Včera v Bílém domě

Nepíšu rád všechny příspěvky v jeden den vztahující se pouze k válce. Ale ten ranní už jsem naplánoval včera večer, ten odpolední mi vyšel, protože jsem nestíhal časově, jako nejkratší (jinak bych jej mohl zveřejnit třeba zítra nebo pozítří) a tento třetí je ze zpravodajského hlediska v kolonce MUSÍŠ.

Takže …

Jak jsem avizoval, ukrajinský prezident vycestoval na první zahraniční návštěvu v čase napadení jeho země a to hned za oceán, do země svého největšího dárce vojenské i finanční pomoci.

Do USA přijel na osobní pozvání amerického prezidenta a promluvil před oběma komorami US Kongresu.

Vstup na půdu USA

Při jeho příchodu na půdu Kongresu byli na místě prakticky všichni nejdůležitější američtí politici, a ti mu vestoje tleskali, hned jak se objevil ve dveřích. Zelenský, oblečený v tradičních vojenských kalhotách a svetru s ukrajinským emblémem trojzubce, mezi nimi procházel a na všechny strany děkoval. Mnozí z nich měli na sobě na znamení úcty něco v národních ukrajinských barvách modré a žluté.

Musím říct, že na podobné situace není lepší než mít v čele státu původního herce. Nebo dramatika 🙂

Kongres si podmanil, byť samozřejmě aplaus a standing ovation na konci, nepatřil zdaleka jen jemu, ale celému ukrajinskému národu.

Asi by se dalo s nadsázkou říci, že včera dobyl americký kongres po Walesovi a Havlovi třetí východoevropský politik. Rozdíl je ovšem v tom, že ti dva vystupovali už jako za podporu děkující vítězové, Zelenský stále stojí uprostřed zápasu jeho země o vlastní existenci.

Jedna z pasáží projevu ukrajinského prezidenta:

„Drazí Američané, doufám, že má slova úcty a vděčnosti zazní v každém americkém srdci. Je mi velkou ctí, že tady mohu být. Navzdory všem předpokladům a temným scénářům Ukrajina nepadla. Ukrajina žije a bije se dál.“

„A to mi dává dobrý důvod podělit se s vámi o naše první společné vítězství: Porazili jsme Rusko v bitvě o myšlení světa. Nemáme strach a neměl by ho mít ani nikdo na světě. Podařilo se nám sjednotit světové společenství na ochranu svobody a mezinárodního práva. Evropa je silnější a nezávislejší než kdykoli předtím. Ruská tyranie nad námi ztratila kontrolu a už nikdy nebude ovlivňovat naše myšlení.“

Všechny screeny od Bohumil Vostal, ČR

Zelenský těch několik hodin využil, jak umí. Rétorika, oslovování různých typů publik, respekt a vděčnost, ale i hrdost na to, jak se jeho země drží navzdory tomu, jak ji všichni, včetně USA, podceňovali. A umění přátelsky Američanům říci, že by měli pomáhat víc. „

Například v projevu v Kongresu, který tu někteří přirovnávali k Churchillovu z prosince 1941: „Vaše podpora je rozhodující – nejen abychom vydrželi bojovat, ale taky abychom vykročili k vítězství. Ano, máme dělostřelectvo. Děkuju vám. Stačí to? Upřímně – spíš ne…“ (via Jan Kaliba, ČRO)

A pro mě asi nejlepší pasáž projevu:na závěr příspěvku:

Vaše peníze nejsou charita, ale investice do světové bezpečnosti a demokracie. Tohle není jen bitva o životy, bezpečí a svobodu nebo kterékoli země, jež se Rusko pokusí dobýt. Rozhodne o tom, v jakém světě budou žít naše děti a vnoučata. Je to bitva, kterou nejde zmrazit, odložit nebo ignorovat a doufat, že nás ochrání oceán.“

Volodymyr Zelenský, 21. 12. 2022

Návštěva ukrajinského prezidenta není jen žádostí o peníze a zbraně, ale rovněž symbolem odvahy a rozhodného postoje. My tady žijící už dekády v míru si to asi nedokážeme představit, ale pro ukrajinské vojáky a hlavně civilisty, kteří válkou nevýslovně trpí, pokud nejsou rovnou zabíjeni, je podobná událost velkou vzpruhou, že na ně svět skutečně myslí a nezapomněl a že jim dává naději na světlo na konci tunelu.

A včera byl tím světlonošem sám jejich prezident.

Úvodní foto: Zelenský předal zákonodárcům USA ukrajinskou vlajku, kterou podepsali vojáci bránící před útokem okupantů město Bachmut, které navštívil prezident jen den před cestou do Spojených států.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh