Zelenskyj školí Orbána

Ukrajinský prezident Zelenskyj včera online vystoupil na summitu leaderů EU v Bruselu a promluvil emotivní výzvou přímo k maďarskému premiérovi Viktoru Orbanovi, který je největším ruským kolaborantem v řadách EU.

Maďarsko sice hlasovalo pro všechny čtyři balíčky dosavadních sankcí EU uvalených na Rusko, ale důrazně se postavilo proti jakýmkoli dalším sankcím na Rusko. Budapešť také prohlásila, že přes své území nepustí žádné evropské zbraně určené pro Ukrajinu.

Je čas se rozhodnout, na čí straně jste, vzkázal Zelenskyj Orbánovi

➡️ „Maďarsko… Tady se chci zastavit a být upřímný. Jednou provždy. Musíte se sami rozhodnout, s kým vlastně jste.“ 

➡️ Zelenskyj také ve svém projevu zavzpomínal na rodinný výlet do Budapešti a na památník na břehu Dunaje. Památník má podobu prázdných bot a postaven byl na počest obětí fašistického teroru, které na tomto místě byly postříleny a naházeny do Dunaje.

➡️ „Poslyš, Viktore, víš, co se děje v Mariupolu? Prosím tě, jestli můžeš, jdi na své nábřeží. Podívej se na ty boty. A uvidíš, jak v dnešním světě může znovu nastat masové zabíjení. A to je to, co dnes dělá Rusko.“

➡️ „A vy váháte, zda uvalit sankce, nebo ne? A vy váháte, zda nechat projít zbraně, nebo ne? A váháte, zda obchodovat s Ruskem, nebo ne? Už je čas se rozhodnout. Věříme vám.“ 

🏇 Mimochodem, ten památník na břehu Dunaje v Budapesti je velmi působivý, každý, kdo jej viděl, nezapomene. Celá událost je poměrně věrně zaznamenána ve filmu Perlasca. Orbán se tváří v tvář vyvražďování nevinných lidí u sousedů chová jako sketa a své blokovaní pomoci Ukrajině, schovává za „starost hlavně o naše lidi“…

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh