Kritické myšlení jako nepotřebný balast

Ti lidé jsou oběti. Oběti dezinformací, díky nimž se však stávají nebezpečím pro celý systém. Selhání státu.

Jak dokázal dezinformační ekosystém zahýbat s lidmi bez mediální gramotnosti

1. Zase zfalšované fotky

Tradiční dezinformační praktika, používaná už od migrační krize: „Vy disidenti a bojovníci za pravdu, vy nejste sami! Je vás čím dál víc, akorát zmanipulovaná mainstreamová média vám o tom odmítají říci! (A proto choďte víc sem k nám, na dezinformační weby.“

Fotograf Adam Hříbal: „Stejně je neuvěřitelný, jak jsou lidé ovlivnitelní. Momentálně mezi CZE antivaxx scénou jede fotka z Rumunska. Vydávají ji za protesty proti covidu, nicméně jde o fotku z protestu proti tamní vládě z roku 2017.“

Hele, co je to jako za hnutí, že si musí, aby dokázalo své teze pomáhat lhaním a vytvářením fejků?

Fake, hoax
Originální post z roku 2017

2. „Výzva“ k samoléčbě pomocí lživých informací

Tento leták reálně nabádá lidi přesně proti tomu, k čemu je naoko určen. Přes návod jak nezaplnit nemocnice pomocí lživých údajů, směřuje k zaplnění nemocnic lidmi, které textu uvěří.

Necelou minutu trvá (ani ne) ověřit si, že tvrzení o Ivermectinu jsou dávno a mnohokrát vyvrácené lži.

Ani Japonsko, ani Indii Ivermectin nepomohl a zatímco Indie od léčby Invermectinem pro její neúčelnost odstoupila, Japonsko ho k léčbě nedoporučovalo nikdy.

Je samozřejmé, že tuto lež šíří primárně dezinformační weby, jako tady už leta šířící proruský narativ událostí ve světě Infojna.sk.

Jdeme dál: Ad Japonsko, to nejen, že se nevyléčilo Ivermectinem, ale samozřejmě sází na vakcinaci: ve středu začalo nabízet zdravotnickým pracovníkům posilovací očkování proti koronaviru v souvislosti s rostoucími obavami z nové varianty viru, která již byla v zemi zjištěna.

A dál: Samotný výrobce léku Ivermektin se distancuje od použití jeho výrobku jako léku na Covid 19

Takže: tento text je patrně vyroben kdesi u profíků, apeluje na Vánoce, což má pro většinu lidí velký emoční význam, tím donutí příjemce zprávy utlumit jeho kritické myšlení.

„Vánoce přece chceme mít hezké a se svými blízkými trávit v klidu a pohodě všichni!“

Takže: Je mi blbě, ale chci být na vánoce doma a ne ve špitálu. Tak se naperu podle rady v letáku nefungujícím odčervovadlem…

Logicky to nemalá část těch lidi samoimunitou nedá a skončí v nemocnici.

Za prvé se stane přesně to, proto čemu si myslí, že se chrání a za druhé se tam dostanou pozdě. Tudíž jejich léčba bude stát milióny, obsadí tolik potřebné lůžko na JIP a zaměstnají několikery jinde chybějící ruce.

A to je přesně to, co chtějí dezinformační inženýři docílit. Rozklad systému, ústící v nedůvěru v něj, násobící se nervozitou a často i nenávisti mezi oběma skupinami obyvatel zasažené země.

Ti první jsou hotoví z toho, že se zbytečně rozkládá ekonomika, zahlcuje zdravotnický systém a vydávají se miliardy na léčbu lidí (a budou se vydávat i v budoucnu), z nichž drtivé většině by bývalo stačilo dát se očkovat vakcínou.

Druhá, dezinformačním ekosystémem sešrotovaná, (mnohem méně početnější, ale proto že kvůli dezinformacím má za to, že v mnohem větším ohrožení životů, svobody, dětí, budoucnosti, atd, atd, mnohem hlasitější) část lidí zase nechápe, že jim nikdo nevěří a lidi do sebe nechají „píchat ty sajraty“, zatímco by se na pohodu mohli předávkovat koňským odčervovadlem.

Tihle všichni z odkazů (a je jich mnohem víc) si nevzali ten „lék“ jen tak sami od sebe, ti všichni jsou obětí dezinformací.

Paní u které jsem tento „život zachraňující“ leták objevil, na prokázání faktu, že sdílí lež zatím reaguje jako správný dezinformacemi vycvičený disident a hrdě sděluje, že nic mazat nebude, protože má právo na názor a my, kterým připadá zvlášní obhajovat očividnou lež, to jen vidíme z jiné perspektivy

To je síla dezinformací, zasažená část populace přestává hledat pravdu, vypíná kritické myšlení, jede výhradně na emocích a podporována dezinformačním ekosystémem, začíná hořet plamenem disidentského boje za umlčovanou pravdu.

I když je to život ohrožující lež.

Velkou část dezinformačního a manipulativního balastu, kteří se šíří zejména na sociálních sítích, mají přitom na svědomí provařené, dlouhodobě ruskou propagandu šířící, Parlamentní listy.

Například dnes upozorňuje novinář Jan Moláček na rozhovor, kde „expert“ tvrdí bez jakéhokoli důkazu , že přímo v důsledku podání vakcíny v ČR, již zemřelo „skoro tolik lidí lidí“ jako na Covid 19.

Můžeme se vsadit, že do několika dní budou „myšlenky“ tohoto textu sdílet vystrašení lidé po celé zemi.

Část lidí vypnula mozek. Protože se bojí. Vidí neschopnou vládu a dostali jako bonus dezinformačních inženýrů informaci, že vakcína je nebezpečná tak, že je lepší léčit se „koninou“.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh