Když má peklo název BIIb

🥀 Dnešní den bohužel není jen Mezinárodním dnem žen, ale také výročím (letos sedmdesátým osmým), vyvraždění 3800 našich občanů, obyvatel rodinného tábora BIIb v Osvětimi.

🥀 V plynové komoře byli v podstatě zavražděni všichni dosud žijící členové prvního, zářijového (1943) transportu z Terezína, který původně čítal 5000 lidí. Přežilo jen 38 z nich, převážně zdravotníci a několik párů dvojčat pro Mengeleho pokusy.

🥀 Pro všechny ostatní cesta vedla nikoli do Heydebrecku, kam jim nacisti slíbili jet na práci, ale celou noc umírali v plynových komorách krematoria II a III.

🥀 Celkový souhrn tragédie rodinného tábora za jeho desetiměsíční existence: sedmi terezínskými transporty tam bylo dopraveno 17 517 mužů, žen i dětí. Jen každý patnáctý se dožil osvobození…

🥀 Vzpomínka člena sonderkommanda, vězně Zalmana Gradowského na tuto noc:

“Přijelo mnoho dalších aut a oběti opět přicházejí do velkého sálu. Z řady těch nahých žen se mnohé odtrhly a vrhají se divoce s pláčem a křikem k nově příchozím, neboť nahé děti uzřely své mámy, a líbají se, objímají a radují, že se opět zase shledaly. Děti se cítí šťastné, protože je ke smrti doprovodí matka, matčino srdce. Všechny se svléknou a všechny se postaví do jedné řady. Část pláče, část stojí a tiše se třese. Některé s námi chtějí s námi mluvit. Jejich srdce jsou přeplněna a chtějí se před smrtí svěřit se svým utrpením člověku, který ještě žije. Sedí tam také skupina žen, které se objímají a líbají. To se našly sestry a schoulily se do klubka, do jednoho chumlu. A tamhle sedí na lavičce nahá matka a drží na klíně svoji dceru. Děcko, děvčátko, kterému ještě není ani patnáct let. Matka ji tiskne k prsům a líbá na všechny části těla. Proud horkých slz dopadá na mladou květinu. To matka oplakává své dítě, které bude muset vlastníma rukama brzy odvést na smrt….“

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh