Lístek v památníku

📓 Někdy na mě při pátrání v archivech a hledání zapomenutých příběhů, vykoukne z hlubin času příběh či jen jeho útržek, kteří jsou tak naléhavě smutní, že mě donutí všeho nechat, práci přerušit a jít dělat něco, co mi přináší radost.

Abych na to nemusel myslet.

A tohle je jeden z nich.

📓 Stránka v památníku holocaust přeživší židovské dívky, Bedřišky Winklerové. Vzkaz jí napsala její nejlepší kamarádka z terezínského ghetta, Eva Abelesová 3. října 1944.

✏️ “Vzpomínky jsou jediným rájem, z něhož nemůžeme býti nikdy vyhnáni.

Béďo, odjíždím a nevím, zdali mě ještě někdy uvidíš.

Vzpomeň si proto na mě.

Eva Abelesová

Psáno ve šlojsce, v Terezíně 3/10/44.“

📓 Tzv. šlojska byla uzavřené shromaždiště, kde se podrobovali příchozí registraci do ghetta, nebo jako v tomto případě, odkud byli obyvatelé ghetta nakládáni k transportům do vyhlazovacích táborů.

📓 Následující den, 4. října 1944 vyjel transport Evy Abelesové na cestu do Osvětimi.

Eva Abelesová, které bylo tehdy jen čtrnáct let, hned při příjezdu neprošla selekcí a byla zavražděna, stejně jako dalších 9/10 z 1500 s ní transportovaných obyvatel ghetta…

📓 Sama Bedřiška Winklerová patřila mezi malou skupinu internovaných dětí, které věznění v ghettu přežily, konec války strávila dokonce ve Švýcarsku.

Jak ale sama říká: “Žádná z mých terezínských kamarádek se nevrátila.“

📓 Ze 7590 dětí, které byli transportovány z Terezína dále, se konce války dočkalo 142.

Tedy jedno z padesáti tří…

(Zdroj Paměť národa)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh