Transport.

Toto slovo vyvolávalo v čase Protektorátu u našich židovských sousedů, kolegů v práci, spolužáků a kamarádů hrůzu.

Znamenalo konec poslední, byť i tak malé, jistoty a cestu do neznáma, kde nemohlo nikoho čekat nic dobrého.

A taky nečekalo.

16. října 1941, tedy před osmdesáti lety se vydal z prostor Radiopaláce v pražských Holešovicích (přes nádraží Praha – Bubny) na svou krutou pouť první transport českých židů, směřujících do sběrného místa.

Jeden z transportů našich židovských spoluobčanů na území Protektorátu

Tím bylo v tomto případě ghetto Lódž, kam byla první tisícovka našich židů deportována.

Podmínky tam byly nepředstavitelné nejen pro nás dnes, ale stejně tak i pro jeho nové obyvatele. Hlad, zima, špína, nemoci, otrocká práce.

Pokud jste nezemřel v důsledku něčeho z výše jmenovaných, byl jste časem a nejdéle v srpnu 1944, kdy bylo ghetto zlikvidováno, přesunut do některého z vyhlauovacích táborů na území Polska, nejčastěji do Chelmnu (pojízdné plynové komory), nebo později do Osvětimi.

Z prvního transportu (1000 osob) českých židů do lódžského ghtetta, bylo 972 zavražděno.

Tedy zhruba 39 ze čtyřiceti…

Mezi nimi byla například i pražská rodačka Marie Leknerová, kterou vidíte fotce. Té bylo v době deportace pouhých 18 let…

Nezapomínejme na ně.

Díky

(Snímek z portálu Holocaust.cz)

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh