Zkoušky z dospělosti

Proč máme pomáhat Rusy napadené Ukrajině a jejím obyvatelům, ve stručnosti vypsal hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU).

A jak konkrétně se to projevuje pak shrnuli lidé Člověka v tísni v krátkém videu.

Dosud bezprecedentní pomoc Čechů a české politické reprezentace, ať už z humanitárních, morálních, či čistě pragmatických důvodů (Ukrajina brání Rusku v další invazi směrem k nám), je něčím, co bych nazval národní maturitou v občanství.

A to i přesto, že si sebou vlečeme balast v podobě proruské opozice a několika tisíc ruských kolaborantů.

Od začátku jsme tušili, že Česká republika bude proplouvat úskalími těžkých časů, přesto občanská společnost, ani politická reprezentace nezaváhaly a Ukrajině a Ukrajincům jsme nabídli pomocnou ruku.

Jan Grolich: Proč je srpen 68 a srpen 22 stejný

,,21. srpen. Přemýšlím, co bych dělal, kdybych zažil vpád ruských vojsk. Třeba jako patnáctiletý, dvacetiletý. V noci slyšíte letadla. Ráno v ulicích tanky. Je válka? Bude se střílet? Uteču nebo zůstanu?“

,,Letos je to přemýšlení ještě horší, než v minulých letech. Protože takhle se reálně vzbudili před několika měsíci na Ukrajině. A agresor je pořád stejný jako tehdy.“

,,Tehdy si říkali bratři a pak nám vrazili kudlu do zad. Dnes mluví o boji proti nacistům a pak vidíte, co udělali v Buči a jinde. Je mi z toho špatně. V roce 1968 přišli a řekli, že se bude normalizovat. A normálního nebylo 20 let vůbec nic.“

,,A proto se nás to, co se děje na Ukrajině, týká. Naše země, která zažila rok 1938 a 1968, nemůže jen tak dát ruce do klína a říct: „sorry, my máme svých starostí dost.“

Člověk v tísni: Jak pomáháme (pomáháte)

🏇 Zažíváme a hlavně ještě budeme zažívat těžké období, možná těžší, než si zatím většina z nás myslí. Ale s pomocí vlády těm nejpotřebnějším (jak věřím), jej časem dokážeme překonat. A s vědomím, že i přesto jsou na tom Ukrajinci mnohem hůř, my, kteří budeme moci, Ukrajincům a jejich zemi pomáhat i nadále.

Praha, Francouzská ulice, březen 2015.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh