Covid 19, možný průlom?

Nový lék od Pfizeru

Na lék explicitně proti Covidu čeká bez nadsázky celá planeta.

Včera se objevily agenturní zprávy hned o dvou takových lécích najednou.

Společnost Pfizer v pátek informovala, že její experimentální lék na covid-19 výrazně snížil počty hospitalizací a úmrtí.

Ten má, podle studie snižovat riziko úmrtí a hospitalizace o 89 %.

 Lék již dostal zelenou od nezávislých odborníků, kteří na základě silných výsledků studie doporučili výzkum pozastavit.

Firma tak nyní požádá americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) i mezinárodní regulační orgány, aby její výrobek co nejdříve povolily k užívání. Po oficiálním podání žádosti může finální rozhodnutí přijít v řádu týdnů nebo měsíců.

 Účastníci studie patřili mezi vysoce rizikovou skupinu kvůli zdravotním problémům, jako je obezita, cukrovka nebo srdeční onemocnění. Léčba začala během tří až pěti dnů od prvních příznaků a trvala celkem pět dní.

Pacienti, kteří užívali lék Pfizeru spolu s dalším antivirotikem, měli po měsíci o 89 % nižší riziko hospitalizace či úmrtí ve srovnání s kontrolní skupinou, která užívala placebo. Méně než 1 % pacientů užívajících lék potřebovalo hospitalizaci a nikdo ze zúčastněných nezemřel. Ve srovnávací skupině bylo hospitalizováno 7 % účastníků a sedm osob zemřelo.

Foto ilustrační itv.com

Nový lék od Mercku

První lék ve formě tablety určený k léčbě Covidu byla schválena britským regulátorem léčiv. Tableta – Molnupiravir – se bude podávat dvakrát denně pacientům, u kterých bylo nedávno diagnostikováno onemocnění COVID-19.

V klinických studiích tento lék (původně vyvinut k léčbě chřipky) snížil riziko hospitalizace nebo úmrtí o polovinu.

Ministr zdravotnictví Sajid Javid řekl, že tato léčba je „game changerem“ pro rizikové pacienty. Ve svém prohlášení uvedl: „Dnešek je pro naši zemi historickým dnem, protože Spojené království je nyní první zemí na světě, která schválila antivirotikum, které lze na užívat doma při léčbě Covidu.“

Merck zdůraznil, že tento přístup by měl učinit léčbu stejně účinnou proti novým variantám viru, jak se bude v budoucnu vyvíjet.

Britský regulátor, MHRA, uvedl, že tableta byla schválena pro použití u lidí, kteří mají mírný až středně těžký Covid a alespoň jeden rizikový faktor pro rozvoj závažných onemocnění, jako je obezita, stáří, cukrovka nebo srdeční onemocnění.

Snímek Pharmatechnical Technology

🏇 Snad tedy opravdu průlom… prostě půjdete do lékárny, koupíte si a polknete pilulku/y a budete z nejhoršího venku.

Samozřejmě, kromě odmítačů očkování, ti přece nebudou polykat nějaké nevyzkoušené svinstvo.

Prášek bude logisticky mnohem lépe distribuovatelný, skladovatelný a patrně i levnější záležitostí než samotná vakcína, tudíž v něm vidím šanci pro třetí (chudý) svět.

Bylo jasné, že lék na Covid přijde, tak jako přišel lék přímo na některé druhy chřipky (Xofluxa), ale stejně taková zpráva potěší.

P.S. P.S. Nakazit se lze i s vakcínou, nicméně máte velkou šanci na lehčí průběh než bez ní, zejména ten, kdo nemoc ještě neměl. Navíc: Vakcíny poskytují silnější imunitu než prodělaná infekce. (CDC)

Aktuální situace v ČR: Mrtví za poslední týden: 111 neočkovaných ( průměrný věk 75 let) 94 očkovaných (průměrný věk 78 let) Při přepočtu na proočkovanost populace, která umírá, je mrtvých neočkovaných 7x více než lidí očkovaných.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh