Zpátky ze zajetí

17. června byla byla po třech měsících v ruském zajetí propouštěna zpět na Ukrajinu vojenská zdravotnice Julia ,,Taira“ Pajevská.

Ta pracovala v obklíčeném Mariupolu a dlouhou dobu natáčela, co se ve městě pomalu likvidovaném Rusy, děje a nakonec dokázala předat novinářům agentury AP (propašováno v tampónu) 256 gigabitů materiálu.

Taira ovšem byla v Ukrajině známá už před tím, jde o ikonickou postavu protiruského odporu, která zachraňovala životy vojáků a civilistů na Donbase osm let, celou dobu od přepadení země Ruskem.

Původně trenérka aikida a designérka po začátku války vybudovala vlastní evakuační tým dobrovolníků známý jako „Taiřini andělé“. Tento tým dokázal v průběhu necelého desetiletí bojů zachránit stovky ukrajinských vojáků.

Fotka z propuštění a příchodu na ukrajinské pozice

Po několika dnech Taira promluvila i o podmínkách věznění v Rusku. Nejsou nějak překvapivé, porušuje se tam naprosto všechno.

„Chovali se k nám příšerně. Všechno mi vzali. Jediné co jsem měla bylo jedno spodní prádlo, jedny kalhoty, boty a nějaké oblečení, to je vše.“

,,Nebudu mluvit o mučení a psychickém nátlaku, ačkoli to bylo hrozné, dokud nebude ukončeno vyšetřování.“

,,Jejich psychologický nátlak je velmi profesionální. A je velmi těžké filtrovat, kde je lež a kde pravda. Hned zprvu mi bylo řečeno: nepřežiješ tady a je pro tebe lepší ukončit svůj vlastní život. Samozřejmě by to pro ně bylo velmi výhodné, ale já jsem jim tu šanci nedala.“

„V poslední době mě drželi ve vězení v Doněcku . Spousta našich válečných zajatců je stále tam, zachází se s nimi příšerně. Poslední týden nám nedali ani mýdlo. V cele šest krát tři metry je 22 žen a jen 10 lůžek. Žádná z nás nemá jedinou informaci o rodinách a dětech. Jakýkoliv kontakt s rodinami je zakázán. Psychický stav všech žen je tak tristní.“

„Přes den jsme nesměli sedět, museli jsme stát. Noční klid byl od 22 do 6 hodin. Tak dlouho nás ale spát nenechali. Pokud někdo seděl v době kdy nesměl, nejprve přes dveře řvali, když to nepomohlo, vlétli dovnitř a něco nepěkného mu udělali.“

,,Když jsem byla v zajetí, přemýšlela jsem, co udělám, až se dostanu na svobodu.  Chtěla jsem obejmout jednoho z našich chlapů a dotknout se ukrajinské země. A ono to nakonec vyšlo. Pravděpodobnost, že se tak stane, byla menší než jedno procento, ale stal se zázrak. A když jsem objala našeho prvního člověka , byl to mimořádný pocit.“

Jedna sestříhaní sekvence materiálu, který paní Pajevská dodala agentuře AP. V podstatě jako obžaloba válečných zločinů ruského režimu.

A Taira závěrem: ,,Je nutné zajistit, aby byli všichni vězni chráněni Mezinárodní úmluvou o lidských právech, zbavili nás všech práv, jako otroky. Žádné spojení, žádné informace o rodině, žádná lékařská. Podmínky zadržení připomínají koncentrační tábor.“

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh