Kdo zatáhl to nebohé Rusko do konfliktu?

Ano, takto, že „Kdosi Rusko zatáhl do konfliktu na Ukrajině“, ministr Lavrov včera obhajoval ruskou invazi na Ukrajinu. Zdá se, že se začínají z průběhu války a vyhlášených sankcí poněkud ošívat…

Ranní souhrn:

Abyste si dokázali udělat přehled dění v globálu, půjčím si ranní přehled Euromaidan Press:

Kyjev a další města trpí ruskými raketovými útoky.

Operační zóna Černého moře: námořní skupiny ruské Černomořské flotily pokračují v palbě na civilní lodě a zajímají námořníky.

Ukrajinské ozbrojené síly zničily ruské vybavení a zastavily konvoje vojenských vozidel a vybavení kolem města Trostjanec v Sumské oblasti.

Osa Sloboda Ukrajina: Rusko provádí útočnou operaci v oblastech Zoločiv, Charkov, Balaklija, pokouší se pokračovat v ofenzivě ve směru Lozova, katastrofálně potřebuje doplnění ztraceného vybavení a personálu.

Osa Sivershchyna (S-NE): Neúspěšná s městy Černihiv, Nižyn, Sumy, Lebedyn, Ochtyrka, ruské síly se snaží vyhnout střetům s ukrajinskou armádou a snaží se dostat na severní okraj Kyjeva. – Generální štáb ukrajinské armády

Osa Tavriya: Ruské jednotky neopouštějí pokusy o provedení útočné operace. Po přeskupení a zavedení části operačních záloh zaměřili své úsilí na osu Mykolajiv – Voznesensk. – Generální štáb ukrajinské armády

Osa Doněck: Ruský 1. a 2. armádní sbor pokračují v útočných operacích v oblastech Nový Aidar, Volnovakha, Mariupol. Hlavní cíle nepřítele – dobytí Mariupolu a dosažení admina Doněcké/Luhanské oblasti. hranice – nejsou dosaženy. – Generální štáb ukrajinské armády

Osa Polissya (S-SZ): nepřítel se snaží provádět útočné operace v oblasti Kozarovychi, Vyšhorod, Fastiv, Obukhiv. Další rozmístění polních logistických táborů bylo zaznamenáno v oblastech Borodyanka, Katyuzhanka, Havronshchyna

🏇 Jinak řečeno, Rusové postupují (byť velmi zvolna) takřka na všech úsecích front.

Obrazová a video část

Noční ostřelování Kyjeva
Zničený tank ruské armády u Ivankivu, severně od Kyjeva
Toto dělají naše střely Javelin, nebo NLAW. Ukrajinské jednotky 93. mechanizované brigády přepadly nepřátelský konvoj u Moskovského Bobryku
Jeden ze zajatých ruských okupantů
Tak vypadají ulice Charkova v současnosti.

a takto ulice Izjumu, ležícího nedaleko.

Charkov dnes ráno. Škola číslo 134.

Zajatý okupační voják mluví po telefonu se svojí matkou
Zajatí ruští vojáci hladově polykají žemli. Podle jejich tvrzení dostali s sebou jídlo na tři dny.
A to už je Rusko. Zatýkání protiválečných demonstrantů v Jekaterinburgu
Zničená ukrajinská vojenská technika u Novoaydaru.
Týlové jednotky ukrajinského odporu v akci. Davidov Brod u Chersonu.
Rada z Finska, kterou jsem před několika dny přečetl na twitteru: „Můžete mít na svém území ruské okupanty bezpečně. Když je stejně jako my uložíte šest stop pod zem“. (Stopy- četl jsem to v AJ). A tak se taky děje. Tyto fotky by měly obletět Rusko.
Izjum, ta města se podobají oblastem, o něž se sváděly boje ve II. WW
Tohle je pro změnu Borodyanka, o niíž už byla řeč v úvodu bloku.
Kyjevské metro těchto dní. Žije tu přibližně 15 000 lidí. Většinou ženy, děti a senioři.
Na závěr zpráva, která potěší
… a ještě jedna.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Související události

Německo chce na Ukrajinu poslat 2700 protiletadlových raket typu 9K32 Strela-2, které měla ve výzbroji NDR. Už poslalo 500 protiletecký raket Stinger (nejvíc z Evropy) a 1000 protitankových střel.

Kolona ruských armádních vozidel mířící ke Kyjevu se za poslední tři dny příliš nepohnula. Oznámilo to britské ministerstvo obrany s odvoláním na informace vojenské rozvědky.

Generál Pavel: „Přijde mi absurdní debata, že se sankce dotknou i našich občanů. No samozřejmě, ale nás se dotknou tak, že trochu omezíme svůj komfort. Ukrajinci kvůli tomu umírají, jak civilisté, tak vojáci.“

Ukrajincům chybí balistické vesty. Česká armáda by mohla poslat jen ty s prošlou životností, ale zdráhá se.

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu uprchlo ze země zatím víc než milion lidí.

V souvislosti se schvalováním ruské agrese vůči Ukrajině posuzují policisté přibližně 200 skutků. V devíti případech již bylo zahájeno trestní řízení.

Na Ukrajinu míří více než tisícovka cizinců ze 16 zemí, aby se připojili k nově vytvořené mezinárodní legii. Další žádosti přicházejí. Na Ukrajinu chtějí jet bojovat také někteří Češi, o výjimku už požádalo přes 400 z nich. Přes 150 britských exparašutistů už je na cestě.

Až polovina příjmů ruské státní kasy pochází z vývozu fosilních paliv. Pokud dokážeme jejich výpadek nahradit z jiných trhů a OZE, přestaneme tím nepřímo financovat válku na Ukrajině.

Německo konfiskovalo jachtu Dilbar dlouhou 156 metrů, která patřila ruskému miliardáři Ališeru Usmanovovi. Její cena se odhaduje na 600 milionů dolarů.

Do nové etapy ale podle francouzského prezidenta musí vstoupit také celá evropská obrana, a proto Emmanuel Macron na 10. a 11. března svolal do Paříže evropské státníky k jednání o společném postupu.

Španělsko posílá na Ukrajinu zásilku granátometů, kulometů a munice. 

Nabídky pomoci tady na té stránce. Malá i velká města, pro pár osob nebo pro osm, kdo může, uvolní pokoj, dva nebo celý byt.

Dáky za zájem přečtení a hlavně sdílení.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh