Vlnobití pod drobnohledem

Zdá se, že aktuální vlna Covidu je za vrcholem a v běhu je optimističtější varianta jejího dopadu na nemocnice.

Očkovány jsou necelé 2/3 obyvatel a ti z nich, které nákaza přesto skolí mají méně závažné průběhy onemocnění. Vždyť letošní záchyty pozitivních jsou zhruba o 1/4 vyšší, ovšem obsazenost nemocnic se zastavila ve vrcholu na čísle 7000 (i s Deltou) zatímco minulou zimu (ještě bez Delty) přesáhla 9000.

Dalším faktorem jistě bude podávání monoklonárních protilátek v počtu stovek denně, mnohým z těch, kterým hrozí těžší průběh a většina těchto nemocných, na rozdíl od minulosti, nakonec do nemocnice jít ležet nemusí.

Každopádně pandemie je v běhu a s ním se objevují další čísla o nemoci samotné, ale i vakcínách.

✅ Zpráva EMA: Evropské lékové agentury:

Data k 1. 12. 2021 o podaných vakcínách a hlášení podezření na nežádoucí účinky po podání:

▶️ vakcína Pfizer – podáno 479 miliónů dávek ( podezření na nežádoucí účinky = 0,1%)

▶️ vakcína Moderna – podáno 61,6 miliónu dávek (podezření na nežádoucí účinky 0,2%)

▶️ vakcína Janssen – podáno 18,1 miliónu (podezření na nežádoucí účinek 0.2 %)

▶️ vakcína AstraZeneca – podáno 68,8 miliónu dávek (podezření na nežádoucí účinky 0,3).

Obecně to bývá tak, že za

1. značná část mírných nežádoucích účinků, jako bolest hlavy, kloubů, zvýšená teplota, atd, nebývá hlášena.

2. významné nežádoucí účinky, například s nutností hospitalizace, jsou hlášeny téměř všechny. Ty je totiž povinnost hlásit.

Celá originální zpráva o bezpečnosti vakcín zde.

✅ Účinnost vakcín na českých datech.

Všechny čtyři u nás používané vakcíny a to včetně boosterů.

Chrání proti nakažení, hospitalizací i smrtí.

Ovšem v čase účinnost klesá.

Celý originální odkaz zde.

✅ EMA při aplikaci boosteru, tedy posilovací dávky, doporučuje “mixování” vakcín.

Podle dosavadních studií se jeví jako nejideálnější kombinace mRNA vakcín s vektorovými.

Originální odkaz zde.

✅ Rodiče mohou nově k očkování registrovat své děti ve věku od pěti do 11 let, vakcína s třetinovým množstvím účinné dávky by pro ně měla být k dispozici od úterý 14. 12. .

Dosud se mohly očkovat děti starší 12 let.

Česká vakcinologická společnost očkování dětí doporučuje (kromě aktuálně nemocných a těch, které prodělaly dříve vážnou alergickou reakci). Odhlasováno ve všech 5 výborech odborných lékařských společností ČR.
Vakcína od společnosti Pfizer pro děti za sebou má všechny fáze klinických zkoušek. Schválení látky po kontrole dat ohledně bezpečnosti doporučila Evropská léková agentura.

✅ EMA: žádné varovné bezpečnostní signály z velké covid vakcinační kampaně dětí 5-11let z USA nepřichází. Celkem v USA již aplikovali dětem více než 6 miliónů dávek vakcíny.

Originální odkaz zde.

✅ Podle britské agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) bude do poloviny prosince 50% všech nákaz ve Velké Británii způsobeno variantou omicron.

Třetí dávka vakcíny Pfizer má podle současných 75% účinnost (Astra Zeneca 70 %) na tuto nejnovější variantu koronaviru. Omicron je tu zatím krátce, tudíž se nedá predikovat, jak bude tato ochrana klesat v čase.

Originální odkaz zde.

✅ Postinfekční imunita (protilátky) drží o něco déle než čistě postvakcinační, ale rizika spojená s onemocněním jsou mnohonásobně vyšší než s očkováním.

Třetí dávky vystřelí účinnost opět nad 90 %.

Nejvyšší ochranu poskytuje kombinace prodělání nemoci a očkování.

Originální odkaz zde.

✅ FN Plzeň:

Na oddělení COVID JIP leží 34 pacientů z nichž je 28 neočkovaných. Na ECMO jsou napojeni 2 pacienti, ani jeden NENÍ očkován. Na plicní ventilaci je připojeno 19 pacientů,15 z nich není naočkováno. Pacientů mladších 60 let je s Covid-19 hospitalizováno 39,z toho je 35 nenaočkovaných.

Primář Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel: „Podle statistik se z neočkovaných hospitalizovaných pacientů dostane téměř každý čtvrtý na JIP. V případě očkovaných pacientů se tam dostává každý pětadvacátý.“

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh