Bajka o tom, jak hlemýžď honil žirafu

Kvůli tomu, že Evropa zanedbává svou obrannou strategii, dochází k bizarní situaci, kdy bezpečnostní řád v Evropě vážně ohrožuje ohrožuje Putinovo Rusko, jehož infrastruktura a ekonomická situace jsou v takovém stavu, že každý, kdo má v této zemi skutečně peníze, je investuje právě u nás, na které Rusko útočí.

Kupují si tu nemovitosti, zakládají firmy, ukládají peníze do bank, (dokonce je tu nezákonně perou), jejich děti tu studují a jejich ženy a rodiny žijí.

Sídla největších ruských oligarchů spjatých s Putinovým režimem, které vlastní v Londýně.

Proč, to asi všichni tušíme, ale alespoň pár aktuálních střípků.

Pár čísel z vymírání Ruska. Nejhorší situace je ve středním Rusku, okolo Moskvy, ta oblast se citelně vylidňuje. Není to jen covidem, z 2,4 milIiónu zemřelých Rusů za rok jich v souvislosti s covidem zemřelo cca 600 000. Vymírá i sever Ruska, Dálný východ …

m. V některých oblastech středního Ruska zemřel každý 50. obyvatel. Nikdy v novodobé historii Ruska nedošlo k takovému počtu úmrtí a takovému poklesu populace. Horší to bylo jen za Velké vlastenecké války.

Přirozený úbytek populace v Rusku (úmrtnost minus porodnost) v roce 2021 dosáhl 1,04 milionu lidí.

Odkaz TADY

Pokračujeme:

Kandidát lékařských věd, poslanec ruské Dumy a zástupce předsedy Výboru pro ochranu zdraví Alexej Kurinnyj: „Úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění v Ruské federaci je 2x vyšší než v Evropě. Očekávaná délka života v Rusku je o 10 let kratší než v Evropě, i když na konci 80. let byla na stejné úrovni.“

„V demografických a zdravotních ukazatelích je Rusko někde na úrovni afrických zemí. Na financování domácího zdravotnictví je potřeba vyčlenit alespoň 7 % HDP. Ano, prostředky jsou přiděleny, ale po očištění od inflace jsou o 1% nižší než byly předchozí.“

„A stejný trend pokračuje v letech 2023-24 kdy jsou přidělené prostředky ještě nižší.“

Jenže pane Kurinnyj, na policii a armádu jde násobně více než v minulých rozpočtech …

Odkaz TADY

Tolik globál a teď konkrétní příklad: „Opuštěni mocí“

Vesnice Chrebet-Uralskij na Urale, 230 km od Jekatěrinburgu a leží přesně na hranici Evropy a Asie. A je to ta tzv. glubinka, kde sídlí ten fundament ruského národa.

A charakterizuje většinu podobných venkovských sídel Ruska. Stačí žít na vzdálenost pár set km od Moskvy či Petrohradu, což je v Rusku velká většina

Není tu voda, veřejné osvětlení, elektřina jen občas, není ti signál, internet, obyvatelé mají zákaz sbírat popadané dřevo.

Vzdálenost od civilizace má pro tamní obyvatele aspoň tu výhodu, že sníh je tady čistý a obyvatelé ho můžou rozpouštět na vodu. Nevedou odtud ani žádné cesty. Jen vlak. Lidé tam umírají sami, jeden muž zemřel na nosítkách, po cestě … do vlaku, do nejbližší nemocnice…

Chcete-li se dostat do vsi z Jekatěrinburgu, musíte ve 4:45 ráno jet autobusem do Nižního Tagilu a poté elektrickým vlakem do města Perm Chusovoy. Cesta trvá šest hodin. Jiná možnost se sem dostat nedá.

Na stanici můžete zaregistrovat pouze nouzový signál - pomoc brzy nedorazí
Telefonní budka. Jediné spojení vsi ze světem.

Jediným zdrojem vody v obci je jediná studna. Ta však dává v posledních letech málo vody, která navíc není čistá. Když si obyvatelé obce stěžovali, bylo jim přislíbeno řešení. Nepřišel ale nikdy nikdo…

Ve vsi samozřejmě není žádný obchod, ani s potravinami. Naposled zde byl dobách SSSR, před více než 30 lety. Nyní místní jezdí na nákup desítky kilometrů daleko do Kušvy neboli „k Asiatům“. Kupují hlavně to, co se dá dlouho skladovat: obiloviny, těstoviny, mouku. Zde také kupují pitnou vodu v pětilitrových lahvích. 

Místní obyvatelé také mají zakázáno kácet les, vedle kterého žijí. Je soukromý a vlastní ho společnost z Verkhnyaya Tura (Meridian LLC). Je zakázáno nejen řezat, ale i sbírat soušky a spadané větve, ačkoli toto zákon nezakazuje.

„Nedaleko vesnice naskládali soukromí obchodníci před pár lety hromadu dřeva. Víš, jak nás to mrzelo. Požádali jsme, aby nám to dali, ale byli jsme odmítnuti. Výsledkem bylo, že tyto kmeny nikdo nikdy neodvezl a pokácené dřevo hnilo. Nemůžeme to vzít. Pokud to uděláme, budou tu vysoké pokuty.“

Jedna žena si vzpomněla, jak v noci při světle baterek sbírali odřezky stromů, které se nevešly na korbu nákladních aut se dřevem, která přijela před dvěma lety. Těmito zbytky stále topí v kamnech. 

Galina, 75 let. Bojí se, že může zůstat bez elektřiny. 
Nedávno spadl na ulici sloup a přerušil elektrické vedení. „Sloup shnil a spadl, vedení bylo dočasně nasměrováno k domu. V noci je zde úplná tma. Chodíme s ručními baterkami.“ Ale zařídila si vlastní vodu: rodina se složila, aby si mohla vzít půjčku a za ní její příbuzní vyvrtali studnu.
Nádraží Chrebet Uralskij. Na snímku vpravo nahoře jediná lampa veřejného světlení v obci. Místní chodí po vesnici s lucernami.

„Jednou jsem se obrátil na místního člena Jednotného Ruska, poslance [Alexandra] Kazakova. Dostali jsme tři lampy, které jsme sami nainstalovali na stožáry. Brzy shořely. A nikdo to nedokáže opravit. 

Kazakov zná všechny naše problémy. Dal jsem mu 11 listů našich stížností. Vzal to všechno, údajně si to označil, ale ještě nedorazil, “říká místní obyvatelka Marina.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Přes všechny nepříjemnosti obyvatelé, kteří ve vesnici zůstali, nechtějí Uralský hřeben opustit.

„Narodili jsme se tady. Neodcházíme odtud, protože toto je naše vlast, narodili jsme se zde a chceme zde žít. Vzduch je tu čistý, nejezdí auta. Zde je naše energie, síla. Potřebovali bychom jen dříví, vodu a elektřinu. Nežádáme o mnoho, “říká vesničanka Zhanna.

Na dotaz novinářů na státní správu, proč není obyvatelům obce umožněno sbírat klestí a soušky, bylo sděleno, že státní správa nemá informace, že by občané této vesnice vznášeli nějaké dotazy či požadavky.

O svých problémech natočili místní obyvatelé i video pro sít „v kontakte“.

https://vk.com/video-207200588_456239198

🏇 Jistě všichni chápeme, že stav Ruska v roce 2022 může Ukrajina, která chce tuto pokrokovou zemi přepadnout a NATO, která jí v tom hodlá pomoci.

Úvodní foto ilustrační via The Mosow Times a články přes @FBeyeee

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh