Úspory jako základ řešení problému drahých energií.

Vysvětlující a edukativní příspěvek, ohledně energií a jejich úspor. Možná po jeho přečtení bude zřejmé, proč pátá kolona proti šetření tak intenzivně brojí.

„Úspory, zejména během špičky, jsou základem jakéhokoliv dlouhodobého řešení problému drahých energií. A musí na to navázat zrychlení investic do obnovitelných zdrojů a rychlejší vyřizování žádostí o podporu z evropských i národních peněz.“

Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory.

„Bez úspor se z krize prostě nevyhrabeme, protože plynu je málo.“

Simone Tagliapietra, energetický expert z renomovaného bruselského think-tanku Bruegel.

👉 Vláda kvůli energetické krizi snížila povolené teploty na pracovišti. Například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní má nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moct spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

👉 „Důvodem návrhu je revize legislativy s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válkou na Ukrajině dochází k omezování a přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize.“

👉 „Putinova strategie kolabuje. Zavřít Nord Stream 1 bylo jeho nejsilnější zbraní. Všichni předpokládali, že ji použije v prosinci nebo v lednu, až v Evropě uhodí mrazy. V tom, že to udělal na přelomu srpna a září, kdy bylo ještě všude teplo, je přiznání naprosté zoufalosti.“

👉 „Řešení EU, kterým je zastropování ceny pro levnější výrobce, je nejvyváženějším mixem mezi omezením ceny energií a udržením její výše na dostatečně atraktivní úrovni pro výrobce, takže ti budou chtít investovat do nových elektráren a prodávat Evropě plyn. EU dováží takřka všechen plyn, a pokud bychom ho zastropovali, zvýšilo by se riziko, že ho Evropa nebude mít dost, protože tankery to otočí a budou plyn nabízet tam, kde za něj dostanou lepší cenu. Zastropovat levnější domácí energii z jaderných elektráren, hnědouhelných nebo těch na obnovitelné zdroje považuju za rozumné.“

👉 „Ale zastropování a válečná daň nás nespasí, i kdyby se vybralo ještě víc, než Evropská komise odhaduje. Je to příspěvek k řešení, ale není to řešení samo o sobě. Nejdůležitější je šetřit, omezit spotřebu energií.“

👉 „Komise navrhuje pět procent ve špičce a celkově deset procent elektřiny dolů do příštího jara, podobně jako se Evropa dohodla už dříve u plynu. Státy EU by se měly touto cestou vydat. Šetření energiemi nám pomůže překonat nadcházející zimu a začínat na lepší startovní pozici před tou další. Bez úspor se z krize nevyhrabeme, protože plynu je prostě málo.“

👉 „Vlády by měly domácnostem a firmám zaplatit za to, že šetří energiemi. Dělá to třeba Německo, kde lidé dostanou peníze za to, když sníží svoji letošní spotřebu oproti minulé. Může to působit banálně, ale už jen tím, že v době špičky nebudeme zapínat sušičku nebo pračku, podstatně ušetříme, protože nebude potřeba posílat do sítě proud z posledního, nejdražšího zdroje, což jsou plynové elektrárny.“

Několik možných způsobů šetření energií

Není to nic objevného, ale snad nezaškodí si to takto pohromadě připomenout. Text HN.

🧵 Snižte teploty 

Sice už jste to slyšeli letos mnohokrát, ale je to největší energetický náklad a je to nejsnazší krok, a může znamenat úsporu v tisících za rok. Přesné číslo se liší byt od bytu, i podle toho, z jaké výchozí teploty „klesáte“. Ale obecně lze říct, že snížení teploty o 1 stupeň znamená pokles spotřeby o 6 %

🧵 Místo horké vany teplá sprcha

Největším „žroutem“ energií je topení, za ním ohřev vody. Takže o dalších několik procent sníží svou spotřebu ten, kdo si místo plné horké vany dá kratší sprchu s ne horkou, ale teplou vodou.“

🧵 Utěsněte škvíry

Zejména ve starších bytech a domech okna těsní hůř. Vyplatí se zaměřit i na balkonové nebo vchodové dveře a už jen investice do samolepicího těsnění se vyplatí. Nalepení zabere pár desítek minut. Samozřejmě vyměnit okna přinese větší úsporu, ale to už vyžaduje výrazně víc peněz a času.

🧵 Umývejte si ruce studenou

Jde to tu chvíli vydržet. A navíc vesměs člověk dlouho čeká, než trubkou mezi kotlem a kohoutkem přiteče ohřátá voda. Takže velmi často jen ohřeje vodu, která zůstane v trubce a tam postupně vychadne. (Tady bych z hygienických důvodů jako zdravotník polemizoval)

🧵 Tipy na vaření

V rychlovarné konvici si ohřívejte jen tolik vody, kolik potřebujete. Ideálně na hrnek čaje vzít hrnek, napustit ho vodou a přelít do konvice. Při vaření používat pokličku.

➡️ Těmito jednoduchými opatřeními je možné snížit rychle svou spotřebu energií o 15 – 20 %. Kdo plýtvá, ji může snížit i o 25 %.

➡️ Ještě několik rad (včetně odhadovaných kalkulací podle typu a velikosti bydlení) je třeba na webu Šetřím.cz, který spustil ČEZ s odborným portálem TZB-info.

➡️ Další úspory už nejde udělat bez větších finančních investic, ale zas lze s nimi snížit spotřebu energií o 70 a v některých případech i skoro o 90 %. Tam platí, že základ je dobře plánovat, klíčové je zateplení domu, systém ventilace a zdroje energie – tedy nejčastěji solární panely a tepelné čerpadlo. I když jak říká Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21, platí, že „lepší je plynový kondenzační kotel v dobře zatepleném domě než tepelné čerpadlo v nezatepleném domě“.  

🏇 Žádná rada či opatření není samospasitelné, vždy pomůže asi kombinace opatření, v závislosti na možnostech každého. Navíc a o tom se moc nemluví, nejchudší část společnosti, (ta opravdu chudá) podle lidí ze sociálního sektoru, kteří s ní pracují, už šetřila takřka na doraz před válkou a na zateplení, tím spíše na čerpadlo, nemá a to ani se státní podporou.

Doufám, že pro tyto lidi bude pomoc státu dostatečná a úplně nejlépe adresná.

Osobně předpokládám, že největší motivací pro ostatní, bude hlavním důvodem k úsporám cena. Je totiž jedno, jaký máme k vládě, která opatření nařizuje vztah, složenky se zálohami a doplatky dorazí nám.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh