… jen dva prstíčky tam vstrčíme

📍 Ne, to nebude text o Smolíčkovi pacholíčkovi, ale o Jezinkách z extrémně pravicových hnutích, která překreslila svoji rétoriku, protože s antisemitismem a rasismem by na dnešním západě tvrdě narazila.

📍 Jejich rybníkem se staly tzv. tradiční hodnoty – tedy boj proti potratům, LGBT lidem a třeba boj proti smlouvě o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí (tzv. Istanbulská dohoda)

📍 Je to ovšem jenom nátěr pro stejné cíle, s nimiž posledních letech a mj. i za ruské peníze, infiltrují nejen veřejné mínění, ale hlavně i nejvyšší politiku – a to i v ČR.

📍 Shrnul jsem pro vás toto téma z několika článků, které se touto problematikou zabývaly a vyšly v posledních týdnech.

📍 Je moc dobře, že si toho konečně začínají všímat i mainstreamová média.

📍 Protože by se klidně mohlo stát, že na pozadí války s Ruskem a řešení jejích důsledků, najednou za několik let zjistíme, že žijeme ve státě, v němž mají tyto extrémisté v rukou velký podíl na moci, jak prostřednictvím byznysu, tak i politiky.

📍 Bude to dlouhé, ale jde o fenomén, který ne, že bude ovlivňovat budoucnost ČR, ale už ji ovlivňuje.

„Zhruba posledních deset let trvá intenzivní protiofenzíva namířená proti společenským změnám, které se v posledních desetiletích udály, zejména na poli lidských práv. Na začátku byly hlavním tématem interrupce, ale postupně se záběr témat rozšířil na LGBT, práva dětí, sexuální výchovu, Istanbulskou úmluvu, obecně genderová témata.”
Respekt, Neil Datta

➡ Tuto protiofenzívu zahájili lidé blízcí katolické církvi a postupně nabrala podobu mezinárodně propojené a organizované sítě organizací, které lze souhrnně označit jako ultrakonzervativní.

➡ V Česku je tato ideologie zastoupena zejména organizacemi Aliance pro rodinu a Hnutí pro život.

➡ Pokud se domníváte, že jde o skupinky okrajových aktivistů, něco jako Vandasova DSSS v lehčím balení, pak vás musím zklamat.

➡ Vliv Aliance pro rodinu i Hnutí pro život na současnou vládu je silnější, než se vědělo. Organizace tak plní plán, na kterém se dohodla s dalšími evropskými konzervativními organizacemi – včetně polské Ordo Iuris, která stojí za tamním zákazem potratů a o níž tu ještě, mj. kvůli jejím ruským vazbám, bude řeč.

➡ Za mě je paradoxní, že prvním médiem, který na tyto ultrakonzervativní kruhy a propojení se špinavými toky peněz upozornil, byl asi bulvární web Extra.cz

Prolobovat se až nahoru dokázali novodobí fašisté už za minulé vlády, oficiální postavení získali v té současné.

❗️❗️ Jan Gregor, místopředseda Aliance pro rodinu, je poradcem náměstka ministra spravedlnosti. Jana Jochová, předsedkyně Aliance pro rodinu, pracuje jako asistentka poslance Václava Krále (ODS). Antonína Stanislava (ODS) Hnutí pro život zase spolupracuje s Jurečkovým Ministerstvem práce a sociálních věcÍ. Aliance pro rodinu je od března součástí pracovní skupiny ke Koncepci rodinné politiky Ministerstva práce a sociálních věcí. Zdeňka Rybová, místopředsedkyně Hnutí pro život, je asistentkou poslance Juchelky (ANO). ❗️❗️

Paní Rybová a její názory ve zkratce. Až někdo bude namítat, že nejde o nágly. Protože nejde o primitivy typu Vrabela, nebo právě Vandase, dokáží se přetvařovat, ale občas jim ujede ruka a prozradí se. (fotky via Monika Le Fay).

➡ „Náš kolega Jan Gregor se vrátil z Budapešti, kde jsme se stali zakládajícími členy mezinárodní organizace Alliance for the Common Good. Spolu s námi ještě čtyři další prorodinné organizace – Ordo Iuris (Polsko), Nazione Futura (Itálie), Institut lidských práv a rodinné politiky (Slovensko) a Alapjogokért Központ (Maďarsko),“ Aliance pro rodinu ve svém newsletteru v minulém roce.

➡ Zmíněné organizace si navíc v roce 2021 stanovily plán zasáhnout do politik svých států.

➡ Jak si řekneme níže, za financovaným těchto organizací stojí ultrakonzervativní peníze z USA, ale i Ruska, konkrétně od Konstantina Malofejeva, který je jedním z hlavních Putinových mužů.

Jochová: Homosexualita? Spíš nemoc.

Jochová vzbudila kontroverze například v listopadu 2019 svými prohlášeními v pořadu Rozstřel, kde vysvětlovala, jak by řešila situaci, kdy by její syn byl homosexuál. „Bylo by mi milejší, kdyby můj syn raději zůstal sám, než aby žil v homosexuálním partnerství,“ konstatovala.

Ve stejném rozhovoru řekla, že rozhodnutí Světové zdravotnické organizace vyřadit homosexualitu ze seznamu nemocí vnímá jako politickou záležitost. Později svá slova doplnila v rozhovoru pro server Aktuálně. „Dodnes se přesný původ homosexuality nezná. Odlišit poměr vrozeného a získaného je běh na dlouhou trať, ale aktivisté výzkum znemožňují,“ 

Rusy znásilňované Ukrajinky? Ať si vezmou houkačky!

Po aféře, kdy Hnutí pro život atakovalo naše dobrovolníky rozdávající znásilněným Ukrajinkám potratové pilulky, s tím že si nemají brát Postinor, ale odhánět ruské vojáky houkadly („preferujeme prevenci!“) se od těchto výroků MPSV verbálně distancovalo.

I samotné polské Ordo Iuris chtělo v Polsku lustrovat prchající Ukrajinky, zda „nepáchají potratovou turistiku“. A nakonec (a jak jinak) ruských vojáků, znásilňující ukrajinské ženy a děti se zastal i kardinál Duka: „I znásilňující vojáci jsou oběti. Potrat není správné řešení.“

A ještě kontextová zpráva z listopadu 2021: Plzeňský biskup zakázal distribuci ultrakonzervativního časopisu RC Monitor v kostelích. Zajímavé je jméno šéfredaktorky: Zdeňka Rybová (Hnutí pro život)

… a nejen houkadla

Hlídací pes: Ruská maskirovka i ruské peníze

☑️ Na samotné existenci podobných názorů (pokud tedy nevycházejí z nesmyslných interpretací jako se to stalo v případě Istanbulské úmluvy), katolického pohledu na svět, konzervatismu a hájení tradiční rodiny není samozřejmě nic odsouzeníhodného.

☑️ Na druhé straně si zjevné posilování tohoto proudu zasluhuje pozornost. I s ohledem na to, jak často za vzor strážce tradičních hodnot bývá označováno Rusko, a obzvláště Vladimir Putin, a jak zdůrazňování dekadence Západu pomáhá dále rozdělovat společnost. A také s ohledem na fakt, že je to právě Rusko (jak popíšeme níže), kdo tyto stejně smýšlející skupiny například i finančně podporuje a pomáhá koordinovat.

Propojení s ruským kapitálem a využívání potenciálů rozdělení společnosti, si všiml i politický komentátor Petros Michopulos, což zmínil v diskuzi s jedním z fanatiků tohoto proudu, Ondřejem Šimíčkem.

☑️ Podobně smýšlející aktivisté a hnutí z celé Evropy se začali organizovat a pravidelně setkávat na mezinárodních fórech. V lednu 2013 se zástupci zhruba dvacítky protiinterupčních skupin z celé Evropy a z USA sešli v Londýně, následovaly výroční summity Agendy Europe v Mnichově, Dublinu či ve Varšavě.

☑️ Například na summitu v Mnichově v roce 2014 byl hlavním řečníkem Alexej Komov, ruský „pro-life“ aktivista z organizace CitizenGO a představitel Světového kongresu rodin.

☑️ Komov má zároveň na starosti zahraniční vztahy ruské pravoslavné církve týkající se ochrany rodiny. V roce 2015 s ním přinesly rozhovor české Parlamentní listy. Vykládal v něm mimo jiné to, že zatímco se na Západě kostely přeměňují v mešity, v Rusku jsou kostely plné, že Západ páchá sebevraždu a ovládla ho neomarxistická revoluce a že západní elity jsou pod intenzivním vlivem LGBT lobby.

☑️ Experti tajných služeb popisují právě to, že důraz na „dekandenci Západu“, opouštění tradičních křesťanských hodnot a zveličování „agresivní homosexuální propagandy“ jsou jedněmi z oblíbených témat ruské propagandy.

☑️ Poslední Světový kongres rodin se konal vloni v březnu (text z roku 2020) ve Veroně. Akci zaštítil předseda pravicové strany Liga a tehdejší vicepremiér Matteo Salvini, nechyběli na něm blízký spojenec Vladimira Putina, moldavský (ex)prezident Igor Dodon, maďarská ultrakonzervativní ministryně pro záležitosti rodiny Katalin Nováková (dnes prezidentka země) či významný představitel ruské pravoslavné církve Dmitrij Smirnov.

Ruské peníze

☑️ Setkání Světového kongresu rodin nemělo být v roce 2014 původně v Mnichově, nýbrž v Moskvě. Anexe Krymu plány změnila. Nicméně, jak popsal web Balkan Insight, financování akce tehdy přislíbili dva blízcí spojenci Vladimira Putina.

☑️ Prvním je Vladimir Jakunin, někdejší šéf ruských železnic, důstojník KGB a organizátor pravidelných konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos. Právě tam opakovaně jezdili čeští politici Václav Klaus i Miloš Zeman v roli prominentních řečníků.

☑️ Druhým investorem plánovaného kongresu měl být ruský byznysmen Konstatntin Malofejev, investiční bankéř a filantrop s úzkou vazbou na pravoslavnou církev.

☑️ Ten figuruje na sankčním seznamu Evropské unie; v roce 2015 investigativní pořad Frontal 21 německé veřejnoprávní televize ZDF na základě tisíce uniklých e-mailů, které získal, informoval o tom, že Malofejev financuje demonstrace proti Západu a Severoatlantické alianci v několika zemích EU.

„Obnova přirozeného řádu“, česky „Obrana normálního světa“.

Report mapující strategii anti-gender hnutí. Zaměřeno na 3 oblasti, s cílem utáhnout šrouby kde to jde:

➡️ manželství a rodinné právo

➡️ rozmnožování (potraty antikoncepce, asistovaná reprodukce), eutanazie

➡️ rovnoprávnost a diskriminace.

Celý report v odkazu TADY. 437 000 000 dolarů (jen prokázané peníze) přiteklo do Evropy v letech 2009-2018 na podporu ultrakonzervativních, organizací a kampaní brojících proti svobodě žen a LGBT lidí. Jsou profesionální a propojení. V reportu, který toky peněz mapuje (link), bylo identifikováno skoro 20 soukromých nadací zaměřených na financování „anti-gender“.

Novinář Tobias Ginzburg se infiltroval do ultrakonzervativních kruhů, mj i se spojil i s organizací Ordo Iuris.

Deník N: Uvnitř Ordo Iuris

🎯 „V roce 2019 jsem začal zkoumat podivné i extrémně nebezpečné napojení fašistické a krajně pravicové ideologie na antifeminismus, antigenderismus. To spojení není nové, je to jedna ze základních myšlenek posilujících fašismus.“

🎯 „Posledních třináct let zkoumám v utajení antidemokraty a fašisty a znám všechna témata diskusí, která se snaží nastolit: kulturní marxismus, zlé „trans agendy“, drogy dělající z našich dětí homosexuály a podobně.“

🎯 „Bossové Ordo Iuris a podobných hnutí nejsou žádní náboženští fanatici. Takové znám, potkal jsem jich desítky. Jsou to mladí muži a ženy, kteří pro příslib moci a peněz použili náboženství, antifeminismus nebo nenávist vůči queer lidem jako nástroj. Sami říkali: „Církev už prohrála. A my musíme zabrat její místo.“ To by věřící člověk nikdy neřekl.“

🎯 „Řešili jsme protidemokratické strategie, mluvili jsme o vytváření sítí, o situaci v Evropě i Rusku a tom, co je potřeba udělat, aby se zastavilo spiknutí kulturních marxistů.  Vytvářejí kampaně a návrhy zákonů, v nichž pracují s tématy jako tradiční rodinné hodnoty, gay agenda, gender ideologie, odstoupení od Istanbulské úmluvy a tak dále. Ty jsou u všech organizací stejné.“

🎯 „V Ordo Iuris tyto koncepty a extrémně úspěšné kampaně „uvařili“. Sice je nevynalezli, ale bohužel je skvěle implementovali. Mají přímé vazby s prezidentskou kanceláří, Nejvyšším soudem.“

🎯 „Spolupracují s mnoha různými právními kancelářemi, mají kontakty i na regionální politiky a jsou mimořádně dobře propojeni s polským státem a také v rámci celé této nadnárodní sítě protidemokratických krajně pravicových aktivistů.“

„Všechny krajně pravicové instituce, organizace, hnutí v moderním světě navíc dbají na to, aby měly ženské tváře. Můžete být ukrutně misogynní, nenávistný vůči ženám a queer lidem, ale potřebujete svého židovského chlapa, lesbu nebo třeba mladou atraktivní ženu. A dát ji do popředí.
Podívejte se na dnešní Itálii. Podívejte se na Německo, našli si alespoň lesbickou ženu (politička AfD Alice Weidelová, pozn. red.). Krajně pravicový francouzský novinář Eric Zemmour je Žid.“

🎯 „Útoky na občanskou společnost a demokracii jsou historicky vždycky extrémně snadno napadnutelné. Když jsou vaším prvním cílem práva žen a sexuálních menšin, je to nejsnazší cíl. Po roce 1945 je problematické postavit se a otevřeně říct: „Ahoj, já jsem fašista, chci zničit demokracii, toužím po moci a nenávidím Židy.“ Stejně tak není jednoduché tvrdit, že nesnášíte cizince a lidi se špatnou barvou pleti.“

🎯 „Ale když řeknu, že potraty jsou ošemetné, nebo se zeptám, zda opravdu chcete, aby vaše děti byly gayové, tak na to lidé, kteří by se neoznačili za krajně pravicové nebo konzervativní, možná budou slyšet: Feminismus je trochu děsivý, moje privilegia jsou ohrožena a pro mě jaké bílého muže by to mohlo být zajímavé.“

🎯 „Jde tedy o nástroj, který táhne lidi směrem k pravici. Opravdu chtějí zničit životy queer lidí? Nebo práva žen? Samozřejmě, spousta skutečně věřících fundamentalistů a fanatiků queer lidi skutečně nenávidí, ale mnohým fašistům je to úplně jedno. Je to spíš způsob, jak napadat demokracii a občanskou společnost.“

🎯 „Istanbulská úmluva? Záminka boje proti demokracii. IÚ je něco, co zavání Evropskou unií a byrokracií ze Západu. Zní to jako feminismus, smrdí to změnou a je to děsivé. A to stačí. „

🎯 „Když se snažíte pracovat proti občanské společnosti, demokraciím, proti modernímu světu a všemu, co vypadá jako společenský pokrok, potřebujete vrátit čas. A to je cíl: vraťme čas zpět k něčemu, co pro každého, kdo má aspoň trochu pokrokové myšlení, zní jako středověk. Pak je třeba získat na svou stranu podnikatelskou a investiční sféru a politické centrum společnosti. Takže je potřeba vybrat snadná témata.“

🎯 „Proto za to utrácejí peníze. Protože to funguje. Protože najednou můžete dostat první část své ideologie do centra společnosti. A pak ji krok za krokem můžete táhnout do extrémistické polohy.“

🎯 „Ti lidé cestují do Ruska, aby se setkali s neofašistou Alexandrem Duginem, s oligarchy kolem Putina. To není nic, co bych musel zkoumat, oni se tím netají, jsou na to hrdí. Už zmíněný Konstantin Malofejev je nesmírně vlivný. Financoval i okupaci Krymu. V jednom rakouském časopisu se chlubil skvělými kontakty na krajně pravicové politiky po celé Evropě. To není tajemství ani něco divného.“

Aktuální vystoupení ruského patriarchy Kyrila: prohlásil Putina za bojovníka proti Antikristu, proti unipolárnímu světu, globálnímu univerzalismu, sňatkům osob stejného pohlaví, eutanazii… Rusko jako předobraz.

🎯 „Šéf Ordo Iuris mi řekl celou tu konspirační teorii s Kaczynským: má se za to, že jeho bratra zabili Rusové. Takže dokud bude Kaczynský naživu, nemohou podle něj s Ruskem OTEVŘENĚ spolupracovat.“

„Měli jsme tu staré fašisty – lidi, kteří měli opravdu rádi Adolfa Hitlera. Ti měli po válce problém. V té době bylo problematické vystoupit na veřejnost a říct, že Hitler je sympaťák a nemáte rádi Židy. Nikdo s nimi nechtěl mluvit.
Tak si vymysleli, že Hitler není dostatečně vpravo, protože byl národní socialista, levičák. A oni jsou skutečná pravice, která nemá s Hitlerem nic společného, jen prostě mají rádi fašisty z doby před rokem 1933. Historicky a intelektuálně je to idiotské a nebezpečné. Ale na rétorické úrovni to bylo brilantní. Mohli být na očích veřejnosti a tvrdit, že jsou prostě nová pravice. Ti lidé nyní mají ve Francii a v Německu politický vliv a já jsem se setkal se stejnými lidmi nyní v Polsku.“

ČT: Ultrakonzervativní hnutí jsou čím dál profesionálnější

⏰ „Několik ruských oligarchů vytvořilo „továrny na vliv“, které mají za úkol ovlivňovat veřejné mínění. „Zvou i lidi ze Západu a snaží se je využít pro svou konzervativní a proputinovskou agendu, která je proti právům LGBT nebo proti právům na potrat. Zapojení do těchto „továren“ je možné pozorovat i z Česka.“

⏰ „Konzervativní organizace najdou v Rusku partnera, někoho, kdo jim rozumí, kdo je podporuje. Konečně mohou vzhlížet k někomu, kdo s nimi souzní. Tímto způsobem se Rusové snaží dostat k jednotlivým hráčům v USA i Evropě.“

⏰ „ Světový kongres rodin je místem, kde je možné vidět americké křesťanské zástupce pravice, Evropskou ultrapravici, ruskou církev, ruské oligarchy i zástupce zmíněných hnutí.“

Poté, kdy začala média a aktivisti ukazovat tato hnutí v jiném světle, než se ona sama prezentují, dala od nich část politiků a firem, veřejně i neveřejně, ruce pryč. (Výrok, že je Aliance přímo napojena na Putina Helena Langšádlová později korigovala, nicméně její postoj se nezměnil: „Skutečností však zůstává, že vliv ruského režimu na konzervativní skupiny v Evropě je součástí hybridního působení, které má za cíl skrze narativ zkaženého ‚Západu‘ rozkládat naši společnost.“)

Respekt: V Česku v genderových otázkách uplatňují vliv aktéři s vazbami na mezinárodní sítě podporované Ruskem

⏰ „Antigenderovou protiofenzívu finančně a ideologicky významně podporuje kromě amerických evangelikálů či evropských monarchistů také putinovské Rusko. Podle propočtů se za posledních deset let čtyřikrát zvýšil objem peněz tekoucí do těchto spolků, z ruských zdrojů šlo více než 188 milionů dolarů, přičemž peněz, které tečou z Ruska přes prostředníky, může být ještě mnohem víc.“

⏰ „Není divu, že Rusko tyto organizace podporuje – shodně s nimi líčí Západ jako prohnilé místo, kde vlivem přehnané emancipace žen upadají rodinné hodnoty a klesá porodnost, homosexuálové ovládají důležité pozice v politice i byznysu a děti jsou indoktrinovány “úchylnou” sexuální výchovou. V protikladu se zkaženými západními demokraciemi pak stojí právě Rusko, které v pohledu ultrakonzervativců brání tradiční rodinu a obecně křesťanské hodnoty.“

⏰ „Kromě přímé podpory těchto organizací Rusko vstupuje i do veřejné debaty v jednotlivých zemích – a to zejména skrze dezinformační scénu, která začala v posledních letech genderová témata rovněž zvedat.“

⏰ „To se v českém kontextu velmi výmluvně ukázalo třeba v roce 2018, kdy téma Istanbulské úmluvy do galerie svých témat zařadili konspirátoři a nejrůznější šiřitelé dezinformací a hoaxů, které nikdy před tím otázky domácího a sexuálního násilí – ani úmluva sama – nezajímaly.“

⏰ „Bez větší pozornosti veřejnosti v posledních letech nabíraly na vlivu také tuzemské organizace požadující víceméně úplný zákaz interrupcí. Než na sebe upozornily komentáři o tom, že Ukrajinkám, které znásilňují ruští vojáci, bychom neměli dodávat postkoitálníantikoncepci, nakumulovali představitelé ultrakatolického Hnutí pro život postupně podporu od desítek lékařů, politiků nejrůznějších úrovní (od starostů menších i větších měst, mezi nimi třeba brněnské primátorky Markéty Vaňkové, přes hejtmany až po prezidenta), firem či řady známých osobností (třeba herce a moderátora Marka Ebena). Ti často neměli o reálných politických cílech organizace tušení.“

„Jak Hnutí pro život, tak Aliance pro rodinu, další tuzemská ultrakonzervativní organizace, se pohybují ve vrcholné politice – ve sněmovně, kde představitelky obou organizací působí jako asistentky poslanců, i skrze skutečnost, že figurují v neformálních poradních strukturách několika ministerstev. Zároveň mají vazby na zmiňované mezinárodní sítě podporované a financované Ruskem – šéf Hnutí Pro život Radim Ucháč a jeho manželka Kateřina, která je členkou předsednictva hnutí, se například v roce 2014 zúčastnili setkání v Moskvě organizovaného Jakuninem a Malofejevem. Alexej Komov, přední postava Světového kongresu rodin, pak v únoru 2015 navštívil Prahu a společně s Ucháčem vystoupil na debatě nazvané Genderová válka proti rodině, kterou organizovalo národovecké ultrakonzervativní sdružení Akce D.O.S.T.“

⏰ „Tito lidé rozhodně nebudou čekat na to, až se rozmyslíme, jestli boj o hodnoty chceme vést, nebo ne. Vede se už dnes – a my se musíme rozhodnout, na které straně budeme stát.“

Hop! Aliance pro rodinu a dlouholetý proruský kolaborant Chytra a jednoznačně dezinfo (a samozřejmě, že i proruské) Svobodné rádio.

Deník N: Hnutí „pro život“ a „pro rodiny“ nejsou empatičtí křesťané, ale součást větší sítě, jíž tečou i ruské peníze

Neil Datta je právník a podobná uskupení zkoumá napříč celou Evropou a upozorňuje, že jsou navzájem propojená a do jejich činnosti proudí stovky milionů dolarů.

„České Hnutí pro život je podobné hnutím proti potratům, které existují ve většině evropských zemí. Mají společné rysy. Jedním z nich je snaha kamuflovat svou náboženskou identitu a vypadat jako světské organizace podporující občanskou společnost.
Snaží se také schovat svůj velmi radikální postoj k potratům, staví se k nim ale všude v podstatě stejně – vždy razí jeden ze tří přístupů: zabránit jim individuálně, omezit práva na potrat a ve finále je zakázat.“

📢 „Řada těchto protipotratových hnutí se dřív vyjádřila, že by byli proti přístupu k potratu i v případě znásilnění. Nebo že by byli proti potratu, i kdyby měl plod nějakou fatální anomálii. Takže by donutili ženu, aby dítě donosila s vědomím, že to dítě velmi brzy zemře. To se teď děje například v Polsku.“

📢 „Je to velmi sofistikované. Vezmou třeba náboženské myšlenky a zpracují je tak, že je na konci moderní lidskoprávní jazyk. Původní náboženské kořeny zůstávají, jen to zní jako něco, co byste použili v zákonech nebo různých dokumentech.“

📢 „Další aspekt je, že sami sebe vykreslují jako oběti. Prosazování lidských práv, jako je právo žen na přístup k potratu nebo antikoncepci, práva gayů nebýt diskriminovaní, to vše samo o sobě vnímají jako formu diskriminace křesťanů. Vadí jim už jen skutečnost, že ostatní tento typ práv mají.“ (Nebo by mohli mít).

📢 „Tyto skupiny existují skoro ve všech zemích a obvykle se samy vykreslují jako malé, domácí, národní skupinky velmi skromných lidí, kteří pouze dělají „svou malou věc“. Ale zároveň prošli procesem mezinárodního zasíťování – podobně jako všechna hnutí občanské společnosti.“

Neil Datta: „Loni v říjnu jsme v Polsku pořádali setkání, rok po zákazu potratů, abychom projevili tamním ženám solidaritu. Na neformální večeři s polskými kolegy v gruzínské restauraci jsme zjistili, že z 25 lidí u stolu nás pět čelí žalobě od Ordo Iuris, kvůli různým věcem. Je to jejich taktika. Víme, že tím chtějí lidi zastrašit, vysát jejich čas, peníze, energii.“ …. Tak co říkáte? Máme problém, nebo ne?

📢 „Stejně jako u podobných společenských hnutí: vyměňují si myšlenky, strategie, učí se od sebe navzájem. Můžou se inspirovat tím, co se děje v ostatních zemích.“

📢 „Existují různé platformy pro tyto typy setkání. Některé z nich jsou velmi otevřené a transparentní. Například Světový kongres rodin – pokud chcete, můžete tam jet. Jiné jsou jen pro pozvané, například Political network for values.“

📢 „Z těchto setkání vzešla třeba celá právní argumentace proti Istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách, nebo také iniciativy proti stejnopohlavním svazkům v Chorvatsku, na Slovensku či v Rumunsku.“

Istanbulská úmluva

📢 Úmluva byla přijata před deseti lety, ale většinu času nikomu nevadila. Byla to prostě jedna z mezinárodních konvencí, které prošly ratifikací. A o takové dokumenty se obvykle lidé nezajímají.

📢 To se ale zhruba před pěti lety začalo měnit. A víme, že to bylo tím, že Agenda Europe a některé organizace tuto úmluvu našly a zjistily, že obsahuje slovo gender. Takže si řekly, že to bude dobrý cíl kampaní, protože mohou zamlžit a démonizovat slovo gender a získávat tak sílu. Vyvinuli k tomu sofistikované právní argumenty – opět proces, kdy zamaskovali náboženské myšlenky tak, aby vypadaly jako právní argumenty.

📢 Svůj „právní brífink“ pak začali šířit mezi země v ratifikační fázi: nejlepším příkladem je Bulharsko, které zamýšlelo podepsat úmluvu v době, kdy předsedalo Radě EU, což je pro země prestižní moment a šance ukázat, že jsou dobrými Evropany. Zničehonic se ale v Bulharsku rozjela mezinárodní antigender kampaň, na kterou nebyly občanské společnosti připraveny.

📢 Komunita progresivních hnutí se snažila přijít na to, co se děje a odkud to přišlo. Než zjistili, že kampaň přišla ze zahraničí a vše bylo předem připraveno, ztratili podporu parlamentu a věc zamítl i bulharský nejvyšší soud.

Kulturní válka?

Nemám moc rád pojem kulturní války, protože naznačuje, že normální lidé o těchto tématech ve svém každodenním životě mluví, řeší je. Ale když se podíváme blíž, nikdo nebyl znepokojen Istanbulskou úmluvou, dokud o ní někdo nezačal lidem vyprávět lži. Takže tohle rozhořčení je uměle vyrobené.

Totéž vidíme v mnoha zemích – jen hrstce lidí dělají starosti práva na potrat, dokud nenastane souboj vedený s cílem takové obavy rozdmýchat.

Můj odpor ke slovu kulturní válka souvisí právě i s financováním – to společenské rozhořčení a štěpení nepochází zespoda, ale shora. Je vytvořené a můžeme za ním sledovat toky peněz.“

💶 „Když jsme se podívali na to, kdo to financuje, našli jsme tři geografická centra. Jedním z nich jsou nepřekvapivě Spojené státy americké.“

💶 „V roce 2014 začaly americké skupiny zakládat stálé kanceláře v Evropě. Nebyly to ledajaké organizace – zabývají se přímo soudními spory a čerpají z americké zkušenosti. Američané tuto zkušenost se soudy přinesli do Evropy a teď zde hledají a loví případy, které budou moci dostat před národní soudy a potom Evropský soud pro lidská práva. „

💶 „A nakonec ruské peníze. Ale to je jen to, o čem víme. Každý, kdo trochu vidí do toho, jak fungují ruské peníze, si je dobře vědom, že jsou na jedné straně ty transparentní, které můžete dohledat, ale to není skutečný objem. Nepočítají se do toho peníze prohnané „pračkami špinavých peněz“. Dívali jsme se jen na oficiální peníze.“

💶 „Ty „čisté“ peníze jsou spojené se dvěma oligarchy: Vladimirem Jakuninem a Konstantinem Malofejevem. Nevíme, zda jsou stále tak blízko prezidentu Putinovi a Kremlu jako dřív, ale jisté je, že byli.“

💶 „Oba jsou velmi úzce spojeni s rebely z Luhanské republiky, Donbasu a anexí Krymu. Proto jsou také od roku 2014 na sankčním listu USA, EU, Austrálie, dokonce i Bulharska. Takže bez ohledu na to, co se děje na Ukrajině, byli za „ty špatné“ už dlouho.“

💶 „Tito dva muži vytvořili něco, co nazývám továrny na vliv – jsou to různé think tanky, neziskovky, diskusní fóra, mediální výstupy, youtubové kanály, jejichž cílem je postupně naklonit různé evropské nebo západní elity z byznysu, politiky a intelektuálních kruhů směrem k proruskému myšlení.“

💶 „Tím se myslí také velmi konzervativní sociální pohled na rodinu, život, ženy, genderové vztahy a podobně. Jde o vytvoření obrazu, že Rusko je obráncem autentických evropských hodnot, pramenících z křesťanství, rodiny a že všechna tato lidská práva a gender jsou nesmysl.“

💶 „Všímám si, že vaše země je v jistém smyslu zamrzlá v čase – k některým pokrokům došlo před mnoha lety, některé změny ale stále nenastaly i kvůli překážkám, které tyto organizace vytvořily. Většina společnosti je jim přitom nakloněna. Mám na mysli třeba opozici k manželství pro všechny nebo mobilizaci proti Istanbulské úmluvě.“

💶„Dlouho jsem si myslel, že jsou to jednoduše staří lidé, křesťané, kteří chtějí manifestovat společnosti svou víru. Když to ale začnete studovat, zjistíte, že to tak bylo možná v 80. nebo 90. letech, ale nyní je to daleko víc politické hnutí, které navíc nutně nemá základ v demokracii. Demokratické prostředky jim sice slouží k dosažení cílů, ale důležitější jsou právě cíle. A kvůli nim se obrací i k nedemokratickým silám.“

Pod pokličkou se odehrává pohyb, o němž většina lidí nemá ani ponětí. Jsou organizovaní, aktivní a mají peníze.

🏇 Proč je vše, co je výše popsáno podle mě nebezpečné?

1.Většina reprezentantů těchto hnutí nejsou žádní hlupáci, díky tomu mají i ze svých profesních životů mnoho kontaktů ke kapitánům průmyslu, bankéřům, politikům. (viz manželé Jochovi). To jim dává slušný potenciál na lobování samo o sobě.

2. Peníze. Hodně peněz. To je samozřejmě činí schopnějšími a efektivnějšími.

3. Nebezpečné jsou samozřejmě i zdroje peněz.

4. Ochota spojit se s extrémisty a neonacisty pro uskutečňování svých cílů, ostatně názorový průnik těchto skupin není zrovna malý.

5. Ochota politiků (a jistě i novinářů) nechat se korumpovat, navíc tu máme i mezi demokratickými zastupiteli takové, kteří názorově s agendou „prorodinných“ hnutí souzní. Namátkou, kromě na začátku zmíněných politiků ANO, ODS, KDU, třeba senátor Hraba, europoslanec Zdechovský, nebo nestor všech poslanců ve sněmovně Marek Benda, ostatně viz obrázek …

Jak jistě všichni víme, nikde, kde bylo manželství pro všechny, se na nastavení a narativu společností nic nezměnilo. A v některých zemí už jde skutečně o dlouhý časový úsek. (Výrok 2018, proto tam Benda zamotal strašení muslimy. Strašení něčím, co když se pak podíváte zpětně, nikdy nenastalo, je vůbec průvodním znakem. Musíte se něčeho bát, aby vás před tím mohli uchránit.

Text rozhodně nemá v úmyslu atakovat naše věřící spoluobčany, pouze ukazuje že za jejich zády – a mnohdy i jejich jménem, roste něco, čemu bychom se jako společnost měli začít bránit.

Dřív než bude pozdě.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh