Bělorusko – polská hranice: krajina ve stínu

Situace na bělorusko – polském pomezí (ale bělorusko – litevském), kde Putin spolu s Lukašenkem pomocí dovážených migrantů, vydírají Evropskou unii a nutí ji k ústupkům, je jedna z těch, která nemá dobré řešení, jen špatná a ještě horší.

Co se děje:

Běloruský a ruský režim vytvořili letecký most, kterým z Turecka, Iráku, Sýrie a dalších zemí dopravují celé rodiny migrantů (ale i jednotlivce) do Minsku a odtud je sváží k hranicím EU a tam je násilím nutí tyto hranice překračovat.

Zdroj Bild

Na druhé straně stojí polští (i litevští) pohraničníci a vojáci, kteří hranici usilovně brání a odmítají migranty/uprchlíky, nalákané do letadel sliby, že průchod na západ je zajištěn, na území svých zemí vpustit.

Cynickou hru totalitních východních velmocí odnáší tisíce nyní již bezprizorných lidí v hraničním pásmu mezi oběma státy, kteří nemají mnohdy co jíst, pít, nemají přístup k lékařské péči a trápí je zima a už i mráz.

via ČRo

Na „čáře“ je nyní takových lidí asi pět tisíc, včetně několika set dětí a dalších zhruba 15 – 20 000 už je v Bělorusku a Lukašenkovy vojenské složky je již pomalu přesouvají k hranici.

Jedna z kolon migrantů v Minsku, soustředěná do sportovní haly, se právě dává do pohybu

Pomoci jim (myšleno humanitární pomocí) takřka nelze, neboť jak Bělorusové, tak i Poláci nevpouští žádné organizace ani jednotlivce, které by mohli distribuovat jídlo, léky a oblečení, respektive nedostatečnou pomoc občas distribuují vojáci sami.

Polská strana navíc zásadně odmítá pomoc unijních spojenců, stejně jako nabídku agentury Frontex.

Viaběloruský novinář Franak Viačorka

Sám jsem s napsáním sumáře několik dní otálel, situace je patové a byl jsem zvědav, jestli my, tedy EU, Polsko, Litva přijdeme s nějakým, alespoň částečným řešením, protože Rusko a Běloruska se z ničím takovým počítat nedá.

Nic takového se ale nestalo a to ani ve fázi pokusu.

Problém je v tom, že zatímco EU je nejspíš s oběma postiženými členy za jedno, že Putinovi (to on bude režisér, na Lukašenka je to příliš vysoká hra), se ustoupit nesmí, tak EU má zároveň zájem pořešit humanitární situaci těch na hranici uváznutých lidí, kdežto polské straně, přesněji řečeno, vládě PiS (a patrně i Litevcům), jsou jejich životy úplně ukradené.

Holt život poškozeného plodu v nitru umírající ženy, je dnes v Polsku v žebříčku priorit mnohem výš, než životy stovek mrznoucích (protože muslimských) živých dětí.

via Gazeta Wyborca

„Řekli jsme jim, že se chceme vrátit do Minsku, v této cestě pokračovat nechceme. Řekli nám, do Minsku už se nevrátíte. Prostě pokračujte do Polska.“ „Na hranicích nás vojáci, kteří nás doprovázeli, donutili si kleknout, dát ruce za hlavu a jeden z nich mě kopl do obličeje. Na několik minut jsem omdlel. Zlomili mi nos, horní čelist, měl jsem oteklé oči.“ „Běloruští vojáci sami nutí migranty překročit hranici a pomáhají jim v tom. Sledují hranici, a když tam nikdo není, dají jim pákovky a nutí je přecvakat plot z ostnatého drátu.“

via Gazeta Wyborca

Mezitím na pozadí sporu žádá ruský ministr zahraničí EU o miliardy eur na podporu řešení uprchlické krize na území Běloruska, kterou to ovšem samo vytváří.

Mluví se o uvalení sankcí na „letecké společnosti“ a Bloomberg naznačil že Aeroflot a Turkish Airlines jsou možná na seznamu.

Dochází k drobným k občasným mezi migranty a vojáky tu na jedné, onde na druhé straně. Poláci je nevpustí a do běloruského vnitrozemí se už vrátit nesmějí.

Lukašenko nalezl další odpověď na balík sankcí EU proti Bělorusku. Zastaví tranzit plynu do Evropy přes JAMAL. Poláky lichotivě počastoval, že jsou „bezpohlavní parchanti“.

Protože podle nezávislých běloruských novinářů, je většina dovezených lidí Kurdů a jednou ze stran leteckého mostu do Běloruska je i Turecko, je pravděpodobné, že celá slouží i situace Erdoganovi k tomu, aby si zase částečně „pořešil“ problém s kurdskou menšinou doma i v těsném sousedství jeho země.

Podle polských expertů, jako jsou bývalí vysoce postavení vojáci, je chybou, že vláda ve Varšavě nevyužívá pomoci svých spojenců z NATO a EU. Nejde ani tak o to, že by na hranice přišli policisté nebo vojáci z jiných zemí EU, ale o to, že by se pak lépe vyvíjel tlak na režim Alexandra Lukašenka a potažmo i na Rusko, které diskrétně stojí v pozadí celé akce.

Varšava nechce žádat spojence zejména kvůli tomu, aby vláda konzervativců v očích vlastních voličů neprojevila slabost. 

Rozdíl je vidět hned vedle, v Litvě, která už v létě o podporu spojence požádala. Dostala lidskou, materiální a především politickou pomoc. 

via Reuters

A přesah směřuje kromě Polska, které žádá NATO o aktivaci článku 4., a Středovýchodní Evropa, která doteď říkala, ať si každý řeší ty svoje problémy (s migrací) sám a ať si Řecko ty své ostrovy ohlídá, teď sama vidí, jak je složité si ohlídat ne ostrovy, ale 400 km lesa…

Upřímně říkám, že mě nenapadá, co by se mohlo rychle udělat, aby se celá situace alespoň částečně odblokovala. Z dlouhodobého hlediska je jasné, že dojde ke zvýšení tlaku na Rusko i Bělorusko (nová migrační krize = zásadní problémy vládnoucích evropských garnitur), to ale není řešením pro ty tisíce zoufalých a oklamaných lidí v prostoru nikoho.

Petice na pomoc uvíznutým uprchlíkům a migrantům zde. Podepsal jsem i když bych si přál, aby Putin i Lukašenko utrpěli porážku. Vyšší princip.

Česká FB skupina monitorující situaci na polsko- běloruské hranici tady.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh