Beránka vlku se zachtělo. A co jako?

Přináším souhrn nočního a dopoledního dění na ukrajinské frontě.

Kompletní expertní shrnutí jsem zatím nikde neviděl, tak to zkusím poskládat z toho, co vím.

Těžké boje u Kyjeva, na jeho předměstích ze severu a západu. Rusové ale přes noc vůbec nepostoupili (nechápu), nebo jen málo.

Rusové navíc prohráli i bitvu o letiště Vasylkiv u Kyjeva. Tam celou noc zuřily velmi prudké boje, když v okolí přistáli ruští výsadkáři.

Ukrajinci navíc večer sestřelili dvě letadla plná ruských výsadkářů, směřujících k útoku na Kyjev

Situační mapky bojiště vypadají +/- stejně jako večer.

Boje probíhají zejména v okolí velkých aglomerací, jednak u Charkova, pak u Nikolajivu a Oděsy, a zejména se pak bojuje o Melitopol, který je jedním z klíčů k uzavření fronty okolo Mariupolu. Tady je ve hře spojení Rusů pevninské Ukrajiny z Krymu do okupovaných separatistických enkláv.

Hodně mě to překvapilo, ale během noci nepadlo okupantům do rukou žádné velké město a naopak ukrajinská armáda uvolnila z jedné strany sevření Chersonu.

Mimo bojiště jsou nejpodstatnější dvě věci:

  • Zrodila se aliance 28 západních zemí, která se dohodla, že bude Ukrajině dodávat protiletadlové a protiraketové systémy. Jedno letadlo RAF už v noci přistálo v Polsku za ukrajinskou hranicí.
  • Během včerejška přestaly lpět na nezařazení odpojení systému SWIFT do protiruských sankcí Německo a Itálie, dnes tak učinil Kypr a zbývá už jen Maďarsko. Myslím, že než by to dokázalo celé zablokovat, už bude jen natahovat čas.

Obrazová a video část

Všichni jsme čekali, co se stane, až se nad Kyjevem rozední. Místo ruských okupačních vojáků v centru města, posílá z těchto míst své ranní poselství prezident napadené země. Zdá se mi, že tentokrát překladu netřeba. Zjednodušeně: „Klid, jsme tady a budeme i nadále bránit naši zemi a naše děti.“
Ukrajinští vojáci u opuštěného ruského obrněného vozu: „Ještě horší než ty naše krámy.“
Ztraceni v Ukrajině. Okupanti bez pohonných hmot a bez jídla. Začíná to připomínat některé válečné filmy z roku 1942 a později.
Dtto. Opuštěná ruská vojenská technika okupantů. Takhle to určitě probíhat nemělo.
Pokud se nám bude dařit zásobovat Ukrajinu zbraněmi a udrží se Kyjev, je další vývoj z hlediska Ruska hodně nejistý.
Odstraňování výsostných znaků Ukrajiny v obci Stanicja Luhanska ruskými okupanty
Hořící BMP-1 ukrajinské armády ve městě Sumy. Ale ani tam není jisté, že jej mají Rusové v držení…
Obyvatelé Sumy grilují zajatého ruského vojáka. Mimochodem nikdo z desítek lidí na něj ani nevztáhl ruku. Neuvěřitelné. Ukrajina.
Jeden z výškových domů na kyjevském sídlišti po zásahu ruskou raketou. „Ruská mírová operace není namířena proti civilním cílům.“ Vladimir Putin…
Tady už vynášejí z toho domu zraněné
Našel jsem i přímo zásah domu raketou. Tohle je Putin
Prostor u Chersonu, který v noci ukrajinská armáda vyčistila od okupantů
Kyjev. Ukrajinští obránci města.
Chmelnický region: Ukrajinská protivzdušná obrana zničila vzdušný cíl.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Rabují v krámech. Ruská elitní vojska mají hlad. Musí jim to výrazně skřípat.
Další ruský zajatec
Burjati na Dněpru
Včera večer se narodil malý Kyjevan. Přišel na svět v úkrytu v kyjevském metru v ostřelovaném městě.
Po těžkých bojích odpočívající ukrajinští vojáci
Loučení se ženou a dětmi před odchodem na frontu. Možná se vidí naposled…
Zajatí ruští vojáci: „Mami, tati, nechtěl jsem sem jet“.
A další… Autor příspěvku píše, že jsou demotivovaní a apatičtí.
… a totéž v Nikopolu. Když si vzpomenu jak ti šmejdi bombardovali cíleně nemocnice a školy v Allepu a Idlibu, tak bych… ale nic. I takhle je to hezké
Z jiné perspektivy
Údajně Molotovovým koktejlem. Nemůžu potvrdit, ukrajinské zdroje to neříkají a ruské zůstaly (asi) uvnitř BVP
Mění se to. Konečně. Policie dopoledne sebrala kremlobota Černohorského který před ambasádou Ruské federace v Praze, na akci ruských kolaborantů na podporu invaze, přednesl projev na podporu ruské invaze (via Radek Kubala)
Začínám se radovat, že text tak trochu přestává být konečně pravdou. (řečeno v 2020)
Občanské Nagano. Česko 2022
Na toto nezapomínejme. Za touto maďarskou politikou jsou mrtví občané Ukrajiny. Orban totiž už před invazí blokoval, aby NATO poskytlo Ukrajině část svých monitorovacích kapacit.
Přehled protiruských sankcí, stav z 26. února 2022 ráno.
Netřeba dalšího komentáře
Začátek ukrajinské proevropské revoluce. Euromajdan v roce 2013. Od té doby je Pution posedlý touhou Ukrajinu zničit, bojí se, že, úspěšný příklad ukrajinské integrace do západních struktur, bude impulsem pro Rusy, aby jej svrhli.

Připomínám, že velké ztráty má i ukrajinská strana, ale oni sami takové materiály nezveřejňují a Rusové nemají na totéž čas a kapacitu: jsou tu jen vojáci, ti by měli mít zabavené telefony (aby se zabránilo jejich geolokaci v terénu). Novinářů jen několik. Vždyť oni nedrží napevno žádná území, kde by ruský tisk byl v bezpečí. Takže zničenou ukrajinskou techniku uvidíte jen v příspěvku západních novinářů, nebo místních lidí.

Související události:

Než jsem dopsal až sem bylo oznámeno, že evropská centrální banka odpojí Rusko od SWIFT. Je to rozhodnuto, ovšem proces trvá několik dní.

Nezávislá ruská média varují před možným blokováním svých serverů i sociálních sítí a přinášejí přesné instrukce, jak to obejít. Ruské úřady před tím zakázaly používat jiné zdroje informací než oficiální. Roskomnadzor (cenzorský státní úřad) hrozí zablokováním deseti ruských médií za šíření „nepřesných informací“ o útoku Ruska na Ukrajinu.

Roskomnadzor varoval, že pokud budou ruská média nazývat dění na Ukrajině agresí či invazí a budou informovat ofenzivním způsobem, tak přijdou o licenci.

Veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin, za který hrozí až tříleté vězení. Uvedl to nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Ze stanice Przemyśl na polsko-ukrajinské hranici odjel do Bohumína humanitární vlak Českých drah se třemi desítkami uprchlíků. Souprava o 12 vagonech nemohla dál blokovat nástupiště. Druhý vlak Českých drah odjede, až se naplní.

Slovensko pošle Ukrajincům 10 milionů litrů nafty, 2,4 milionu leteckého paliva a 12 tisíc kusů 120 mm munice, řekl ministr obrany Jaroslav Naď. Celkově jde o pomoc v hodnotě přes 10 milionů eur, dodal ministr.

Vláda schválila zaslání další vojenské pomoci Ukrajině. Podle ministerstva obrany jde o kulomety, samopaly, odstřelovací pušky, pistole a odpovídající munici v hodnotě 188 milionů korun. Vláda zajistí také okamžitou dopravu na místo, které určí ukrajinská strana.

Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že Polsko přijme až milion válečných uprchlíků. A nejen to.

Souhrn včera doručené polské vojenské pomoci: osm bezpilotních letounů, stovka minometů ráže 60 milimetrů i s 1500 náboji, 1770 nábojů do houfnic ráže 152 milimetrů, více než 30 tisíc nábojů do protiletadlových děl ráže 23 milimetrů a 42 tisíc příleb.

Boj proti Ukrajině nejde Rusům tak rychle, jak očekávali, řekl vysoce postavený zdroj z amerického ministerstva obrany. „Rusové se setkali s tvrdším odporem Ukrajinců, než jaký předpokládali. Jejich momentum se zpomalilo.“ (CNBC)

TOP dne: Sky News: 28 zemí (Evropa, USA) se rozhodlo dát Ukrajině zbraně, munici, vybavení a zdravotnické potřeby pro boj s Ruskem. Britský ministr obrany Wallace v pátek večer řídil virtuální setkání dárců. Dodávky budou obsahovat i protitankové a protiletecké střely.

I země, které dosud odmítaly Ukrajinu vyzbrojovat, se rozhodly po Putinově invazi zbraně posílat. Mezi dárci jsou i země, které nejsou v NATO. Zbraně a vybavení je i přes boje stále možné ukrajinské armádě doručit.

Nizozemsko pošle Ukrajině 200 protiletadlových střel Stinger. Vyslyšelo tak prosby Ukrajiny o vojenské dodávky. Amsterodam už předtím ohlásil dodávku 100 odstřelovacích pušek s municí, sedmi radarů, detektorů kovu a dvou robotických detektorů min. Plus 3000 helem a 2000 neprůstřelných vest.

Další souhrn večer. Čtěte a sdílejte.

Sláva Ukrajině. A díky, Ukrajino.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh