Kde se to zastaví?

Únorový deficit rozpočtu byl rekordní. Místo toho, aby bylo vidět, že se začínáme dostávat krize, hovoří čísla mnohem víc spíš pro to, že ta bude ještě mnohem hlubší a delší.

Můžeme se přít, kdo za to nejvíc může, ale každopádně řešit situaci může jen vláda vzešlá z demokratických voleb.

Nevděčná úloha, která rozhodne o jejím osudu mnohem více, než například plusové body v zahraniční politice.

Teď jsou potřeba maximální kompetence a odvaha začít nejen provádět nepopulární kroky, navíc je umět srozumitelně vysvětlovat.

Dám pomyslné slovo odborníkovi Petru Sklenářovi, hlavnímu ekonomovi banky J&T:

🙈 „Deficit rozpočtu na konci února dosáhl 120 mld. korun. Před Covidem by to byl 4 nejhlubší deficit za CELÝ rok. Výdaje se zvýšily o 35 % r/r , kromě výdajů na energie rostly sociální dávky (důchody +19 % r/r). Takové výdaje dlouhodobě neufinancují žádné vyšší daně.“

🙈 „Letos výdaje rozpočtu za 2 měsíce jsou 366 mld. korun. Ještě nedávno takové výdaje jindy byly za 4 měsíce (397 mld. leden-duben 2016). Příjmy rozpočtu jsou rekordní (247 mld. ), rychle rostou daňové příjmy (+11 % r/r), ale na výdaje to málo.“

Myslím, že vztah mezi těmi obrázky musí chápat každý, kdo vychodil alespoň třetí třídu základní školy. Stát (z různých příčin) prostě NEMÁ peníze. A jak říká tady ekonom – a s ním i mnozí další – nestačí jen na jedné straně zvednout daně, nebo na straně druhé jen šetřit na provozu státu: musí se udělat oboje a to už docela výrazně.

🙈 „Výdajová strana rozpočtu se úplně utrhla a jestli se vybere z daně nemovitostí i o pár desítek mld. navíc, tak to nic neřeší. I když se tomu mnozí brání, tak řešením jsou plošné škrty přes všechny výdajů a přejít na dočasné zmrazení výdajů (žádné meziroční navyšování).“

🙈 „Ministr financí plánuje rozpočtový balíček ve výši 70 mld. korun. Na roční bázi (tj. za 12M) je rozpočet v deficitu 435 mld. korun. Čas kosmetických úprav rozpočtu byl možný před 4 roky. Čím déle škrty odkládáme v čase, o to musí být hlubší v budoucnu.“

🙈 „Vzhledem k podmínkám (nízká nezaměstnanost, podprůměrné zadlužení atd. ) máme poslední ideální podmínky. Další budou jen horší. Např. z dvojnásobnou mírou nezaměstnanost to půjde hůř. Současně rozpočtové škrty pomohou utlumit problém číslo 1. – vysokou inflaci.“

🙈 „Jednorázové vlivy (například výdaje na zastropování cen energií) jen znásobily problémy, který rozpočet měl předtím 3-4 roky. Absolutně největší nárůst jsou sociální dávky (+22 mld. r/r) z toho důchody (+18 mld.r/r), tj nárůst o 19 % r/r. Toto není jednorázovka ale dlouhodobý problém, který ještě vyhrotí další valorizace.“

🏇 Za mě to bude těžké. Vláda na to buď nebude mít erudici, nebo prostě (pardon) koule. A i pokud přece jen ano, nebude to umět vykomunikovat tak, aby ji v příštích volbách neporazila totálně nezodpovědná xenopulistická až extrémistická opozice.

Dobíhají nás problémy, které jsou takového rázu, že se nedají vysedět, nebo vytweetovat.

Pokud se ale podíváme na naši politickou mapu, současná vláda je s přehledem nejlepší možnou kombinací, kterou tato mapa nabízí.

Jsme v krizi.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh