Index vnímání korupce ve světě za rok 2023

Transparency International zveřejnila nový žebříček států ohledně korupce.

Na špici se nepřekvapivě drží severské státy Evropy, spolu se Singapurem a Novým Zélandem.

Vnímání míry korupce kromě prosperity, kterou korupce významně sráží, určuje i to, jak se běžní občané identifikují s vlastní zemí a zda mají důvěru ve vlastní politickou reprezentaci a elity, mnohdy tvořené i významnými podnikateli.

TOP TEN:

🇩🇰 Dánsko

🇫🇮 Finsko

🇳🇿 Nový Zéland

🇳🇴 Norsko

🇸🇬 Singapur

🇸🇪 Švédsko

🇨🇭 Švýcarsko

🇳🇱 Nizozemí

🇩🇪 Německo

🇱🇺 Lucembursko

Fascinující je 13. místo Estonska, kdysi okupované země bývalého SSSR, které se navíc neustále dere pořadím nahoru a je s přehledem z východní Evropy nejlepší.

Česká republika se o maličko zlepšila, ale je stále až na 41. místě a před námi jsou například Litva (34.) i Lotyšsko (36.) Například v roce 2020 jsme byli 49. .

Zdá se, že správa země Andrejem Babišem protikorupčnímu prostředí v ČR zrovna nepřála …

Nejzkorumpovanější země EU? Maďarsko.

Další pro nás zajímavé země: Polsko a Slovensko 47., Gruzie 49., Chorvatsko 57., Arménie 62., Rumunsko 63., Bulharsko 67., Maďarsko + Moldavsko + Čína 76., (Maďarsko nejhorší zemí v EU), Indie 93., Albánie 98., Srbsko a Ukrajina 104., Bosna 108., Turecko 115., Rusko 141.

Což mimochodem ukazuje na směšnost zastánců Ruska, kteří vyčítají Ukrajině její míru korupce. A ještě víc absurdní, když korupci v Ukrajině často kritizují sami ruští vládní představitelé.

Přičemž v pořadí kolem Ruska na stejné úrovni se nachází třeba Uganda nebo Kyrgyzstán.

Sama Ukrajina přitom v posledních letech tabulkou pomalu stoupá, zatímco Rusko se jí propadá dolů.

Pro srovnání rok 2020: Ukrajina 117., Rusko 129. , a třeba Moldavsko bylo ještě 111. .

Mimochodem Bosna i Srbsko mají taky ambice vstoupit do EU, ale v souvislostí s korupcí se v EU mluví jen o Ukrajině, která je na tom stejně jako tyto dvě země a ještě navíc domácí prostředí zvolna zlepšuje, což se o těch druhých dvou zmiňovaných říci nedá.

Proč asi?

A co Češi? Tak já nevím, asi by to mohlo být o dost lepší, ne?

Níže jen věci za posledního půl roku, které mě napadly na první dobrou …

🏇 Korupce a její krytí je vždycky špatně, ať už se na ní podílí podílí politici jakékoli strany, jakéhokoli vedení města, obce, nebo čistě podnikatelské subjekty samy mezi sebou.

Ty peníze, které takto odejdou do soukromých kapes, jsou totiž naše.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh