Kazachstán, až se ucho utrhne?

Svět po Novém roce zaplavily záběry protestujících davů v Kazachstánu. Co se primárně mohlo zdát jako pouhý lokální protest proti vysoké ceně plynu, vyústilo ve výjimečný stav na území celé země, pád vlády a útěk minimálně části vládní nomenklatury ze země.

Hlášen je start deseti soukromých letadel do Evropy.

Sám vládce Kazachstánu (neoficiální, jinak je už naoko dva roky v důchodu) Nursultan Nazarbajev je na cestě do zahraničí na „léčení“.

V době, kdy píšu tento text, se podle zpráv přímo z Kazachstánu demonstranti zmocnili letiště v ještě nedávno hlavním městě Almaty, prezidentské rezidence, budovy vládní strany a zapálili budovu státní televize.

Hořící armádní vozidlo
Hořící vyrabovaná budova vládní strany v Almaty.

V Almaty právě probíhal pokus demonstrantů zmocnit se ministerstva vnitra na ulici Masanchi. Bezpečnostní složky se snaží budovu dobýt zpět.

Do prezidentského paláce v Nur-Sultánu byly vyslány posilové bezpečnostní síly.

Obyvatelé města Aktau zablokovali železniční a leteckou dopravu, aby zastavili přesun bezpečnostních sil do regionu.

Na několika místech bylo vidět, že se policisté přidali na stranu demonstrujících, jinde zase byli zajímáni a biti.

Prezident Tokayev slibuje protestujícím tvrdou odvetu, do země údajně míří ruští poradci, kteří mají pomoci udržet autoritářskou vládu, s níž má Rusko nadstandardní vztahy, v čele státu.

V zemi je cíleně vypínán internet a obě strany sahají k používání násilí.

Lidé v Kazachstánu jsou nespokojeni dlouhodobě, vidí, jak země i přes masivní těžbu a vývoz nerostných surovin (ropa, plyn, uran), stagnuje, oni sami chudnou a vládnoucí elity neskutečným způsobem bohatnou.

Policejní vozidlav Sumgaytu

Příklad: Timur Kulibajevov, manžel Nazarbajevovy (diktátor, který zemi vládnul 30 let, až do roku 2019) prostřední dcery Dinary. Tento vlivný podnikatel je i členem dozorčí rady ruského Gazpromu. V prosinci 2020 list Financial Times publikoval materiál o tom, jak Timur Kulibajev vydělal 53 milionů dolarů na stavbě plynovodu z Kazachstánu do Číny, s tím, že šlo o úplatek.

Nebo: Nazarbajevova dcera Dinara Kulibajevová je zařazena do seznamu Forbes jako jedna z nejbohatších žen ve Střední Asii. Její majetek se odhaduje na 2,5 miliardy dolarů.

Režim při demonstracích před deseti lety zabil stovky demonstrantů a nyní se alespoň zatím zdá, že na podobné řešení nemá sílu – nicméně na noc na čtvrtek prezident Tokayev oznámil ofenzívu armády.

Náčelník generálního štábu Kazachstánu generálporučík Marat Khusainov: „Armáda je připravena zajistit bezpečnost Kazachstánu.“Speciální nádech má celá situace pro Rusko, které mimochodem za zvýšením cen plyn stojí. Po Ukrajině, pokusu Běloruska, Arménie, teď stojí před dalším prodemokratickým převratem svého spojence, jehož obyvatelé by rádi dali „pohostinné“ náruči ruského mědvěda vale.

Západní Kazachstán kde se většina plynu v zemi těží, je zvýšením plynu postižen nejvíce – kvůli „dohodě mezi Nazarbajevem a Putinem“. Totiž plyn vytěžený v této lokalitě, je dopravován do ruského Orenburgu ke zkapalnění a občané Kazachstánu ho musí odkoupit zpět za světovou cenu…

„Mám malé dítě. Moje dítě bude vědět, že jsem byla statečná, otevřená a nebála jsem se. Vyroste z něj bojovník, ne zbabělý skot“

Úvodní foto: stržená socha diktátora Nursultana Nazarbayeva v Taldykorganu.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh