Bělorusko není Rusko.

Většina Rusů, zmasírována dlouholetou hutnou a agresivní propagandou, žije v jakémsi fašistickém rauši a v podstatě zabíjení Ukrajinců a obecně jejich válčení se západem, podporuje. To už dokázali novináři zprostředkovat (např. ZDE) a máme to za hotovou věc.

Zdálo by se tedy, že Bělorusko, které se pod diktátorem Lukašenkem pomalu vzdává své nezávislosti a začíná splývat s Ruskem, bude situace stejná.

Opak je ale pravdou, běloruská společnost je přece jen jiná, vzpomeňme na předloňské několikaměsíční protesty, po zmanipulované prezidentské volby, kterých se účastnily vyšší počty lidí, než na občasných protirežimních akcích ve zhruba 14krát na obyvatele početnějším Rusku.

Máme tu i další ukazatele: neochota Lukašenka vstoupit i přes tlak Ruska do války, ukazuje, že ani situace v armádě, která je jinak věrná režimu, není tak jednoznačná a co víc, bojů na straně ukrajinských vojáků se účastní nejméně pět bojových jednotek běloruských dobrovolníků. Nemálo těchto vojáků přitom s Rusy v Ukrajině válčí už od roku 2014.

A už také mají svoje mrtvé…

Běloruští obránci Kyjeva

Tady jsou výsledky průzkumu veřejného mínění, které telefonicky provedlo běloruské analytické pracoviště se sídlem ve Varšavě:

ℹ️ 85% Bělorusů by nesouhlasilo s vysláním vlastní armády na Ukrajinu, více než 60% nepodporuje rozhodnutí Lukašenka povolit ruskou invazi z běloruského území.

ℹ️ Více než polovina si myslí, že země by neměla patřit do žádného vojensko-politického uskupení. Necelá 1/3 Bělorusů podporuje vojenské spojenectví s Ruskem.

ℹ️ Jako hlavního viníka války na Ukrajině označuje Rusko 1/4 Bělorusů, každý pátý viní USA, 17% Ukrajinu a 11% NATO.

ℹ️ 42% Bělorusů podporuje akce Ruska na Ukrajině, 50% je odmítá a 2/3 z nich si myslí, že se jejich země na útoku nepodílí, což je vzhledem k tomu, že Bělorusko poskytuje zázemí, depa i odpalovací rampy, omyl.

ℹ️ Ředitel analytiků, kteří výzkum zpracovávali, profesor Wardamacki říká, že významná část běloruské společnosti utváří své názory na základě politických hodnocení šířených v Bělorusku ruskými médii, která šíří myšlenku tzv. ruského světa, do kterého počítá i Bělorusko. (To platí zejména starší část populace a lidi žijící na venkově).

ℹ️ Proto 52% Bělorusů podporuje uznání nezávislosti DNR a LNR, 1/3 je opačného názoru. Skoro 40% Bělorusů je proto, aby Lukašenko uznal nezávislost DNR a LNR, 44% je proti tomu.

ℹ️ Z průzkumu taky vyplývá, že pokud by stalo něco podobného jako na Ukrajině, Rusové by nemohli počítat s takovým odporem, jako je tomu u sousední země.

ℹ️ „Bělorusko je po mnoho let silně ovlivněno ruskou kulturou a médii. Zatím nedošlo k žádnému vážnému pokusu odtrhnout Bělorusy od tohoto světa nebo změnit jejich orientaci.“

ℹ️ „Neudělali to ani vůdci nové demokratické opozice po událostech roku 2020. Nedokázali jasně posoudit tehdejší ruské počínání na Ukrajině a roli Putina. Drželi se dvojího metru: nechtěli vyděsit antilukašenkovské, ale ani proputinovské voliče v Bělorusku. A drželi se toho až do vypuknutí války na Ukrajině.“

ℹ️ „Společnost v ulicích chtěla změnit Lukašenka, ale zároveň ta samá společnost měla velká očekávání od Ruska, že Rusko pomůže a tak Bělorusové zůstali v proruském prostoru.“ ℹ️ „Autorita nových opozičních vůdců se začala zmenšovat a zájem o ně ze strany veřejnosti začal klesat. Téměř čtyři z pěti Bělorusů si myslí, že situaci na Ukrajině velmi dobře znají. Mezi pět jejich nejoblíbenějších zdrojů patří – Telegram, Youtube, běloruskou státní televizi, ruskou státní televizi a Instagram. Jen 11% sleduje nezávislé portály.“

Zdroj Roman Malinka

International Underground on Twitter: "💥❗️🇧🇾 Belarusian mercenaries, who  were trained by 🇺🇦Ukrainian radicals and fought as part of a separate  volunteer unit in Donbass, are currently taking part in the riots in #
Další fotka běloruských dobrovolníků na frontě.

🏇 Na první pohled by se řeklo, že ta čísla jsou hrozná, ale je třeba si uvědomit, že už desítky měsíců Lukašenko likviduje nezávislá média, zároveň lidi krmí vlastní propagandou a za nepatrný nesouhlas jsou lidé v zemi zavíráni.

Situace je tam zkrátka prakticky totožná jako v Rusku, přesto zhruba polovina běloruské populace zatím drží. A to ještě několik set tisíc svobodymilovných Bělorusů opustilo zemi. Problém je v tom, že celé společnosti tikají hodiny a každý další rok jí bude izolovat a přetvářet ke zcela identickému postoji, jaký zaujímají Rusové.

Proto, jak jsem někde včera četl (omlouvám se, nemůžu si vzpomenout kde), jediná šance na změnu a tudíž na záchranu, je vítězství Ukrajiny a západu obecně, v právě probíhající válce.

Držme Bělorusům palce, zaslouží si to!

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Arrested: protest leader sentenced to 11 years behind bars
Snímek z protestů proti podvodným výsledkům prezidentské volby v srpnu 2020.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh