Toulky českou přítomností.

Minulý měsíc jsem měl několik dní volna, bylo rekordně teplé počasí, tak jsem nezaváhal a vyrazil na cestu. Pokud pospíchám, když mám jen den volna, nerad jezdím přes Prahu a díky tomu, že bydlím západně od ní, většinou tedy směřuju cesty na západ ode mě.

Tentokrát jsem ale čas měl a tak jsem po delší době směřoval na východ republiky, přesněji na její severovýchod.

Navštívil jsem krásné kouty země v úseku Bílá Voda -Javorník – Osoblaha (tam přes Polsko) – Zlaté Hory – Lipová – Hanušovice -Králíky – Těchonín -Žamberk – Bartošovice -Orlické Záhoří- (Polsko) – Broumov -Meziměstí -Police nad Metují – Červený Kostelec – Malé Svatoňovice.

Kochal jsem se Českem.

Čtyři dny cestování po severovýchodní části země

Je mi jasné, a často o tom na stránce píšu, že lidé, kteří, ať už ve vnitřních či vnějších, periferiích žijí, studují a pracují musí vidět své rodné kraje v poněkud syrovějších odstínech, ale jejich krása je očima pozorovatele nesporná. Navíc bych takto mohl vyjet třeba na deset cípů země a všude by byla prakticky stejně fotogenická.

Škoda, že mě ještě limitoval čas v tom, že jsem zdaleka v těch místech nebyl a skutečně je „neprolezl“.

Pokochejte se Českem 🙂

Hřbitov v Bílé Vodě, s částí, které patří zde internovaným řeholnicím. Nejnověji zpopularizované toto téma TADY.
Náměstí ve Vidnavě. Tady jsem, mimochodem, vytvořil na lavičce jeden z příspěvku na stránce. A v krátkém tričku. Ač v říjnu, teplota se držela po obědě nad 20 stupni
Osoblaha, jedno z nejspecifičtějších náměstí v zemi. V podvečer už v okolí práce na Praze 2 nekoupím jiný rohlíky než beton. V Osoblaze, půl hodiny před zavíračkou, normálně rohlíky měkký (celozrný navíc) jak v osm ráno :).
V údolí se otevírá pohled na podvečerní Zlaté Hory
Speciální penziónek v Javorníku, přilepený rovnou na panelák
Ranní Javorník
Když si to umíš udělat na pohodu. Zátiší před domem a u řeky. Javorník
Králíky
Králíky, koutek náměstí, kde trošku jako bych se vrátil do krajiny mého dětství
Podzim v Králíkách
Vojenské Centrum biologické ochrany v Těchoníně
Orlická magistrála, silnice číslo 311.
Ještě jednou
Šerlich
Broumov
Broumov
Broumov
Vždycky jsem byl překvapen v hale Hlavního nádraží v Praze, když jsem viděl, že jeden rychlíků končí zrovna tady. Ostatní koncová města byla vždycky přinejmenším okresní.
Secesní nádraží v Meziměstí.
Krajina nad Meziměstím
Náměstí v Polici nad Metují, kulisa pro film na motivy románů Karla Poláčka
Dtto …
Továrna na celosvětově známou stavebnici Merkur u Police nad Metují.
Dtto …
Funkcionalistický skvost v Hronově
Ještě Hronov
… a do třetice
Zahrada Boženy Němcové v Červeném Kostelci …
… i se symbolickým hrobem její románové hrdinky.
Červený Kostelec.
Historicky první hospic v České republice. Červený Kostelec
Náměstíčko. Malé Svatoňovice
Dohlíží na něj socha dvou místních nejslavnějších rodáků.

Nezdá se to, ale v Česku máme, až na moře, prakticky od všeho trochu. A navíc pokud vyrazíte mimo sezónu, budete v přírodě i lokálních turistických cílech, prakticky sami. Jenom lituju, že jsem neměl kolo ve stavu, abych ho mohl vzít na cestu s sebou, určitě bych ho užil.

Být turistou v Česku je skutečně tak trochu za odměnu.

Klidně bych mohl žít i jinde a určitě by se mi tam líbilo, ale nakonec bych asi za čas cítil potřebu dívat se někde tiše zpovzdálí na českou krajinu. Takový to, když vylezete z lesa a před vámi se otevře ten pohled na louky a vesničky s barokními kostelíky, pročesávaný zvukem sekaček a cirkulárek 🙂

Česko.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh