„Zvedneme daně, budeme muset zbrojit. Rusko zůstane nebezpečné ještě dlouho.“

Estonská premiérka Kaja Kallas (o níž se v zákulisí mluví jako o jedné z favoritek na příštího šéfa NATO) poskytla dva exkluzivní čas české zpravodajce v Bruselu, Kateřině Šafaříkové pracující pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny.

Tady je pro vás výběr nejdůležitějších odpovědí.

🇪🇪 „Putin se přepočítal, že se Západ zlomí jako první. Naše jednota a pomoc byly bezprecedentní. Ukrajina míří v této válce k vítězství.“ 

🇪🇪 „Západ ale přesto nesmí usnout na vavřínech a musí víc investovat do vlastní obrany. Rusko bylo, je a ještě dlouho zůstane nebezpečím pro svět.“

Kontext:

Estonsko dává na armádu momentálně 2,8 procenta HDP. Kvůli navýšení na tři od příštího roku musela vláda v Talinnu zvýšit daně. Od příštího roku si tak Estonci připlatí víc na DPH i spotřební dani.

🇪🇪 „Není jednoduché zvyšovat daně, to mi věřte.“ (Její první týdny po volbách provázely obstrukce parlamentní opozice právě kvůli vládním záměrům zvýšit daně). „Museli jsme to ale udělat.“

🇪🇪  „Naším cílem by mělo být ukončit šedé zóny v Evropě, protože jsou zdrojem nestability a ohrožují nás,“ řekla Kallas v narážce na neutrální země okolo Ruska, jako jsou právě Ukrajina nebo Moldavsko, na které si Moskva vždy dělala nároky. „Když už to pochopil Henry Kissinger, měli by to pochopit skutečně všichni.“ 

🇪🇪 „Jediná skutečně funkční bezpečnostní záruka pro Ukrajinu, která rovněž vyjde nejlevněji, je její členství v NATO.“ 

🇪🇪 „Nová bezpečnostní realita vyžaduje nová řešení. Evropská obrana potřebuje rozhodný posun. Potřebujeme dostatečně důvěryhodné odstrašení, abychom zastavili ruskou agresi a vyhnuli se válce. Vybudujme bojeschopnou Evropu schopnou zajistit transatlantickou bezpečnost.

Kaja Kallas v Bruselu. Až se nechce věřit, že je premiérkou miliónové země.

🇪🇪 „Abychom zastavili ruský cyklus agrese, potřebuje evropská obrana rozhodný upgrade. Je zapotřebí úsilí celé EU k nalezení způsobů a zvýšení investic do našich obranných schopností.“

🏇 Za mě jedno jednoduché doporučení: všichni, kteří si myslí, že to nějak dopadne a že ze současné situace lze nějak vyšvejkovat, by měli poslouchat ty, kteří s Ruskem mají ty nejintenzivnější historické zkušenosti.

A ti, včetně estonské premiérky unisono tvrdí, že pokud Rusko nezastavíme v Ukrajině, později napadne i nás. Nevím, proč bych měl jejich tvrzení zpochybňovat, tím spíš, když jsem četl tuny západních analytiků, kteří tvrdili, že Putin Ukrajinu nenapadne, protože je to pro něj ve všech směrech nevýhodné.

No, je to pro něj nevýhodné, navíc musel vědět, že riskuje ztrátu evropských trhů a stejně to udělal.

Neřídí se naší logikou, neřídí se žádnou logikou, je to (a celé Rusko s ním) monstrum, které se utrhlo ze řetězu.

Pravděpodobnější je samozřejmě napadení Pobaltí, jenže to už jsme v tu chvíli i my, jako smluvně i morálně vázaní spojenci. V tu chvíli, jak říká generál Řehka, se od první minuty stáváme přímým účastníkem války.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh