Turów prostě jako…

👉 Chcete vědět, jaká je nejrychlejší cesta k tomu, aby se vrátil do vedení země Babiš, nebo přišel nakonec ještě někdo horší? Přesně tato.:

Stránku Visegradský jezdec jsem nezakládal jako stránku ryze fanouškovskou pro konkrétní politickou grupu, nebo naopak jen jako čistě proti Babišovi či Zemanovi.

Šlo a jde mi stále, o tuhle zemi.

V opačném případě bych se už mohl vypnout, Babiš v opozici, Zeman napůl v komatu.

Jenže problémy, které tato země má, přetrvají i po jejich odchodu, neodešly s nimi. A nejspíš tu budou ještě dlouho.

A měly bychom to být právě my, kdo bude tlačit i novou demokratickou vládu, aby dělala svoji práci pořádně a nedělala ze svých voličů nesvéprávné jedince.

Důvod, proč by tomu tak mělo být, je nasnadě. Když to tahle parta „zvorá“, s velkou pravděpodobností už další šanci nedostane a zažijeme návrat „starých časů“, jen možná ještě v horším balení.

👉 Jak jistě víte, ČR má problémy s polským hnědouhelným dolem Turów, stojícím hned za našimi hranicemi.

V příhraničních oblastech se ztrácela podzemní voda a těžba má negativní vliv na celý tamní ekosystém.

Poláci se s námi zjednodušeně řečeno odmítali bavit, naše návrhy ignorovali a Česko je dalo k soudu, v němž nám EU dala za pravdu a Polsko, které rozsudek o zastavení těžby ignorovalo, odsoudil evropský soud k velmi vysokým pokutám.

👉 A teď několik screenů

14. listopadu 2019. https://www.top09.cz/co-delame/medialni-vystupy/adamova-jsme-proti-rozsireni-dolu-turow-vlada-musi-byt-razantnejsi-26527.html
3. února 2020
Celý odkaz zde.

👉 Reál:

  • Stěna, která v dole má zachytávat spodní vodu, stojí na jiném místě, než je potřeba a voda tak bude patrně mizet dál.
  • Česká strana to ví, Poláci to vědí, ale budeme předstírat, že čekáme, jestli tato stěna zafunguje
  • Premiér Fiala v kauze nejen že novou dohodou nezajistil ochranu spodních vod a celého ekosystému, ale ustoupil v otázkách, které dřív označil za klíčové – výši kompenzací i délce dohledu Soudního dvora EU. Vláda se také vzdala možnosti v budoucnu vynutit si evropské právo.
  • Smlouva ještě ani není viditelná v rejstříku, ovšem Česko už má na účtu polské kompenzace (v přepočtu na zasažené území cca jedna plastová voda na den pro každého, koho se problém dotýká, po dobu půl roku) a zároveň už stáhlo žalobu na Polsko u Evropského soudního dvora.
  • ČR se zavázala ke stažení žaloby od Soudního dvora EU, přestože ji právě včera svým stanoviskem podpořil generální advokát tohoto soudu. 
  • My jsme měli v rukou všechny trumfy, polská strana nemohla získat nic, jen platit (nedostávala by ve výšce pokut dotace), nebo důl zavřít. (Důl je pro Polsko extrémně důležitý, zároveň těžbou porušuje legislativu, tudíž všechny výhody pro skutečnou dohodu jsou na naší straně).
  • A tady je asi kámen úrazu. Peníze by šly nejprve do unijních ekologických fondů a teprve potom část z nich k nám. Takhle máme laicky vypadající velký peníz vyplacen rovnou na dřevo a kauza se může vydávat jako vítězství.
  • A to i přes to, že v průběhu celého minulého volebního období do tehdejší vlády v tu dobu opoziční strany šily, že je nemožné Polsku ustupovat a že je nutno chránit zájmy našich občanů. Protože právní stát spravedlnost, ekologie, voda je nejdůležitější komodita v krajině, atd…

6. června 2021: Proti kompenzacím těžby v dole Turów se postavil i člen zemědělského výboru a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Je neakceptovatelné vyměnit vodu za peníze,“ řekl.

Marian Jurečka byl včera jedním z ministrů vlády, kteří kompenzace těžby v dole Turów podpořili, uzavřením smlouvy s Polskem a okamžitým stažením žaloby ČR výměnou za 45 miliónů euro.

👉 „Z dolu Turów (jsem vzteklý, Poláci se řídí heslem Po nás potopa.“ Starosta příhraničního německého Zittau (Žitava) na margo toho, že město zůstalo osamoceno s pochybami o dole Turów poté, co ČR a Polsko „urovnaly“ spor o dopadech těžby. 26tisícová Žitava leží hned za polskými hranicemi .

„Polsko porušuje evropská pravidla. I pokud by se vyřešil česko-polský spor o vodu, polské přestupky tím napraveny nebudou. Dobře fungující orgány EU jsou pro dodržení právního státu v našem pohraničním regionu zcela zásadní.“

„Chápu, že odklon od uhlí je pro tenhle malý region extrémně těžký. Musí být dobře naplánovaný, financovaný, doplněný o programy na sociální zajištění lidí… Ale k tomu by musela existovat strategie, což se nestalo. Polský stát v tomhle selhal a my skutečně nemůžeme za to, že se tam teď lidi musí bát o svoji budoucnost.“

👉 The Capitals: „Tajná dohoda o dole Turów pobouřila aktivisty, právníky i ekology

Premiéři obou zemí podepisující „kompenzační“ dohodu.

 Polský premiér Mateusz Morawiecki přiletěl ve čtvrtek nečekaně do Prahy, aby zde s premiérem Petrem Fialou podepsal tajnou dohodu o dole Turów. Ta byla narychlo zařazena jako utajený bod na jednání vlády.

Zatímco politici dohodu vítají a označují za úspěch, lidé z dotčených vesnic, právníci i ekologové bijí na poplach. Dohoda je podle nich pro Česko nevýhodná, poškozuje životní prostředí a je v rozporu se zákony.

Hlavním bodem dosud nezveřejněné dohody je platba kompenzací ze strany Polska a výstavba nové podzemní bariéry, která má chránit české obce před negativními dopady těžby na zásoby místní pitné vody. Čeští experti však varovali, že bariéra požadovanou ochranu nepřinese, což potvrzují i dokumenty polské těžební společnosti PGE.

👉 Expertní mezinárodní skupina právníků Frank Bold:

„Získali jsme dokument ke kauze Turów , v němž polská PGE potvrzuje závěry českých hydrogeologů a přiznává, že podzemní bariéra nefunguje, bariéra stojí jinde a dokonce i v jiné hloubce a voda odtéká jinudy. Česko-polská dohoda přitom s bariérou počítá jako s hlavním opatřením.“

Tisková zpráva zde.

👉 Dál:

Celý rozhovor i s plánkem tady.

👉 Dál: názor Generálního advokáta Soudního dvora EU:  

„Těžba v Turówu je protiprávní. Zhojit nedostatky musí i česká vláda, ta místo toho uzavírá špatnou dohodu“.

Připomínám, že dohoda byla urgentně podepsána jen hodiny před tím, než Česko obdrželo prokurátorův verdikt, s nímž by se naše vyjednávací pozice násobně zvýšila.

Stanovisko prokurátora navíc přišlo jen dva dny poté, co polské soudy rovněž shledaly porušení právních předpisů při posuzování vlivů těžby na životní prostředí.

👉 Vláda ČR si tak touto dohodou, která ukončuje soudní spor, zároveň i zavřela dveře k budoucí nápravě.

A nejsem si jist, že „Poláci by nám stejně nikdy nedali“, jak se snaží dohodu hájit někteří: Polsko mělo až dodnes platit pokutu (ta se mu strhává z dotací) ve výši cca 13 miliónů korun denně, tedy skoro 400 miliónů měsíčně.

Není opravdu těžké vidět, že z dohody, díky níž teď Poláci zaplatí cca 2 – 3 měsíční taxu pokut a mají navždy pokoj a nemusí se už ohlížet na evropské soudy, se dalo – když už – vytěžit násobně víc.

Ten důl má být, podle polské strany, v provozu ještě přes dvacet let.

Mimochodem, česká strana včera dobrovolně souhlasila s možností soudního dozoru jen na příštích pět let, tedy dalších patnáct let už bude záležet jen na polské straně, jaké eventuálně přizná, za negativní dopady těžby, škody a kompenzace. Přičemž ta až dosud vždy a vše bagatelizovala. Za v podstatě pár drobných, si Polsko koupilo jistotu, že je za 5 let již nebudeme moci žalovat.

Tohle je dohoda, kterou svět neviděl.

Ostatně, obrázek výmluvně dokládá celou situaci

via @martmarek

… a nebo tady:

Vladimír Balaš je bývalým děkanem práv expert na mezinárodní právo dnes poslanec STAN
… a poslanec Balaš i osobně naživo

👉 Tuto záležitost vydávanou jako strategické vítězství, zkapitalizuje úplně každý, od dezinformační scény, politických loserů typu Trikolóry, přes Okamuru, až po nejvážnějšího prezidentského kandidáta Babiše.

Ale psát se o tom musí – informování veřejnosti a tlak veřejného mínění přispívá k tomu, aby politici jednali příště obezřetněji, protože dostanou signál, že jim podobné věci u voličů procházet nebudou.

A ohlédneme – li od toho, co chceme my, jak by měla Česká republika vypadat, tak politici chtějí být hlavně zvoleni minimálně ve stejných počtech i příště.

OK, respekt, ať za to tedy odvádí práci, za niž je budeme rádi volit znovu.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh