Velká volební tipovačka

Volby jsou za 10 dní. Jak by mohly dopadnout?

🏇 Zkusím si jejich výsledek natipovat podle aktuálního vývoje trendů a volebních kampaní.

🏇 Podstatné je, že mezi oběma bloky (1. TOP, KDU, ODS, STAN, PIR, ZEL 2. ČSSD, ANO, KSČ, SPD, Volný, TRIKO, Přísaha) takřka nedochází k přelivu hlasů a strany si přebírají voliče navzájem, jen v rámci těchto bloků.

Což je škoda a o výsledku souboje tak rozhodne zejména to, které strany bloku Zeman & Babiš přelezou 5 % a které zůstanou pod touto metou.

🏇 Rovněž bude moc (nejvíc!) záležet na tom, kolik přijde k volbám prozápadních demokratických voličů, jejich vyšší účast významně poníží zisky populistů, extrémistů a kolaborantů totalit z východu.

🏇 ANO

Myslím, že nakonec vyhrají, protože Babiš svým vlivem v médiích, který částečně plyne nejen z jejich vlastnictví, ale i ze zákulisních dohod (Zachovize TV Prima) a zejména z titulu jeho funkce, nakonec od každé strany na jeho polovině kurtu, ještě nějaké desetiny procent získá.

Navíc jej takřka jednohlasně tlačí dezinfoscéna.

26 %

🏇 SPOLU

Dobrá kampaň, hlasitá a srozumitelná, bohužel cílí pouze na voliče demokratů, takže nemůže přinést hlasy populistického bloku, ale jen od druhé demokoalice, čímž se poměr (maličko nevýhodný) nemění.SPOLU prostě jde po vrabci v hrsti, než po holubovi na střeše a toho dostala.24 %

🏇 STAN +PIR

Ta kampaň je nevýrazná, navíc jsou Piráti pod tlakem dezinfoscény, s nímž si zatím v Česku nikdo neumí moc poradit.

Na druhou stranu voliči této koalice patří stejně jako u SPOLU k menšině, která umí ocenit i dobrý program a ten S+P v rámci možností mají a to je spolu s výkony v debatách (Rakušan) zachraňuje.

Ale mám pocit, že nerozhodnutý volič demokrat, to v posledním týdnu spíš hodí na emoci a spíš podpoří SPOLU.

19 %

🏇 SPD

Nesleduji, ale podle odborníků dobrá kampaň směrem k cílovce. Nicméně mám za to, že umírněné extrémisty mu odmaže Babiš, který je teď mediálně snad i v každé otevřené lednici a točí stejná témata a radikální extrémisty mu sebere (desetiny) Volný.

Myslím, že do voleb ještě trošku spadne.

9.0 %

🏇 KSČ(M)

Jestli přelezou pět procent v tuto chvíli neví nikdo, kampaň jakoby neexistovala, ale oni si své věrné najít umí. Navíc je, stejně jako další strany hnědobloku, tlačí dezinfoscéna a třeba řetězové emaily seniory ovlivňují velmi.

Jejich preference se v průzkumech takřka nehýbou, jako skeptik mám obavu, že budou mít kliku.

5.2 %

🏇 ČSSD

Když je hlavním tahákem vládní strany po 4 letech její správy země červený svetr jejího předsedy, asi jde o stranu dosti zoufalou.

Pokud má být vizitkou strany její předseda, tak je ta zoufalost naprosto na místě.

Tah se Stropnickým působí komicky, stejně jako jejich setrvalé překračování jejich vytýčených nepřekročitelných červených čar.

Nicméně, jejich cílovka jsou nízkopříjmoví zaměstnanci a těm festival přidávání o několik tisíc každý týden, který alespoň v médiích spustila Jana Maláčová, může ČSSD trošku posunout.

Myslím, že to bude těsné, ale nakonec jim budou chybět desetinky, o něž je připraví závěr Babišovy kampaně.

4.8 %

🏇 Šlachta & ÚOOZ, který dal společnému projektu název Přísaha

Podle mě nakonec doplatí na to, že zalovili v rybníku, kde je prostě už moc rybářů a navíc, na rozdíl od Babiše, Okamury či Volného, nejsou příliš vidět v médiích a nejsou ani tolik známí.

3.2 %

🏇 Trikolora a další strany její koalice

Trikolora byl Klaus junior, ten však z boje utekl a bez něj je to jen pozvolné skomírání.

Pokud by se nespojili s dalšími stranami o preferencích v řádech desetin procenta, už bychom o nich nevěděli teď.

3.0 %

🏇 Zelení

Ti jednoznačně doplácí na vyhrocenou situaci na frontě Babiš/antiBabiš a mnoho jejich potenciálních voličů letos prostě půjde volit čistě pragmaticky pro udržení demokracie, tedy některou stran dvou demobloků. (TOP, STAN, PIR zejména).

Oni to budou u každé z výše zmíněných stran jen desetiny, ale v součtu je to třeba polovina jejich budoucího volebního zisku.

Klimatická změna je zárukou, že jejich čas brzy přijde. Ale osobně bych jim doporučoval koalici (PIR, STAN, jiná moderní ČSSD)

2 %

🏇 Volný na konec

Záleží na dezinfoscéně, na níž jsou fanoušci bloku významně navázáni.Ta ale, protože jede na ruských notách, podporuje Babiše a nechce tříštění xenopopulistických hlasů.

Nicméně je potřeba vědět, že tito pure extrémisti velmi často neodpovídají v průzkumech (ty jsou podle nich zaplacené a zmanipulované), nebo se za svou volbu částečně stydí.

Je možné, že bude výš, než v průzkumech vychází.

4 %

🏇 Závěr: při vědomí odchylek v průzkumech o 1 % u malých stran a až 3 % u stran s vysokými preferencemi, je ve hře zcela reálně několik scénářů výsledků voleb.

Co je jisté, že vzhledem vývoji ve východní Evropě a kolem trestněprávních kauz Andreje Babiše a jeho zásadního střetu s EU, že jejich výsledek naší republiku výrazně změní.

Teď jde o to jak. V zásadě jsou možnosti jenom dvě.

Za sebe můžu říct, že bych volební výsledek viděl raději trošku jiný (viz moje sestavená vláda z “2021programydovoleb.cz na fotce), ale potřeba mít na paměti, že hlavní je vyměnit stávající garnituru prodemokratickými stranami a všechno další je až nadstavba.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh