Chystá se propuštění rukojmích

Respektive se chystá jejich výměna za vězněné Palestince a to tak, že se budou (po skupinách) propouštět zajaté izraelské ženy a děti a v poměru 3:1 se z izraelských věznic na svobodu dostanou vězněné palestinské ženy a mladiství.

Čtyřdenní příměří v Gaze a Izraeli začne ve čtvrtek v 10:00 místního času (9:00 SEČ).

Více a přesněji vlákno ředitelky Herzlova centra v Praze Ireny Kalhousové:

🧵 „Schyluje se k dohodě o výměně rukojmí odvlečených 7. 10. Hamásem, PIJ a dalšími z Izraele do Gazy. O dohodě právě diskutuje izraelská vláda. Propuštěno by mělo být 30 dětí a 20 žen. Výměnou za to propustí Izrael 150 palestinských vězňů, především žen a mladistvých.“

🧵 „Vyhlášeno bude také čtyř, nebo pětidenní příměří, během něhož nebude Izrael každých den po dobu šesti hodin využívat špionážních dronů. Navýšena bude také humanitární pomoc do Gazy.“

🧵 „Pokud vše proběhne dobře, uvažuje se o prodloužení příměří a pokračování v propouštění rukojmí za vězně v poměru 3 ku 1.“

🧵 „Tento návrh má v izraelské vládě většinovou podporu, ale staví se proti němu extremistická Otzma Yehudit Itamara Ben Gvira.“

🧵 „Ten argumentuje, že dohoda je diktátem Hamásu a navrhuje pokračovat ve vojenské operaci a dotlačit tak Hamás k propuštění rukojmí za lepších podmínek.“

🧵 „I mezi bezpečnostními experty v Izraeli panuje obava, že Hamás využije příměří k mobilizaci, čímž se zvýší zvýší riziko pro izraelské vojáky operující v Gaze. Nicméně tlak na izraelskou vládu ze strany rodin rukojmí je enormní a návrh tak podle všeho projde.“

Aktuálně ještě novinář Jakub Szántó:

,,Izrael schválil dohodu s Hamásem: 1) po skupinách 12-15 lidí teroristi propustí 30 dětí a 20 žen 2) Izrael pustí z vězení 150 žen a mladistvých 3) na čtyři dny se zastaví boje 4) za každých 10 dalších rukojmí se příměří prodlouží o den.
Hamás drží 210 rukojmích. Zbývající má Islámský džihád, který není součástí dohody.“

🏇 Tato situace nemá žádné dobré řešení a události se začaly řetězit po úspěšném vpádu teroristů na izraelské území. K němu nemělo vůbec dojít, respektive vůbec neměl mít takový – z pohledu teroristů – hladký průběh.

Největším úspěchem mezinárodního společenství (a především USA) je, že se zatím podařilo zadržet rozšíření konfliktu na další státy a Hamás zůstává relativně izolován.

Protože, sice se dočteme, že Hizballáh na Izrael úročí, ale jde jen o zlomek jeho síly a spíš to vypadá, jako to dělali jen pro formu a ve skutečnosti o skutečnou válku s Izraelem za těchto podmínek (kdy USA do oblasti nasunuly významnou část své armády) nemají zájem.

To, aby se konflikt nerozhořel větší silou je i v našem bytostném zájmu. Potřebujeme, aby se pozornost západu upírala co největší měrou k ukrajinskému snažení zastavit imperiální choutky Ruska.

Každopádně naději všem rodinám, které se mohou brzy setkat se svými blízkými, kteří tak (snad) vyváznou z bezprostředního nebezpečí smrti.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh