Jak to frčí u Viktora

Jak jsme všichni jistě zaregistrovali, vzor našich nositelů tradičních hodnot, maďarský autokrat Viktor Orban je v současné ruské válce proti Ukrajině a západu, otevřeným Putinovým kolaborantem.

Nikdo, kdo jej sleduje již delší dobu, nemůže být překvapen.

V současné době s Kremlem otevřeně spolupracuje, odmítá pomáhat Ukrajině a nad to zkouší při schvalování protiruských sankcí na půdě EU vydírat, aby se dostal k dalším jejím (našim) penězům, za něj by dál nelegitimními způsoby upevňoval svou politickou moc.

Vytvořil jsem pro vás mediální mozaiku posledních dní, která ukazuje, že ani osedlání ruského válečného koníka, nemusí kolaborantovi zahnat chmury z jeho čela.

Každým krokem se totiž buď bude přibližovat konci své politické dráhy, nebo nějakému typu režimu, který známe z Lukašenkova Běloruska. V tom případě už by mu šlo o přežití a tudíž by preferoval izolaci Maďarska před evropskými penězi.

🇭🇺 Jedna část Orbanovy politiky v kostce: ,,Budapešť couvá. Pozmění sporné zákony, když dostane peníze z EU.“

Maďarská vláda slíbila Evropské komisi, že do konce října pozmění několik zákonů, které účelově podkopávají právní stát v Maďarsku a které unijní exekutiva kritizuje. Podle šéfa kanceláře maďarského premiéra Gergelyho Gulyáse to Budapešť udělá, pokud se podaří dosáhnout dohody o uvolnění prostředků z fondů Evropské unie, informovala dnes agentura Reuters.

O tom, že ,,bojovník proti EU“ Orban zařadil zpátečku právě před EU, se na kolaborantských webech samozřejmě nepíše ani čárka.

🇭🇺 A jak Viktor hájí tradiční hodnoty dál?

Třeba takhle: Nechal odvolat vedení maďarských meteorologů, protože hlásili bouřku na dobu režimní propagandistické přehlídky. A stalo se, že přehlídka byla posunuta na jiný čas, zatímco bouřka nakonec nedorazila.

A tak museli meteorologové jít….

A nejen to: Maďarská vláda poslala do ústavu ministerskou kontrolu, která posoudí vědecké schopnosti meteorologů, kteří doporučili odložit oslavy.

🇭🇺 ,,Učitelky a příliš vzdělané ženy škodí mužům a porodnosti.“

,,Státnímu kontrolnímu úřadu Maďarska se nelíbí ani vysoký počet vysokoškolsky vzdělaných žen. Dle něj tyto ženy ohrožují ekonomiku a demografický vývoj tím, že získané znalosti využívají ve svůj prospěch a omezují si tak možnost mít děti.“

Státní kontrolní úřad Maďarska vydal zprávu o rizicích „příliš ženského“ vzdělávacího systému. Varuje, že tzv. „růžové vzdělávání“ může vést k poškození rozvoje chlapců a způsobit demografické problémy.

🇭🇺 ,,Malé benzínky v Maďarsku na protest zavřou.“

Malí prodejci totiž musejí nakupovat pohonné látky za tržní cenu 700 forintů za litr (42 korun), ale prodávat za regulovanou cenu 480 forintů (29 korun) za litr. Tak rozhodla Orbanova vláda. Rozdíl, který vláda doplácí, je přitom reálně jen 16 forintů.

🇭🇺 Co tato regulace pro ,,našelidi“ představuje v reálu?

Finmag: ,,Katastrofa maďarské regulace cen paliv. Orbán ukazuje cestu do pekel.“

,,Maďarsko začalo už 15. listopadu minulého roku regulovat ceny pohonných hmot. Důvodem byla rychle rostoucí inflace, která tehdy dosahovala dnes už směšných 7,4 procenta.“
,,Ještě 8. listopadu nebyla cena benzinu a nafty příliš vysoká. Oba typy pohonných hmot stály přibližně 36 Kč za litr. To sice bylo víc než během pandemie, ale jejich růst byl přirozeným důsledkem zvyšující se poptávky: znovu se víc cestovalo. Maďarská vláda přesto od 15. listopadu začala regulovat cenu základních paliv a zafixovala ji na 480 forintech za litr, v přepočtu podle tehdejšího kurzu zhruba 33 Kč.“

,,

Co se stalo v následujících měsících, nejlépe ilustruje základní graf z ekonomie: závislost nabídky a poptávky. Tržní cenu zde určuje místo na ose Y odpovídající průsečíku obou křivek. V případě, že je cena benzinu, nafty či jiného zboží regulována a posune se níž, než je cena tržní, vzniká nerovnováha a poptávka převyšuje nabídku. Ještě horší je tento efekt u vybraných produktů, jako jsou právě pohonné hmoty: lidé si uvědomí, že je třeba se předzásobit. A nebo přijdou nakupovat zboží lidé ze zahraničí, kde je dané zboží či produkt dražší.“

,,

V Maďarsku přitom nastaly obě tyto situace. Na jedné straně regulace státu, na druhé přeshraniční turistika za levnějšími palivy. K tomu se následně přidá rozhodnutí některých výrobců, kteří si řeknou, že prodávat za dlouhodobě regulovanou cenu se jim zkrátka nevyplatí. Nejenže jim „sežere“ marži, ale nepokryje ani náklady. V takovém případě ale nemá smysl podnikat a sníží se tím i nabídka. Nezvratným důsledkem pak je ještě větší propast a situace, kdy poptávku už nelze uspokojit.“

,,Čerpací stanice proto postupně začaly samy omezovat prodej zlevněných pohonných hmot, protože poptávka po nich se zvýšila nejen ze strany Maďarů, kteří se chtěli předzásobit (protože se ještě nevědělo, do kdy bude regulace trvat), ale i kvůli benzinové turistice.“

,,Vláda se to snažila látat různými opatřeními. Patří mezi ně finanční pomoc ohroženým čerpacím stanicím, zmrazení splátkových kalendářů či výhodnější úvěry. Prakticky tím přesouvala své problémy na jiné, například na banky.“

,,Nakonec se 27. května vláda rozhodla omezit prodej zlevněného benzinu a nafty cizincům úplně, za což dostala hned varování od Evropské komise.“

Daily News Hungary: Nikde v Evropě ceny potravin nevyletěly tak raketově jako v Maďarsku.

Vezmeme-li čistě potraviny, Maďarsko je na prvním místě žebříčku zdražování v EU. Týká se to chleba, mléka, ovoce, piva a nealkoholických nápojů …

Největší aktuální ,,pomoc“ Maďarsku

Orbanova vláda schválila výstavbu 2 nových bloků jaderné elektrárny ruským Rosatomem

. Rusko financuje většinu projektu půjčkou ve výši 10 miliard eur Maďarsku, které zaplatí zbývajících 2,5 miliardy eur. Obvyklou praxí bývá, že spolu se stava a fachmany přes jádro spolu přijde i nemalé množství agentů ruských rozvědek a nezachycených peněz sponzorující proruské aktivity v celé Evropě.

„Tímto způsobem zajistíme energetickou bezpečnost Maďarska v dlouhodobém horizontu a ochráníme Maďary před divokými výkyvy cen energie,“ řekl na tiskovce Orbanův ministr zahraničí Szijartó.

Všichni vidíme, jak Rusko používá svoje dodávky energií jako zbraň k totálnímu vydírání typu: ,,Když nebude po našem, jste bez tepla a elektřiny“.

Proto taky například Finsko, zrušilo podobný projekt ruské jaderné elektrárny v květnu. Kromě toho, že Rusové budou mít zákonitě v současnosti technologické potíže s dodávkami komponentů na stavbu, projekt se o několik dlouhých let prodlouží, stane se Maďarsko loutkou v rukách totalitní fašistické země.

Bohužel patrně stále jako člen EU. Orban je nebezpečím pro všechny členy Unie.

Propaganda. Každá totalita jí potřebuje a čím více jdou vpřed komunikační technologie, tím je úspěšnější

Propaganda Orbánem kontrolovaných médií přináší své ovoce: půl roku po začátku ruské agrese vůči Ukrajině jen 3 % Orbánových voličů připisují zodpovědnost za vyvolání války Rusku, 12 % Ukrajině a 49 % Američanům. Mezi voliči opozice vnímá Rusko jako původce války 64 % dotázaných.

Jediné Maďarsko a Rakousko ze zemí EU vojensky vůbec nepodpořily bojující Ukrajinu

Navíc jak víme, Orbanova vláda zakázala přes své )zemí i veškerý transfer vojenského materiálu směrem na Ukrajinu. Dělají tu kolaboraci opravdu důkladně.

… a nejen to. Opět ministr zahraničí Szijartó: ,,Maďarsko neplánuje žádná vízová omezení pro Rusy ani jiná omezení. Maďarsko nepodpoří nový sankční energetický balíček navržený Estonskem ani o něm vyjednávat. Maďarský lid nebude platit za tuto válku.“

Nepřátelský postoj k Západu se skrze státem ovládaná média propisuje do společnosti. „Je to výsledek roky trvající pro-ruské vládní manipulace a propagandy“.

„Nutně to nevypovídá nic o Maďarech jako celku. Ale říká to hodně o mediálním pokrytí země a vládní propagandě, zejména pak o rozdělené společnosti. Ta je v Maďarsko velmi polarizovaná,“ upozorňuje pro server iROZHLAS.cz politolog Daniel Hegedüs.

Štěpící linie kopíruje rozdělení na voliče, kteří stojí za Orbánem. Je to pak patrné na tom, jaká média tito lidé sledují. Podporovatelé opozice hojně podporují nezávislé vydavatelské domy, zatímco ignorují veřejné vysílání.

Pro ty, kteří upínají zraky k médiím, na něž má vliv stát, se na Ukrajině odehrává jen jakási „válka v zastoupení“.: „Ve skutečnosti se totiž údajně odehrává mezi Spojenými státy a Ruskem, které bylo vyprovokováno a musí bránit své vlastní zájmy proti západní expanzi na Ukrajině, kde se vytvořila radikálně-pravicová až neonacistická loutková vláda.“

Szijartó si zaletěl v době vrcholících příprav ruské invaze na Ukrajinu do Kremlu převzít státní vyznamenání za prohlubování přátelství mezi oběma zeměmi.

„Je zřejmé, že pokud bychom měli maďarský parlament z něčeho vinit, je to fakt, že autokratizace je jeho nejvyšší prioritou.“

🏇 Jedno je evidentní: politika Orbanova režimu neohrožuje jen budoucnost Maďarska, ale i nás tady a celou Evropu. Stejně jako všechny podobné autokratické tendence, které necháme v našem okolí rozbujet. Jejich cesta totiž nakonec vždy vede k nedemokratickým metodám vládnutí, často v symbióze a spoluprací s dalšími podobnými režimy, které se nebudou ptát na principy právního státu, ale na to, co je pro ně daná vláda za úplatu ochotna udělat.

Ale každý krok Ruska směrem do Evropy,. zde viz jaderná elektrárna, je krokem k nestabilitě a další ruské agresivní expanzi.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh