Pomáhá vláda víc Ukrajincům, než našim?

Včera zveřejnilo Ministerstvo financí tiskovou zprávu o pomoci Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům na našem území.

Vláda udělala tu chybu, že odbývá svou mediální prezentaci pro obyčejné, o politiku se intenzivně nezajímající, Čechy. K těm se pak často jako první dostanou emočně podbarvené manipulativní texty neseriózních médií a často i médií dezinformačních.

Když si takový člověk nejprve pětkrát na různých platformách přečte články typu: „Vláda vás okrádá!“, nebo „Pomáhají Ukrajincům, namísto našimlidem!“, bude mít, při současné absenci razantní vládní linky, tendenci této manipulaci uvěřit, obzvlášť v situaci, kdy jeho ekonomická situace je složitá a výhled na zlepšení v nejbližší době není.

Na základě včerejší tiskové zprávy jsem se rozhodl, že pomoc české vlády Ukrajině zasadím, slovy klasika, do realistického rámce.

👉 1. Pomoc vlády Ukrajině zbraněmi a materiálem: kolem 4 miliard korun (nepočítám sbírky a dary, které poslali jednotlivcům a organizacím soukromé osoby či firmy).

4/5 této částky nám budou proplaceny jako kompenzace zpět z fondů EU a NATO.

Navíc se musíme bavit i o bezpečnostním hledisku. Pomáháním Ukrajině držíme fašistický Putinův stát na uzdě a dál od našich hranic. Všechny výdaje tímto směrem, jsou zároveň naši ochranou před nepřítelem.

2. Pomoc uprchlíkům na našem území

👉 Předně si řekněme: fakt, že na Ukrajině probíhá válka je nezpochybnitelný, stejně jako fakt, že raketové útoky na civilní infrastrukturu provádí okupant na celém území země.

Avdiyivka, útok okupantů na městské tržiště, 12. října
Lvov, cca 70 km od polských hranic

Z toho plyne, že občané Ukrajiny mají podle mezinárodního práva nárok na status válečného uprchlíka. A to bez ohledu na to, jakým přijedou autem, jaké mají boty, nebo jak mají nalakované nehty.

Do ČR dorazila drtivá většina dětí a žen, přičemž mezi mužskými příchozími je část seniorů a část mužů má humanitární výjimky z ukrajinského zákona o mobilizaci.

Jistě budou i tací, kteří prostě utekli a měli by sloužit v armádě, ale z výše uvedeného plyne, že jich zdaleka není tolik, jak se nám snaží neseriózní média někteří „diskutující“ na sociálních sítích, podsouvat.

Navíc taková skupina lidí, by se vyskytla v každém národě, český nevyjímaje.

Hlasujte pro mě v anketě Křišťálová lupa 2022!

Web visegradsky-jezdec.cz byl nominován v kategorii One (wo)man show.

Složení uprchlíků v ČR

Ženy v aktivním věku = 44 %

Děti = 35 %,

Senioři = 4 %

Muži v aktivním věku = 17 %

Výjimky z branné povinnosti v Ukrajině:

Otec rodiny s 3 a více dětmi, otec rodiny, která se stará o dítě s postižením nebo o adoptované dítě, otec samoživitel nebo třeba pokud službu v armádě neumožňuje zdravotní stav člověka.

👉 Mezi příchozími uprchlíky je 61 % lidí v ekonomicky aktivním věku. To odpovídá více než 237 tisícům lidí. Z nich už více než 120 000 je oficiálně zaměstnáno (Tudíž platí odvody do státního rozpočtu – daně, sociální a zdravotní pojištění) . Z nich asi 1/6 pracuje na dálku pro ukrajinského zaměstnavatele, zbytek odvádí pro ČR.

👉 Podpora ukrajinských uprchlíků:

A. Souhrnná podpora = 17 miliard korun (do konce roku se očekává 23 -24 miliard

Státní rozpočet České republiky na letošní rok = 2008 miliard korun

Celkově tedy náš stát vydá na podporu ukrajinským uprchlíkům zhruba 1 – 1.2 %, tedy asi JEDNU SETINU rozpočtu.

Údaje ze státního rozpočtu na tento prezentovaného vládou

B. Sociální dávky ukrajinským uprchlíkům = 7 miliard korun

Opět počítám nárůst ještě o 10 – 15 % do konce roku a tedy se bavíme zhruba o 8 – 8.5 miliardách korun.

Česká republika letos vyplatí sociální dávky ve výši téměř 750 miliard korun.

👉 Tudíž podpora ukrajinským uprchlíkům pomocí sociálních dávek činí opět cca JEDNU SETINU všech vyplacených dávek.

👉 Pro srovnání, jen na podporu podnikatelských subjektů nejnověji schválila vláda podporu ve výši 30 miliard korun, takže jen tato položka (neposuzuji teď, zdá bude pomoc účinná či dostatečná) je vyšší, než celá pomoc Ukrajině, od zbraní, až po příspěvek na bydlení uprchlíkům.

👉 Pro jednotlivé občany ČR tu má vláda pak soubor opatření, kterému říká Deštník a který navíc podle situace aktualizuje.

Nejde o to, že bych chtěl vládu za opatření pouze chválit, už jenom to, že je realizuje z velké části plošně, je drahé a nepomůže těm nejpotřebnějším.

Ale mantra, které se vláda nedostatečně brání, totiž, že pomáhá jen Ukrajincům a pro naše lidi nedělá nic, má k pravdě hodně daleko.

Toto opatření jistě nepomůže všem a v plné výši a má jistě nedorazy, nicméně i tak z něj vláda vyplatí ČESKÝM občanům vyšší desítky miliard korun.

👉 Všem se nám žije nyní těžko a pociťujeme vysoké ceny energií, pohonných hmot, ale i potravin a dalšího základního zboží.

👉 Na vině tohoto stavu však rozhodně není pomoc vlády napadené Ukrajině a jejím obyvatelům , ale zejména stav, kdy jsme my i celá Evropa závislí na ruském plynu / ropě v situaci, kdy Putin v rámci války (abychom přestali podporovat Ukrajinu a Rusko se po její porážce mohlo pokusit o další změnu evropského řádu) celou Evropu ohledně energií cenově vydírá.

👉 A samozřejmě, ta legendární lipská burza 🙂 Než začala válka obchodování na ní bylo pro ČR v pořádku, s jejími cenami, které dnes Česko udivují (i když je to mnohem složitější a už jsem o tom psal jak to tam funguje) zahýbala právě Putinova válka v kombinaci s naší závislostí na jeho surovinách.

Navíc, sice produkujeme elektřinu (95 % se jí nikam nevyváží), za to nemáme ropu, plyn a další věci. Tudíž izolace by byla pro nás, v případě recipročních opatření sakra nevýhodná.

„ … tedy platí, že cena v ČR se nezmění, pokud by například ČEZ na lipské burze neobchodoval. Stejně jako se nezmění cena obilí nebo mědi, když se přestane obchodovat na nějaké konkrétní burze. Burza je jen tržiště, neurčuje cenu. Je to jen místo, kam chodí zákazníci nakupovat energie.“

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž

👉 Válečná inflace navíc nasedá na postcovidovou ekonomickou krizi a neuvážené zrušení superhrubé mzdy.

👉 Momentálně žijeme v krizi, každý ji nějak pocítí osobně. Úkolem vlády pak je, aby mírnila její dopady na nás všechny a ty nejzranitelnější z nás podpořila tak, aby se neocitli na sociálním dně.

Ukrajince ale ze svých stesků a obav z budoucnosti, můžeme vynechat. A nejen to, jejich brání Evropu, abychom se později třeba nemuseli bránit my sami.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh