Český prezident ve službách ruské dezinformační scény

Informace o této agentuře, která rozkrývá dezinformace i pro NATO jsem tu sdílel nedávno.Tento článek vytahuje klíčové informace ještě přehledněji:

✅ ČR čelí nepřátelským dezinformačním útokům a propagandě z Ruska a Číny. Rusko ke svým cílům využívá zejména dezinformace, kterými zpochybňuje pravdu nebo se snaží o rozdělování společnosti. Čína se snaží propagandou přesvědčit veřejnost o bohulibých cílech své politiky.

✅ Rusko využívá ke své propagandě prezidenta Miloše Zemana a jeho výroky. Zároveň český prezident sám ruské dezinformace šíří.

✅ Nejdůležitějších proruských je v České republice kolem 20. Informace pak přejímají další média, která mají napojení na ruské prostředí, a k jejich dalšímu rychlému šíření slouží sociální sítě, zejména Facebook

✅ Z otevřených zdrojů vyplývá, že řada webů spojených s ruskými dezinformacemi je pod přímou kontrolou ruských zpravodajských služeb. Se šířením často pomáhají lidé, kteří si svou roli neuvědomují. Jde o tvz. užitečné i.ioty Ruska

✅Vrabel (šéf Semantic Visions) varuje před přidáváním těchto lidí mezi přátele na Facebooku. „Jestliže je někdo propojen s jedním nebo více lidmi, kteří rozsévají ten jed po sociálních sítích, neujde to bedlivému zraku Facebooku a jeho algoritmu,“ řekl. Síť jim poté začne posílat zprávy, které odpovídají profilu těchto lidí a které jiné skupiny nedostanou.

✅ Cílem ruských dezinformací je relativizování pravdy, znejistění lidí a nabourání politického zřízení. Využívají „trhlin“ ve společnosti, aby je dále rozšiřovaly.

🇨🇿 🇷🇺 Snad ani nemůže překvapit, že mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček už dříve Vrabela za jeho výroky kritizoval a označil ho za dezinformátora…

Odkaz na celý článek na webu Hospodářských novin.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh