Zítra to roztočíme, drahoušku!

Volby jsou stále relativně za dlouhou dobu, stát se ještě může leccos a rozhodně není jisté, jak soupeření dvou ideových bloků, (tedy na jedné straně obou demokratických koalic a na straně druhé shluk populistických stran s různými nátěry, od ANOmafie až po Okamurovy neonacisty) dopadne, ale trend posledních týdnů v průzkumech je zřejmý.

Na stejné pozici zůstává pouze trio Přísaha, KSČ(M) a ČSSD, které se pohybují kolem pěti procent preferencí a dost možná budou jejich výsledky rozhodovat, na kterou stranu se budoucnost ČR převáží.

Viditelné jsou ovšem bohužel i další dva jevy: setrvalé posilování ANO a taky skutečnost, že obě demokoalice v součtu preferencí stagnují a nemají sílu na to, odlákat alespoň několik procent voličů populistických stran.

V zásadě je to tak, že když posilovali Piráti a Starostové, padala dolů koalice Spolu a nyní zase sílí preference Spolu a padají PIR + STAN. Přičemž liberálové alespoň cestou vzhůru nějaká procenta populistům sebrat dokázali, nicméně tomu je s posilováním pozice ANO konec, nota bene, když se nyní pohybují na sestupné trajektorii.

Cekově je však v posledních týdnech součet obou koalic stejný a pohybuje se podle jednotlivých průzkumů mezi 40 – 43 %. To by dnes, když ANO zvolna šplhá ke třicítce a SPD drží kótu deseti procent, znamenalo pro demokoalice výhru prakticky jen v případě, že už by se žádná ze stran pohybujících se kolem 5 %, do sněmovny nedostala…

Znovu opakuju, že nic není hotové a zbývá hodně času, ale vede mě to k zamyšlení, co se stane, když znovu vznikne vláda Andreje Babiše s nějakou další populistickou stranou, nebo stranami.

Patrně najisto se můžeme rozloučit s vidinou, že by se premiér za své krádeže desítek miliónů korun dostal před soud. A to ještě bohužel, to nejmenší.

Vzhledem k tomu, že objektivně není schopen spravovat stát a rozpočet hospodárně, dá se čekat, že rozhazovací perpetum mobile se začne časem zadrhávat.

Nejprve se kvůli tomu začneme proto zadlužovat mnohem rychleji než dosud. Přesto bude muset nutně přijít doba, kdy peníze prostě začnou docházet.

Dá se předpokládat, že si Andrej Babiš začne pomáhat protiunijní rétorikou (někdo za to, že se nedaří, přece bude muset moct a Kalousek už stojí stranou), tím spíše, že střety s EU ohledně jeho zneužívání dotací a ohýbání práva se budou stupňovat a nyní už takového provinilce může stíhat i EU sama. Takže se dá předpokládat, že Babiš začne rejdovat směrem ven z EU, tím spíše, že v době ekonomických problémů, které nastanou, výrazně v politice vzroste vliv prokremelských a xenofobních uskupení, která toto směřování budou zesilovat.

Zjednodušeně řečeno, demokratické strany zatím nenašly jazyk, kterým by aspoň malou část voličů xenopopulistických stran dokázaly oslovit, tudíž je naivní si myslet, že lidé, kteří nyní preferují ANO, začnou, až se to Babišovi bude sypat na hlavu, najednou přecházet k těmto stranám.

To se nestane, nespokojení voliči populistů, budou přecházet jen k ještě důraznějším a hlasitějším populistům.

To vše bude rámováno účinnými hybridními kampaněmi, vylouhováním nezávislosti ČT i ČRo a výrazným nárůstem prospěchářských poskoků různých zákulisních mafií a proruských (případně pročínských) kolaborantů z řad politiků, kteří prostě uvidí kudy běží zajíc a zařídí se podle toho.

Jestli by se za několik dalších let dal tento trend ještě zvrátit prostým volebním aktem u nezmanipulovaných voleb, kam přijdou nezmanipulovaní voliči, nechám na laskavém čtenáři.

Já osobně myslím, že ne.

Grafika: Reflex.cz

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh