Houpání demokratických voličů.

Rozborka ekonomické části programu koalice Spolu je krutá.

Zabývám se otázkou, zda je ta část programu výsledkem nekompetence (zejména Jan Skopeček), nebo strany koalice o tom, že se program nepotkává s ekonomickou realitou , vědí, ale je jim to jedno, protože mají za to, že je to jedno.

Já nevím…

Než to sem začnu sázet, poznamenám, že i přes tuto a další kritiky, je stále primární nejprve vyhodit ze sedla současnou mafii a že ani program druhé demokoalice zdaleka nemá ambice řešit většinu hlavních problémů naší ekonomiky.

Ale tohle byste vědět prostě měli.

Daniel Prokop, sociolog a šéf výzkumné agentury PAQ Research

🤔 Horší než výstřelky kampaně je, že strany voličům lžou, co bude s daněmi a výdaji. Vytvářejí očekávání a povolební realita zas otřese důvěrou v politiku. Při absenci programu ANO hraje prim SPOLU – asi nejvíce „populistický“ program, co jsem za 20 let u seriózní stany viděl.

🤔 Kromě existující daňové sekery za ca 120 mld., na které se podílela ODS, chce SPOLU mimo jiné snížit sociální odvody o 2 p.b., zrušit danění bohatých rodičů, odlehčit částečné úvazky, dát možnost převodu 1 % na důchod rodičů. To znamená další výpadky příjmů 50-60 mld. (Ano, ODS to měla v programu, jenže to do něj vsadila v době několikaprocentního růstu HDP, ovšem spoluschválila jej v době několikaprocentního propadu).

🤔 SPOLU ale slibuje i navýšení rozpočtu vzdělávání a obrany o cca 60 miliard, minimálně 1 % na kulturu, nově podporu hypoték až za miliardy ročně. Celkově minus 250 miliard. O tom si nedal snít Paroubek ani za X let. Zde navíc prodávané tak, že zastavíme zadlužení našich dětí.

🤔 Plán úspor je spíše, aby se neřeklo. Propuštění 13 % úředníků (ca 9 tisíc) ušetří pár miliard a špatně uděláno může narušit digitalizaci a další agendu programu. Zahrnut jsou jednorázově věci (kanál DOL). Další části zcela nespecifické.

🤔 Výběr daní je prý v ČR vysoký. Reálně jsou ale příjmy dlouhodobě u průměru OECD. Při vyřazení rozvojových a JA zemí pod průměrem. A výrazně pod průměrem EU (34,9 % vs. >40 %). Daňová sekera ODS/ANO sebrala cca 2 p.b. HDP a další plány Spolu by nás poslali někam pod 32 % HDP.

🤔 Můžeme tam aspirovat. Ale musíme si přiznat, že země v tomto pásmu mají často menší přímou podporu rodin (rodičovská) a spoření, menší veřejné výdaje na zdravotnictví, privatizovanější důchodový systém, menší dotace regionální dopravy atd, …

🤔 M. Kalousek to říká upřímně – na to nejde ušetřit provozem, ale přes transfery. Nižší valorizace důchodů, vyšší spoluúčast ve zdravotnictví, menší rodičovská, menší podpory penzijního a stavebního spoření, menší podpory region dopravy atd.

🤔 V těhle oblíbených věcech jsou výdaje za desítky miliard – v rodičovské asi 35 mld. ročně, v podporách penzijního a stavebního přes 20 mld. Apod. Pár úředníků či osekání dávek hmotné nouze, kde jde 5-6 miliard je nic. Pokud si to vůbec vydělá na problémy, které to způsobí.

🤔 Ale program ani kampaň SPOLU ale o úsporách v této oblasti nemluví, takže nabízí pouze líbivou lež. Ve SPOLU jsou politici, kterých si obrovsky vážím a pomohli Česku – Neidermayer, Nantl, Výborný a spousta dalších. Ale tahle líbivá „populistická“ lež nás může stát hodně.

🤔 Zaprvé, koalice hodila do koše zbytek programu. Program ve vzdělávání je super a lidem jako J. Nantl, M. Baxa věřím. Ale navýšení rozpočtu a reformy zní jako planý slib, když budeme -200 miliard a propustíme 13 % úředníků, ač už dnes na MŠMT chybí lidi na implementaci změn.

🤔 Zadruhé, absence programu ANO a populismus SPOLU si vynutil, že pravdivě o daních a výdajích dnes nemůže mluvit nikdo. Piráti se jen brání, že by chtěli zvýšit nějaké daně a přijímají rétoriku nejasných provozních úspor. Nedej bože, aby se někdo bavil o chytré daňové reformě.

🤔 Hlavně dál riskujeme důvěru v politiku. Část lidí bude zklamaných, až se ukáže, že daňové dárky ODS nebudou, některé daně se budou zvyšovat a nebo velmi bolestivě sekat transfery (ideálně obojí). A neodskáče to Babiš, pže byl vágní a řada těch věcí je jeho voličům jedno.

🤔 Řada věcí z té PIS-orbánovské dílny ODS jsou navíc úplné nesmysly. Daňové prázdniny pro rodiče by pomohli jen bohatším, kteří dnes ještě přes slevy daně platí. Bohatí tak budou mít slevu na děti vyšší než chudí, ačkoli v řadě států je to zcela naopak (např. v USA sleva mizí)

🤔 Bezúročné půjčky a dotace na hypotéky dle tohoto plánu by stály až miliard ročně, narušují trh v neprospěch nájmů, jdou proti regulaci ČNB, mohou vést k vyšším defaultům a kdoví, jak by ovlivnily cenu hypoték (jako řada dotací). Netržní nesmysl.

🤔 Převod 1 % na důchody rodičů je vyzkoušený nesmysl. Nespravedlivý vůči rodičům některých dětí. Nemotivující mít děti – nejasný zisk za 40 let. Místo solidarity povede k kšeftu a vratkám od rodičů. Administrativní náročnost za nic. Navíc paternalismu učící lidi, co mají dělat.

🤔 Ostatně díky tomu ho kritizovali i docela pravicoví experti v roce 2011. Ale co. je to jen program – jasně, že se to dělat nebude.

🤔 Tyhle věci mají společné, že by pomohly bohatým a středněpříjmovým. České zatížení práce má minimální progresi. Nízkopříjmoví platí 36 % z nákladu práce a další daně jsou regresivní. Změna daní chudým nepomohla a na tyto by si často nesáhly.

🤔 A to je další problém – lze omezit daně na 32 % HDP a veřejné služby. Ale tyto země taky často méně daní levnou práci. Mít flat až regresivní daně, omezené služby a podporovat střední třídu přes hypotéky, podpory spoření atd. by skončilo tragicky. I pro regionální nerovnosti.

🤔 Současná vláda nechala zbytečně umřít tisíce lidí, zničila rozpočet a zpomaluje řady klíčových reforem. Ale vítězství Babiše je, že omámil část seriózních stran, že i ony mají vyhrát stupidním populismem a jde jen o bezobsažný marketing. Pokud ne hned, dlouhodobě je to zničí.

🤔 Konec vlákna, originál zde.

Symptomatické je, že nikdo z politiků Spolu, kteří jinak na twitteru hojně svoje ideje hájí a prakticky žádný útok nenechají bez odezvy, toto vlákno vůbec nekomentují a svůj program nebrání (post je hodně čtený a sdílený, takže by to bylo na místě).

Největší průšvih v této současné tendenci i demokratických stran, kdy odmítají mluvit o tom, co nás nejspíše čeká (slovy klasika krev, pot a slzy) je v textu rovněž nastíněn: další pokles důvěru občanů v politiky a tentokrát pohříchu ze skupiny prozápadních voličů.

Politici musí v sobě najít tu odvahu a začít dělat zodpovědnou politiku a říkat voliči nejen to, co by rád slyšel.

To je prostě nutnost.

(Grafika via Seznam Zprávy)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh