Západní hit Putinovi

Termínem hit se v hokeji označuje tvrdé sražení protivníka vlastním tělem.

Zdá se, že něco takového se přihodilo Vladimiru Putinovi a že jsme mu to uštědřili my.

Jde o nový komplexní soubor sankcí.

Pro lepší vysvětlení toho, co se od zítra začne dít, jsem si vypůjčil část textu Ondřeje Housky z Hospodářských novin

Matka všech sankcí?

👉 Článek se navíc ani netýká samotného odpojení ruské ekonomiky od systému SWIFT, které bylo rovněž včera schváleno a které je pro Rusko velkou komplikací samo o sobě.

Tohle je totiž ještě horší.

👉 Západ se rozhodl nasadit proti Rusku zatím zdaleka nejsilnější zbraň – v odvetě za jeho útok proti Ukrajině připravuje sankce proti ruské centrální bance. To by Rusku zabránilo ve využívání značné části rezerv, které tato banka drží. 

👉 Jde přitom o peníze nebo zlato, s kterými Moskva počítala jako s polštářem, který by jí umožnil přečkat dopady jiných západních sankcí. „Tímto krokem přenášíme válku do Putinova domova ve snaze paralyzovat jeho ekonomiku a způsobit její bankrot.“

👉 Ruská centrální banka má rezervy v hodnotě asi 640 miliard dolarů. Díky těmto rezervám Rusko bez větší újmy přečkalo světovou hospodářskou krizi v roce 2008 nebo dopady sankcí uvalených na Moskvu v roce 2014 kvůli její okupaci Krymu a podpoře separatistů na východě Ukrajiny.

👉 Pokud ale nyní Západ skutečně postihne ruskou centrální banku, znemožní ji, aby se ke značné části svých rezerv vůbec dostala. Jde o tu část, kterou banka drží v dolarech a eurech. Rusko má cca 40 % svých rezerv v podobě zahraničních vládních dluhopisů, 25 % na účtech u různých zahraničních institucí a 22 % ve zlatě. Kvůli sankcím by to vše, takřka 90 % rezerv, mohlo být pro Rusko z ničeho nic buď bezcenné, nebo jen velmi těžko využitelné. 

👉 Tyto sankce proti centrální bance jsou mnohem tvrdší, než vyloučení ze systému SWIFT. Je možné, že Rusko na ně odpoví přerušením dodávek energie Evropské unii. Tyto země proto měly Rusko předejít a udělat stejný krok – tedy odmítnout od Ruska ropu a zemní plyn nakupovat.

👉 Podle dostupných analýz by Česko úplný výpadek ruské ropy zvládlo bez větších problémů. V případě zemního plynu by dost možná bylo nutné na čas přerušit chod některých podniků, hlavně v chemickém průmyslu. Vedlo by to s největší pravděpodobností také k dalšímu výraznému zdražení cen energií.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

🏇 Soubor nových sankcí znamená v podstatě ekonomickou válku s Putinovým Ruskem a boj za jeho zlomení. Za příští budoucnost ve svobodě a demokracii tedy budeme nuceni zaplatit, bohužel bez obětí se žádná bitva vyhrát nedá. A stagnace ekonomiky není nic, co ve srovnání s tím zažívá země, která tuto bitvu za nás absolvuje napřímo na bojišti, totiž Ukrajina.

Pamatujme na to, až na nás začnou dopadat následky těchto opatření. Mysleme na to, že druhá varianta, totiž nechat si Putina dělat v Evropě co se mu zamane, je mnohem horší.

Naší zbraní doma by pak měla být intenzivní celospolečenská solidarita s těmi, na něž eventuální výkyvy cen dopadnou nejviditelněji.

Jde totiž o naši společnou budoucnost.

Díky.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh