Krása v bolesti

Dnes je to přesně deset let, kdy byla islamistickým radikálem v afghánském Khostu zastřelena jedna z nejuznávanějších válečných fotografek Anja Niedringhaus (48).

Pracovala po Associated Press a první profesní léta strávila mapováním běsů v jugoslávské válce v devadesátých letech minulého století.

Později působila i v Iráku, Afghánistánu, pásmu Gazy, Pakistánu,Libyi, Kuvajtu, Izraeli i v Turecku.

Anja byla držitelkou Pullitzerovy ceny za rok 2005 a obdržela rovněž cenu IWMF Courage in Journalism Award.

Její životní příběh vypráví film Romana Kuhna s názvem Anja: Life on the Frontline.

V rodném Höxteru je pak muzeum jejích fotografií.

Tento příspěvek může být vzdáním holdu všem válečným reportérům a novinářům, kteří jsou (pokud nejsou přímo od nás) bezejmennými hrdiny válek, kteří kolikrát dlouhá léta riskují zdraví i životy, abychom si dokázali představit, co pro obyčejné lidi v daných konfliktech znamená válka, kterou bychom jinak měli zprostředkovanou jen jako statistiku bojových úspěchů či neúspěchů.

Díky nim víme, jakým je válka utrpením a mimo jiné i díky nim pomáháme jako občanská společnost Ukrajincům tak intenzivně.

Tady je několik Anjiných fotek, které patří mezi ty nejvíce působivé:

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh