Česko CHCE pomáhat uprchlíkům

Vím, že jsem o tom už tady psal, ale raději to zdůrazňuji ještě jednou: Češi v drtivé většině chtějí pomáhat válečným uprchlíkům z Ukrajiny. A to i přesto, že diskuze na sociálních sítích a pod články zpravodajských webů, ukazují něco jiného.

V tomto případě jde však z části o součást dezinformační války Ruska proti Ukrajině i proti Evropě obecně (anonymní a falešné profily) a z části prostě vidíme vyjadřovat se extrém. Ten je z podstaty hodně hlasitý, v tomto nikoliv však početný.

Je to jen mlha, která nás má ovlivnit.

Flanders gets ready to welcome Ukrainian refugees

Že je tomu tak jak tvrdím, ukazuje vícero průzkumů veřejného mínění, naposledy jej včera (od STEM) zveřejnila česká televize. Ten, stejně jako všechny ostatní, ukazuje naopak nebývalou shodu a jednotu. Česká populace se k žádnému problému, který zasahuje celou společnost, nikdy po listopadu 1989 nestavěla tak jednotně.

Samozřejmě příchod tak velkého množství uprchlíků náš stát ekonomicky zatíží, (mimochodem už se připravuje balík peněz pro zasažené země od EU) a prověří schopnost krizového managementu nové vlády, ale tyto lidi, kteří ztratili často úplně všechno, mnohdy včetně svých nejbližších, přece nemůžeme vyhnat s tím, že sami máme málo.

My to zvládneme. Zvládneme to, protože chceme.

Díky

On Feb. 20, 2022, this young girl — age 4 — is photographed inside a house where she lives with her family after shelling by separatist forces in Novognativka, in eastern Ukraine.
Momentka z jednoho domu při ostřelování Novoignativky na Donbasu, už dva dny před přepadením Ukrajiny. Holčičce jsou čtyři roky

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Výsledky aktuálního průzkumu STEM

Může jít o obrázek 2 lidem , dítěti a text that says 'Souhlasíte S prijímaním uprchlíku z Ukrajiny? ano, spíše ano ne, spíše ne 97 97% 3 3% Zdroj: STEM/MARK, vzorek: 801 respondentu, 16.-17. 3. 2022'
Může ještě někdy nastat větší shoda? Pravděpodobně ne.
Může jít o obrázek 2 lidem , people standing a text that says 'Souhlasíte S tím, aby česky stát podporoval vzdélávání détí ukrajinskych uprchlíku? ano, spíše ano ne, spíše ne nevím 90 % 5% 5% Zdroj: STEM/MARK, vzorek: 801 respondentu, 16.-17. 3. 2022'
Devět z deseti pro podporu vzdělávání. I to je obrovské číslo. A proti je jen 5 procent z nás. Tady je potřeba si uvědomit, že „pomáhat“ prostě v reálu znamená různé formy podpory, které nás částečně omezí, či zabolí. Ovšem tady musí nastoupit stát, který by měl v kvalitní PR kampani lidem vysvětlit, že speciálně peníze, investované do vzdělání uprchlických dětí, se systému později vrátí.
Může jít o obrázek 2 lidem a text that says 'Souhlasíte S finančním príspèvkem od státu který dostane každy ukrajinsky uprchlík? ano, spíše ano ne, spíše ne nevím 73 % 6% Zdroj: STEM/MARK, vzorek: 801 respondentu, 16.-17. 3. 3.2022 2022'
Totéž, pomoc nemůže existovat bez přímé finanční pomoci. Bez peněz si nikdo nic nezařídí. Tarify k telefonům, shánění práce, dojíždění, (všechna doprava zdarma není), obědy ve škole, nákupy jídla atd…). Opět bych řekl, že tato věc byla málo komunikována. (Viz rozdíl mezi ochotou pomáhat a souhlasem s příspěvkem).
Může jít o obrázek 2 lidem a text that says 'Souhlasíte S tím, aby firmy púsobící V České republice zamestnávaly ukrajinské uprchlíky? ano, spíše ano ne, spíše ne nevím 91 % 5% Zdroj: STEM/MARK, vzorek: 801 respondentu, 16.-17. 3. 2022'
Tohle je opět jednoznačné a je to moc dobře. Časem Ukrajinci naši ekonomiku poponesou vpřed, tak jak tomu bylo v menší míře i po finanční krizi v roce 2008.

Česko stojí za Ukrajinou i když se ruští kolaboranti mocně snaží, aby to vypadalo, že tomu tak není. V tomto případě ovšem pouze šlapou vodu.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh