Začátek konce? Večerní shrnutí bojů v Ukrajině a důležitých událostí okolo

Na bojištích neprobíhá žádná velká změna, bojuje se u Charkova, nad Kyjevem a okupanti se snaží spojit vlastní armády směrem od Krymu s povstaleckými teritorii na Donbase. Momentálně se bojuje poblíž Mariupolu.

Z velkých měst padl dnes jen Cherson, což ovšem Rusům otevřelo cestu k útoku na Oděsu, který právě ostřelováním začíná.

Celkově mám ale dojem, že invaze Rusům velmi vázne, dnes přistoupili k dalšímu levelu, který by si asi bývali rádi odpustili – začínají cíleně ostřelovat civilní zástavby.

Což je musí hodně štvát, protože to povede k postupnému tlaku veřejného mínění na západní politiky (a to už se děje), kteří začínají utahovat šrouby (řekneme si dál).

A tohle je scénář, který trpaslík nepotřeboval, jeho cílem bylo srazit Kyjev, spojit Donbas s Krymem a pak začít hrát mírotvorce a vyzývat k jednání.

Teď se ale zdá, že zašel moc daleko, svět přitvrzuje, z čehož zase nemůžeme jen tak couvnout a Rusům se každý další den bojů hodně nevyplácí. A to nemluvím o penězích.

EDIT: půlnoční projev prezidenta Zelenského (v Ukrajině je o hodinu více):

„Dnes v noci se Rusko pokusí všemi možnými prostředky zlomit naši obranu.“

Zase a znovu opakuju, že je třeba smeknout před ukrajinskými obránci, to jsou skuteční hrdinové.

Obrazová a video část

Nejprve k protestům proti válce v Rusku. Konaly se včera v mnoha městech, zadrženo bylo 2500 lidí, konají se i dnes. Dávám se toto video, aby byla vidět zvrácenost režimu: Babča vlečena strážníky: „Kluci, já jsem blokádník“, tedy, že je účastnice blokády Leningradu nacisty. Nepustili jí, skončí v antonu jako nepřítel Ruska.
Hrdinové. Tohle je přidaná hodnota, kterou ruští okupanti mít nikdy nebudou.
Anton Tarasenko, 13 let, zavražděn okupanty
Rozdávání zbraním dobrovolníkům, kteří přišli bránit svoje hlavní město
Gruz200. Jedna zásilka pro ruská pojízdná krematoria, které si okupační vojska přivezla s sebou.
Ve Velké Kopani u Chersonu byl zničen celý ruský konvoj. Ukrajinské síly se zřejmě vyhnuly hlavním ruským silám a poté zaútočily na jejich zásobovací kolonu. Partyzánská strategie, která udělá ze země peklo pro Putinovy vojáky.
Tohle je zajímavé: Rusové dnes na moři rozstříleli několik mezinárodních lodí. Zahynulo několik námořníků. Tady na sebe Putin natahuje sankce od dalších zemí.
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko na značkách. Tohle není tweetovací liga, to jsou skutečné elity země.
U Charkova zajatý ruský voják „Dostali jsme příkaz střílet do lidí“.
Mezi tím v Bohnicích. Moskva pohrozila Švédsku a Finsku, že je čekají vážné dopady, pokud se pokusí přidat k NATO. Já myslím, že je tohle chování součástí Putinovy hry: „Já jsem magor, bojte se mě a neodporujte mi, nebo na vás hodím atomovku“. Podle mě je to maskirovka.
Ruští infiltrátoři zajatí v Kyjevě
Konotop. Výsledek, který Vladimira Vladimiroviče nepotěší.
Protitankové střely NLAW myslím dodal Londýn v počtu 2000 kusů. Ano, vítejte v pekle, Rusové. Čím dál víc se přikláním (laik jsem) k názoru, že okupanti budou muset Kyjev srovnat se zemí, jestli jej budou chtít dobít.
Tohle je Mariupol. Bez komentáře
Před ruským velvyslanectvím v Irsku
„Mírová operace ruských sil“ v Charkově
„Učím se zacházet s mým kalašnikovem. Naše ženy budou chránit naši půdu stejně jako naši muži“. Kira Rudik je poslankyně ukrajinské Dumy.
Kolona polské munice, která dnes dorazila do Ruskem přepadené země. Naše darované dělostřelecké náboje, jsou stále v našich skladech…
Začátek večerního útoku na Oděsu. Byl jsem tam před čtyřmi lety, je to krásné město. Až Ukrajinci vyženou okupanty, jeďte se tam podívat.
Někde jsem ve videu včera viděl vojáka, který říkal k okupantům: „Budou žrát naši hlínu“. Ten muž nemluvil do větru.
Zničený ruský raketomet Grad u Charkova.
Prezident Ukrajiny mezi vojáky ve vládní čtvrti v Kyjevě. Dodává celé zemi klid a odvahu.
Hlídka dobrovolníků v Kyjevě. Zdá se, že jich ve městě budou desítky tisíc.
Muž vlastním tělem brání průjezdu okupačním vojskům
9K22 Tunguska je ruský hybridní, samohybný protiletadlový raketový komplet krátkého dosahu. Jeho účelem je protivzdušná obrana pozemních vojsk proti nízkoletícím cílům, s možností palby i proti pozemním cílům. Tak už ne. Nedaleko Charkova
Rusové ostřelují Mariupol raketomety Grad
Okupanti vykládají své raněné před nemocnicí v Kachovce
Ruským ostřelováním zasažená nemocnice v Melitopolu.
Bombardování Charkova ze základen v Bělorusku
Ukrajinští dobrovolníci stojí frontu na registraci
Pro změnu zničený konvoj ukrajinské armády u Chersonu.
Zajatí okupační vojáci
Zničený ukrajinský tank u Mariupolu
Zničený ukrajinský náklaďák, město Bucha
Zemřelí ukrajinští vojáci po bombardování Melitopolu letadly.
Okupanti … Řidič přežil (OMG)
Zasažená školka v Ochtyrce, zemřely dvě děti
Děti ve sklepě ve městě Druškivka při ostřelování okolí
Jeden z podzemních krytů v Charkově. Tohle je Ukrajina.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Důležité události dneška:

Sankce EU na Putina i Lavrova

Potvrzené dodávky protivzdušné obrany od NATO

Dvě největší čínské banky se připojily k západním sankcím

Itálie změnila svoji pozici a je pro odpojení Ruska od SWIFTu, Německo už to projednává také

Tchaj-wan oznamuje, že se připojuje k sankcím proti Rusku. Tchaj-wan je předním světovým výrobcem polovodičů a ztráta přístupu Ruska k nim je velkou ranou nejen pro jejich armádu

Česká vláda zablokovala osm proruských dezinformačních webů

Estonsko posílá ukrajinským ozbrojeným silám další protitankové střely Javelin, protiletadlovou munici, zdravotnický materiál

Polská Národní rada pro vysílání rozhodla o odstranění ruských televizních kanálů z rejstříku kabelových sítí a satelitních platforem. Z polské veřejnoprávní televize zmizí ruské seriály nebo filmy.

Sazka, Tipsport a Chance stáhly z nabídky veškeré sázky na ruské soutěže. Fortuna se zavázala výnosy z ruských soutěží posílat na Ukrajinu.

Od dnešní půlnoci zastavujeme provoz všech ruských leteckých dopravců na českém území.

Na Ukrajinu dorazily polské zbraně. Munice, inteligentní raketové sady pro údery na vzdušné cíle, stejně jako bezpilotní průzkumné systémy a minomety

Američtí zákonodárci vyzývají Joea Bidena, aby byl v sankcích vůči Rusku ještě ostřejší. „Zabavte jim domy. Zkonfiskujte jejich jachty. Vydražte jejich majetek. Znehodnoťte jejich akciový trh. Uvalte embargo na jejich ropu. Vyhoďte jejich děti z univerzit,“ nabadá demokratický poslanec Bill Pascrell.

Náš borec na konec!

Nejsem sám, komu se zdá, že se to Putinovi začíná komplikovat?

P.S. Omlouvám se za délku, ale chtěl jsem mít přehled co nejucelenější-

Slava Ukraini!

Úvodní foto: Jeden z ukrajinských obránců Charkova

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh

1 komentář u „Začátek konce? Večerní shrnutí bojů v Ukrajině a důležitých událostí okolo“

Komentáře nejsou povoleny.