Ukrajina potřebuje zbraně. Lidí ochotných bojovat, má víc než Rusko.

Večerní souhrn dnešní dění na ukrajinských bojištích a související informace ze světa.

Rusové se pokoušejí obklíčit Kyjev, postupují, ovšem zatím pomalu. Masivně ostřelován byl opět Charkov, že obytné čtvrti ani nezmiňuji, už se to stalo normou ruského válčení.

Nejtěžší je situace v obklíčeném Mariupolu, ten byl celý den ostřelován a už jedna z jeho obytných čtvrtí je prakticky srovnána se zemí. Jako v Sýrii.

Objevilo se několik záběru z obsazených území, kde okupanti střílí do neozbrojených civilistů.

Ruská ekonomika pokračuje volným pádem dolů, ovšem to Ukrajinu nezachrání. Ta potřebuje zbraně. Zbraně od nás a v mnohem větším rozsahu. Už nás o ně žádá osmým rokem a kdybychom ji skutečně vyzbrojili dříve, mohlo být dnes leccos jinak.

Ruský ministr zahraničí Lavrov před dnešním bilaterálním jednáním oznámil, že Rusko nepožaduje úplnou kapitulaci Ukrajiny, jen odzbrojení a neutralitu. Tak určitě.

Obrazová a video část

Tento plán ruské invaze zveřejnil německý Bild z výrazným předstihem, než byla spuštěna. Všichni se jim smáli, že jsou panikáři. Že by se nějak výrazně spletli, to nemohu říci…
Bordyanka, nedaleko Kyjeva. Pár hodin cesty autem odsud… Objekty samozřejmě civilní.
Záběry z dnešního bombardovaného Charkova. Propaganda RF j(viz copy) jako pěst na oko…
Lidé v okolí Enerhodaru (stojí tam i jaderná elektrárna) takto vyšli společně zablokovat silnice blížícím se okupantům….
… a takto to skončilo. Pro Rusy je tato JE (největší v Evropě) klíčovou pákou k vydírání světa. Tady se chovají bez servítků, jak je jejich zvykem. Jako zvířata.
Rusové po bojích vstupují do Volnovachy
Ukrajinský prezident se během rozhovoru pro Channel 4 dozvídá, že Rusové bombardují memorial holocaustu v Babim Jaru.
Obyvatelé Moskvy stojí frontu k bankomatu.
Saltivka, předměstí Charkova
Rusové pustili ven první oficiální záznamy pohřbů vojáků zabitých v Ukrajině. Děda tam říká, že mrtvý bránil zemi a Rusko…
Ukrajinští vojáci pomáhají zraněnému ruskému okupantovi.
Charkov
Zajatí ruští vojáci v Baštanské oblasti. Viz úvodní foto článku.
Domobrana vyrábí molotovy
Obrázky, které mě nejvíc štvou. Už okupovaný Melitopol.
Všichni tihle lidé by raději bojovali s okupanty, kdyby měli čím.
Takhle jen zoufale demonstrují proti Ruskému světu, v jehož zajetí se ocitli, a Rusové je tam střílí jako králíky.
Ukrajina nás žádala o zbraně 8 let. Je naše povinnost je vyzbrojit, dokud na to máme ještě čas.
S Rusy nedávno bojující Astana pomáhá Ukrajině.
Vysoká škola psychologie války. Ukrajinci se starají o zajatého Rusa a zároveň se spojí s jeho rodinou v Rusku.
Bez komentáře
Takto to šlo dnes v Mariupolu 13 hodin v kuse.
A tohle je Severodoněck…
Zatčení demonstranti v Rusku. Drželi plakát s nápisem: Ne válce. V součtu všem třem není ani čtyřicet let…
Charkov se před zraky světa postupně přeměňuje na ruiny.
Charkov, 17. střední škola
Situační mapka dneška
Raketa dopadla v Lisičansku na místní pivovar. Všude tam, kam to padá, jsou nevinní lidé…
Exteriér jedné z charkovských škol.
Irpin
Ivankiv
Charkov
Zničený ukrajinský vojenský náklaďák u Volnovachy.
Ukrajinská domobrana stěhuje pušky na druhou stranu řeky přes zdemolovaný most. Dejme jim zbraně a pohne se hora.
Tímhle mj. ostřelují Mariupol.
S.VI.N.Ě.
A jeho opak. Poslední zbytky demokratického ducha Ruska.
Alespoň něco pozitivního závěrem

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Související události

Ruská vojska stále agresivněji útočí na Kyjev raketami a dělostřelectvem. Dlouhý konvoj mířící na město se nadále nehýbe, řekl agenturám činitel USA.

Polská vláda zaznamenala nárůst „fake news“ informujících o nárůstu kriminality v oblasti Przemyszlu,kam přijíždějí vlaky s uprchlíky z Ukrajiny. Pokud budou pachatelé těchto zpráv odhaleni, budou přísně potrestáni, uvedla zpravodajka TVP z Przemyslu. Když stáli Kurdové na běloruských hranicích, dělala přitom totéž sama polská vláda. Karma.

Do Česka z Ukrajiny přichází až pět tisíc lidí denně. Dvacet až třicet tisíc lidí do České republiky už přišlo. Na tiskové konferenci to oznámil ministr vnitra Vít Rakušan.

TV Russia Today je vyřazena na klíčových satelitech. Stanice už není k dispozici u CZ operátorů

Gruzie hodlá ve čtvrtek podat žádost o vstup do Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes oznámila gruzínská vládní strana.

Vláda podle premiéra Fialy učinila první procesní kroky k ukončení členství České republiky ve dvou postsovětských bankách. „Hrozí reálné riziko, že by jejich prostřednictvím mohlo Rusko obcházet sankce a realizovat své obchodní zájmy, proto toto rozhodnutí,“ řekl.

Siemens: „Všechny nové obchody a mezinárodní dodávky do Ruska byly ukončeny.“ Siemens Energy rovněž zastavuje nové obchody s Ruskem. Nokia rovněž pozastavil dodávky svých produktů do Ruska.

Město Mariupol je posledních 14 hodin pod nepřetržitým ostřelováním, uvedl podle BBC pro místní stanici starosta města Vadym Bojčenko. „Obytná infrastruktura byla mohutně zničena, máme mnoho raněných a bohužel i mnoho mrtvých civilistů. Ženy, děti, staré lidi,“ popsal. Dodal, že ruské jednotky zároveň zabránily místním v evakuaci.

Generál Petr Pavel odhaduje, že šance Ukrajinců ubránit jejich zemi vůči mnohem silnějšímu Rusku jsou malé. 

Ruské jednotky na Ukrajině částečně komunikují za pomocí zastaralých analogových vysílaček. Firma ShadowBreak tak spojení odposlouchává. Podle ní část vojáků odmítá uposlechnout rozkazy k bombardování měst, ve vysílačkách si nadává, nebo brečí.

Malta ukončila vydávání zlatých pasů pro Rusy a Bělorusy. Už vydaná víza se musí každý rok obnovovat a to je zastaveno taky.

V ruské Dumě už leží návrh zákona, kterým se upravují tresty za šíření „fejků“ o činech ruských ozbrojených sil. Trest – až 15 let.

Nezapomínejme na to, že ruskou pátou kolonu si pěstujeme i u nás. (via Ilona Janišová)

Díky za zájem, přečtení a hlavně za sdílení.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh