Český prezident v Kyjevě

Stručný report návštěvy prezidenta Petra Pavla (a prezidentky Slovenska Zuzany Čaputové) v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí.

Obě hlavy států dorazily na veřejnosti neohlášenou návštěvu Kyjeva, kterou si mezi sebou Pavel a Čaputová slíbili v den Pavlova volebního triumfu nad poraženým oligarchou Andrejem Babišem.

Den před návštěvou podnikly ruské okupační síly rozsáhlý raketový útok na civilní cíle, při němž zemřelo přes 20 lidí, včetně minimálně čtyř dětí.

Na toto téma promluvil přímo v Ukrajině i český prezident Pavel.

Na Michajlovském náměstí v Kyjevě se prezidentka i prezident poklonili památce vojáků Ukrajiny, kteří položili životy při obraně země před okupanty

Hodně symbolické jsou i záběry ze společné tiskové konference všech tří hlav států

Petr Pavel u památníků povražděných obyvatel v Buči

Bude to dobré …

Na závěr dne museli oba zahraniční státníky odejít do podzemního krytu. Na Kyjev opět zamířily ruské rakety.

Obě hlavy států vyjádřily podporu Ukrajině v její snaze co nejrychleji se integrovat do euroatlantických struktur a slíbily ochotu podílet se na poválečné obnově země.

Bohužel, už je asi pryč doba, kdy s každou takovou hlavou státu doputoval i konkrétní příslib zbraňového balíku, momentálně (pokud nepočítám letadla, kde jde o politické rozhodnutí) už nemáme Ukrajině moc co nabídnout.

Čeká se na rozjezd nových projektů, které už jsou sice v běhu, ale nyní jsme v mrtvém bodě, kdy budeme několik měsíců dodávat vždy podstatně méně, než jaké budou ukrajinské potřeby.

Na druhou stranu, Rusko má stejné problémy a přes všechny silácké řeči, je taky v problémech až po uši.

Karty nově rozdá výsledek ukrajinské ofenzivy, po ní se uvidí, jak si obě strany budou výhledově stát.

Nějaká větší porážka Rusů zase zahýbe mocenskými poměry na ose armáda, věrchuška, siloviki a třeba podlomí ochotu části z nich dále bojovat válku, kterou nikdy nemůžou vyhrát.

Dnes ráno se prezident se svým týmem přesunul do Dnipro, kde jednal s představiteli tamní samosprávy. Tato oblast je totiž tou, nad jejíž poválečnou obnovou má převzít patronát právě Česká republika. Petr Pavel Pavel je přitom první prezident, který od začátku války Dnipro navštívil.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh