Inflace pod ochranou premiéra. Nevýhodné pro občany, vhodné pro Agrofert

Každý zvolený politik má povinnost spravovat svěřený úřad nikoli ve prospěch svůj, ale ve prospěch celku, (u premiéra tedy ve prospěch státu) a jeho občanů.

U Andreje Babiše to ovšem z principu neplatí. Ten se stará POUZE o svou firmu a o to, aby navyšoval pomocí státu své jmění.

Na úkor občanů České republiky.

Poslední příklad je blokování ČNB v její snaze zvednout úrokové sazby a dostat tak pod kontrolu rychle rostoucí inflaci.

Autorem textu je novinář David Klimeš, jehož díky vašim příspěvkům s radostí podporuji.

„Česká národní banka v zásadě nemá na vybranou. Peníze rychle ztrácejí hodnotu, takže jí nezbývá než zvednout úrokové sazby. Předseda vlády je ale proti. Nelogicky to působí jen do chvíle, než si člověk uvědomí, o kolik by kvůli tomu přišel holding, který má zaparkovaný ve svěřenských fondech.“

Inflace v srpnu meziročně vzrostla o 4,1 %, za zboží i služby začínáme platit stále víc a politici se hádají, kdo je vinen. Jen centrální bankéři a ekonomové se nepřou. Z jejich pohledu je situace jasná: Mají-li se ceny uklidnit, musejí nahoru úrokové sazby. Otázka nezní zda, ale o kolik.

Přesto Andrej Babiš ve čtvrtek ve sněmovně horoval, aby je Česká národní banka nenavyšovala. Proč by ale vrcholný politik měl před volbami chtít, aby se inflace dál nekontrolovaně rozjížděla v zemi, která je na zdražování snad ještě alergičtější než sousední Německo? 

Možnou odpověď nabízejí úřední dokumenty Agrofertu – to je ten holding, který předseda vlády nevlastní, byť mu z jeho korunových dluhopisů každý rok tečou na konto desítky milionů a byť se tam nic podstatného nemůže stát bez jeho souhlasu.

Jako každá velká firma s výrazným zadlužením, disponuje i Agrofert analýzou citlivosti na změny úrokových sazeb. A protože dluží opravdu hodně, je to pro něj i hodně důležitá otázka. Podle poslední výroční zprávy by například zvednutí úrokové míry o půl procentního bodu (takový skok je nyní ve hře) snížilo zisky holdingu o 157 milionů.

Opozice i mnohá média se při popisování Babišova střetu zájmů léta soustředila jen na jeho vlastní obohacování. To ale často představuje drobné ve srovnání s tím, jaké škody může premiérovo rozhodování silně ovlivněné privátními zájmy napáchat republice.

Každý občan se teď povozí na inflačním kolotoči a zároveň Agrofert ušetří 160 miliónů.

Řídit stát jako firmu.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh