Ukrajinská armáda? Kompetentní.

Mick Ryan je generálmajor australské armády ve výslužbě. Je absolventem Školy pokročilých mezinárodních studií Univerzity Johnse Hopkinse a Velitelské a štábní školy a Školy pokročilého vedení války americké námořní pěchoty.

Velel na úrovni čety, letky, pluku, úkolového uskupení a brigády. V lednu 2018 převzal velení na Australian Defence College v australské Canbeře. V roce 2021 působil jako v Institutu moderní války. Svou 35letou kariéru v australské armádě ukončil a 27. února 2022 přešel do armádní zálohy jako generálmajor.

Pro své sledující na twitteru shrnul jeho vlastní poznatky o nedávné úspěšné ukrajinské ofenzivě, v níž armáda obránců získala od okupantů zpět celou Charkovskou oblast.

👉 „Poslední dva týdny přinesly odpověď na hlavní otázku rusko-ukrajinské války: může Ukrajina podniknout ofenzivu potřebnou k osvobození svého lidu a znovuzískání svého území? Na tuto otázku odpověděla důrazně svou ofenzívou v Charkově.“

👉 „Během této ofenzivy jsem měl možnost navštívit Ukrajinu a hovořit s vysokými vojenskými a vládními představiteli. Z návštěvy jsem si odnesl tři klíčové postřehy.“

Generálmajor Mick Ryan v Kyjevě během nedávné ofenzivy

👉 „Za prvé, Ukrajinci jsou kompetentní. Byli hrubě podcenění. Žádná armáda v tomto století nemusela bojovat ve všech způsobech války současně, a to proti většímu a lépe vyzbrojenému protivníkovi.“

👉 „Jejich nejdůležitější příprava na tuto válku nebyla fyzická, ale intelektuální. Přeškolovali své jednotky z centralizovaných sovětských metod velení na decentralizovanější. To byl jasný rozdíl mezi oběma válčícími stranami.“

👉 „Kromě toho Ukrajinci přijali to, co jsem jinde popsal jako strategii koroze. Neustále útočili na slabá místa Rusů, ničili jejich logistiku a pomalu likvidovali na bojišti co nejvíce ruských velitelů.“

👉 „Na strategické úrovni nastavila jejich globální vlivová kampaň nové měřítko účinnosti. Výsledkem této ukrajinské kompetence je vojenská instituce, která nyní nemá v umění a vědě vedení války 21. století obdoby.“

👉 „Za druhé, Ukrajinci jsou hrdí na své národní úsilí – vojenské, civilní, diplomatické a informační – bránit svůj národ před drancováním ze strany vražedné, ale neohrabané ruské armády.“

👉 „Není to hrdost, která se vyznačuje máváním vlajkami a prázdnými vlasteneckými gesty. Je to tichá, pokorná hrdost, kterou lze najít v ostražitém postoji každého vojáka a sebevědomých krocích úředníků a vojenských důstojníků, s nimiž jsem se setkal.“

👉 „Ukrajinci jsou konečně sebevědomí. Vědí, že tuto válku mohou vyhrát. Zelenskij prohlásil, že „nevěříme, že existuje kompromis, pokud jde o Rusko. Existují pouze podmínky, zejména odchod Ruska z Ukrajiny“.“

👉 „Částečně je to výsledek jejich úspěchů v bitvách u Kyjeva, Charkova a jinde. Ukrajinci se v této válce chopili strategické iniciativy a berou si od Rusů zpět značné rozlohy svého území.“

👉 „Existuje však ještě jeden důležitý zdroj jejich sebedůvěry: Ukrajinci přesně vědí, za co bojují. Bojují za svůj lid a svou zemi. A pevně věří, že bojují za širší myšlenku, že na všech demokraciích záleží.“

👉 „Každý ukrajinský partner, s nímž jsem se v Kyjevě setkal, měl jediné poselství: dejte nám správné nástroje ve správném množství, abychom mohli vykonat svou práci. Vědí, že mohou Rusy porazit, ale uvědomují si, že je to podmíněno pokračující západní pomocí.“

👉 „Nadcházející zima je pro Západ příležitostí, aby Ukrajinu výrazně podpořil. Prezident Zelenskyj při našich rozhovorech poznamenal: „Nestojíme o to, aby země ohrožovaly svou vlastní bezpečnost, ale potřebujeme větší vojenskou pomoc“.“

👉 „Zaznělo jednoznačné poselství o tom, co je potřeba: protivzdušná obrana, tanky a obrněná bojová vozidla pěchoty, palba na velké vzdálenosti, vybavení vojáků, bezpilotní letouny a systémy proti bezpilotním letounům.“

👉 „Někteří lidé na Západě hovoří o limitech Ukrajiny pro přijetí další vojenské pomoci. Ukrajinci však znají sami sebe i tuto válku lépe než kterýkoli západní představitel a moderní válku zvládli do té míry, jaké nedosáhla žádná západní armáda. Měli bychom se podřídit jejich úsudku.“

👉 „Pro jejich podporu můžeme udělat mnohem více. Navrhl jsem, aby moje země vyslala více obrněných vozidel a vybavení a aby lépe posílila ukrajinské zprávy v globálním informačním prostoru.“

👉 „Nadcházející měsíce jsou pro Austrálii a další země příležitostí prokázat skutečný závazek vůči Ukrajině a jejímu vítězství nad Ruskem. Je to ještě naléhavější potřeba, pokud Rusko začne mobilizovat.“ (Pozn.Jak víme, už se tak děje).

👉 „Ukrajinskými obětmi posledních osmi měsíců bylo, zajištění toho, aby „vláda lidu, lidem a pro lid“ z jejich malého kousku země nezmizela. To je důvod, proč bojují. A proč je Západ musí více podporovat.“

🏇 Je to vlastně stále až schematicky jednoduché. Pokud vydržíme Ukrajinu podporovat, pokud dokážeme ještě přitlačit a pokud vydržíme politicky tlačit na Rusko (sankce) a pokud je ještě dokážeme přitvrdit, není cesta, kudy by se Putin mohl prosmýknout k vítězství.

Náš příští osud je v našich rukou.- A to je bonus a luxus, který si nemůžeme dovolit promrhat.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh