Když promluví Kalousek

Nepatřil jsem k jeho skalním fanouškům, ale v politice jsem jej respektoval – ostatně TOP jsem jednou volil.

Dnes jsem poslouchal jeho obsáhlý rozhovor pro ČRo a musím uznat, že jeho schopnost vysvětlit současnou komplikovanou realitu tak, aby jí porozuměl každý, v současné vládě chybí.

Zkusil jsem tedy ty hlavní myšlenky přepsat „na papír“ pro vás všechny.

✍️ Můj odhad: 100 tisíc uprchlíků = 10 miliard z rozpočtu za všechny položky, které to sebou nese. Rostoucí inflace a ceny energií dostane větší část lidí než dnes do takové situace, ve které jim musíme pomoci.

✍️ Částečně zchudneme všichni, to je nevyhnutelné. Opravdu chudým se pomoci musí, ostatním není z čeho. Pokud se vám daří hůř, ale máte zákl. životní potřeby zajištěny, není to důvodem pro intervenci státu.

✍️ Situace (inflace, energie, válka) je tak mimořádná, že schodek rozpočtu 280 mld, překročen být může, je ale třeba se chovat zodpovědně a nedělat populistická, nic neřešící gesta.

✍️ Viz. spotřební daň z PHM – sleva o 1,50 nepomůže nikomu, je to často denní pohyb cen na trhu a rozptyl na pumpách v jednom kraji. Navíc se ani ta sleva nemusí promítnout do koncové ceny. Pro rozpočet to znamená ztrátu 1 mld/měs. Vláda předtím měsíc dobře argumentovala, proč nebude dělat plošná opatření, aby nakonec udělala takové na němž nikdo nevydělá a proděláme všichni (stát).

Lepší už by bylo opatření na stanovení maximální marže. Myslím, že komplikované situace na trhu část zpracovatelů a distributorů využila.

✍️ Rozpočet je nastaven na inflaci do 4 %, tudíž do něj ze současné vysoké inflace přitečou desítky miliard navíc, ale zase vydá taktéž desítky mld na položky, s nimiž nebylo při tvorbě rozpočtu počítáno a to díky válce. (viz níže)

✍️ 1. Pomoc ukrajinským uprchlíkům, to budou desítky mld. 2. Vyšší peníze na valorizaci důchodů, vyšší peníze lidem v energetické chudobě a sociální nouzi 3. Vyšší výdaje než přepokládané, bude muset vláda vynaložit i na surovinovou bezpečnost a na obranu.

✍️ Vládě tedy patrně nezbyde nic jiného, než někdy v létě udělat novelu zákona o státním rozpočtu, dopočíst tam ty mimoř. příjmy z inflace, ale i mimoř. výdaje, viz výše.

✍️ Bylo špatné, kdyby ta situace byla zneužita k uvolnění finanční disciplíny a populismu, ale pokud se schodek rozpočtu navýší o 10, 20 mld., asi se nic zásadního, vzhledem k okolnostem, nestane.

✍️ Z dlouhodobého hlediska je známo, že každá uprchlická vlna znamená přínos pro ekonomiku. Tyto ukrajinské děti (ty které se nevrátí zpět), mi jednou budou platit důchod a já jim za to děkuju. Nicméně z krátkodobého hlediska, ta struktura příchozích pro ekonomiku není ideální)

✍️ Každé takové situace ve společnosti zneužívají populisté, obchodní ze strachem a tajné služby Ruska, přes páté kolony, ale vláda má tolik legitimních ekonomických pák, že by tato situace neměla vést k celospolečenským bouřím.

✍️ Před válkou jsme měli deficit 280 mld, třetí nejrychleji se zadlužující se ekonomiku v EU. Současné rozpočty jsou takto dlouhodobě neudržitelné a to úplně nejdražší pro nás všechny by bylo, kdyby se tyto veřejné rozpočty neudržely a šly ke krachu. Viz aktuální návrh 12 bodů Andreje Babiše, které by stály stát půl biliónu, na to stát prostě nemá, vždyť máme skoro 300 mld dluhu a každou takto půjčenou korunu budeme splácet dráž i s úroky…

✍️ Tady se setkaly, bohužel, tři věci najednou: 1. Inflace spojená s potkovidovou vysokou poptávkou, 2. uvolněná rozpočtová politika 3. válka Ruska proti Ukrajině -dnes už je jasné, že energetický cenový šok z podzimu byl součástí příprav Putina na válku.

Tato kombinace přivodí chladnutí ekonomiky as v příštím i množnou stagflaci, nerostoucí ekonomiku s vysokou inflací.

✍️ Ale když si zachováme odvahu, lidskost a chladný rozum, tak po nějakých 2 – 3 letech zase začneme bohatnout.

✍️ Každý chápe, že když se má rozdělit o něco svého, tak z logiky věci on sám bude mít méně – a u státních peněz je to stejné. Když se o něco dělíme s více lidi, pak nelze myslet, že můžeme mít stejně jako před tímto dělením.

✍️ Chci říct, že umět se rozdělit v těžké chvíli s někým opravdu potřebným, je taky velké bohatství. A tohle trpělivě vysvětlovat, že to děláme proto, že je to správně, je úkolem nejen pro vládu, ale pro všechny, kdo umí formulovat, aby to společnosti vysvětloval.

🏇 Je to tak,. čekají nás hodně těžké roky, ale pokud se vláda bude věnovat i těm dole a hlavně bude s nimi intenzivně komunikovat, máme předpoklady to zvládnout.

Nežijeme v Bangladéši, ale v nejrozvinutější části světa, v Evropské unii.

Podpořte provoz této stránky

Tato stránka funguje zejména díky příspěvkům od vás čtenářů. Díky všem.

Pokud mě chcete také podpořit, můžete využít služby Donio.cz

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh