Korespondenční volba? Zase nejspíš nebude

Vypadá to, že i příští rok, pokud bude chtít někdo ze statisíců Čechů žijících, pracujících, či studujících chtít volit prezidenta, bude muset cestovat, kolikrát stovky, ba tisíce kilometrů na náš zastupitelský úřad v dané zemi, či dokonce oblasti.

Ačkoli vláda korespondenční volbu, kterou již má zavedenu 24 zemí EU, měla jako jednu z priorit a voličům opakovaně slibovala, že udělá vše pro to, aby ji prosadila, nakonec nechce v jejím nabitém programu absolvovat stejné obstrukční kolečko, jako při schvalování novely pandemického zákona a nechá projednání korespondenční volby na později…

Jinak řečeno hlasy menšinových ANO a SPD tak rozhodují o tom, že nevzroste počet hlasů pro demokratického prezidentského kandidáta.

Vzhledem k tomu, kolik lidí a jak by asi hlasovalo a i k tomu, jak bude nejspíš volba těsná (prezidentské volby o 150 000 hlasů, parlamentní volby rozhodlo 30 000 hlasů) se nejspíše Babiš (nebo někdo jiný s podobným stylem politiky) v Průhonicích hlasitě chechtá…

Upřímně – Být Čechem v zahraničí, tak toto cítím od demobloku, jako podraz. Hodili by nesplněním tohoto slibů půl miliónu voličů přes palubu…

„Je ve hvězdách, jestli se bude hlasovat korespondenčně hned v příštích volbách. Osobně to spíš nevidím,“ připustil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. 

„Při velmi hladkém průchodu jsme téměř na hranici toho stihnout to do prezidentské volby. Vzhledem k tomu, že hladký průběh není ze strany opozice signalizován, pak se mi zdá zbytečné to teď urychlit,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. 

„Korespondenční volba ze zahraničí zůstává prioritou této vlády, je to v programovém prohlášení. V tuto chvíli bude ještě předmětem jednání i předsedů koaličních stran, termín případné mimořádné schůze není dohodnut,“ řekl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.  

Obrázek

Se zavedením korespondenčního hlasování přišlo na pět desítek senátorů. Horní komora jejich návrh schválila už loni v říjnu. Od té doby ale čeká na projednání ve sněmovně. Jeho přijetí má podle autorů umožnit snazší hlasování až 600 tisícům lidem žijícím v zahraničí.

Jak vidíte níže, s touto formou hlasování mají největší problém kremloboti a dezinformační scéna, protože drtivá většina zahraničních hlasů jde za demokratickými stranami či kandidáty .

No, byl jsem přesvědčen, že slečna z úvodní fotky už to nikdy absolvovat muset nebude. Je to strašně nespravedlivé. A kvůli poměru ve sněmovně i zbytečné.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh