Ukrajinští zajatci mizí v Rusku. V lepším případě.

Včera okupační armáda v Ukrajině oznámila, že Ukrajinci trefili vězení, kde se nacházeli zajatí ukrajinští vojáci. Hlášeno je skoro 60 mrtvých, přes sto zraněných (mezi nimi i obránci továrny Azovstal), ale Rusové zatím nehlásí žádné mrtvé vlastní stráže ….

Vzhledem k tomu, že Ukrajina při střelbě na území hluboko v týlu používá takřka výhradně přesné západní zbraně a takřka vždy ví přesně kam střílí a taky vzhledem k tomu, že se vědělo, že v zasaženém vězení ukrajinští vězni nachází, je pravděpodobnější, že za smrtí desítek ukrajinských vězňů budou stát sami okupanti.

Věznice Olenivka navíc stojí sama ve stepi a v její blízkosti nejsou žádné potenciální vojenské cíle. Je to zvláštní „náhoda“, že „ukrajinský HIMARS“ podle Rusů zasáhl pouze jednu budovu, kde byli drženi vojáci Azovstalu.

Ostatně, na životech ukrajinských zajatců okupantům nezáleží. Jen o den dřív se objevilo video (viděl jsem, ale nesdílím), kde ruský voják nožem na koberce vykastroval na kameru svázaného zajatce při jeho plném vědomí…

Jako zdravotníka mě obzvlášť štve, že okupanti zadržují i 82 zdravotnic, lékařek a sester, z mariupolské nemocnice.

Ti v neskutečně těžkých podmínkách obklíčeného města, mezi bombardováním a s velmi omezenými prostředky, do poslední chvíle zachraňovali těžce zraněné voják\y i civilisty.

Nachází se (pokud žijí) kdesi v ruském zajetí už přes sto dnů.

A to i přesto, že podle  Ženevských konvencí nejsou lékaři, zdravotníci, novináři, kuchyňský personál a hudebníci považováni za členy bojových útvarů. Jejich ,,nevojenský“ status by měl být respektován a chráněn za každých okolností.

Rusové se rozhodli pochlubit a zveřejnit fotky zajatých zdravotnic na síti Telegram, bez dalších komentářů. Neměli ani odvahu tyto hrdinky pojmenovat. V nejlepší tradici svých nacistických učitelů jim jenom přidělili čísla – od 927 do 1008, jako v Buchenwaldu nebo Osvětimi.

Zajatí jsou vystaveni psychickému i fyzickému týrání, nemohou mít kontakt s rodinou, hygiena jednou týdně, atd. Rusové programově porušují prakticky všechny mezinárodní dohody.

Informace o situaci zajatců podali dva v rámci výměny před časem propuštění lékaři.

Autor původního textu Andrii Kryvtsov poznamenává, že podrobně hovořil s osvobozenými zdravotníky, ale rozhodl se zveřejnit jen velmi malou část rozhovoru, protože příběhy jsou buď příliš děsivé na zveřejnění, nebo jsou informace během vyšetřování neveřejné.

Putin stvořil Mordor. A minimálně z části za naše peníze a našeho přihlížení.

Zničit jej, je nejen naší morální povinností, ale především tím zajistíme naši bezpečnost na dlouhá léta dopředu. My jsme tuto válku nezačali, ale v čele s ukrajinskými vojáky, ji ukončíme.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh