začít pracovat v módu ,,hoří nám koudel u zadku“.

Další pokus na reparát, nikdo v současné situaci nedostane.

Je hůř, ale může být ještě mnohem hůř. Ovšem naše země určitě má na to, celou situaci zvládnout.

Foto: Forum 24

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh