Ekonom Filip Matějka projíždí ekonomickou kondici země – dalším seznam argumentů, proč volit ANO a … padnout ke dnu.
“Viděl jsem, jak paní Schillerová říkala, že vláda za inflaci není zodpovědná a že jde o věc centrální banky, což ale vůbec není pravda. To bychom mohli analogicky říct, že za těch třicet tisíc obětí koronaviru mohou jen doktoři a že ani s tím vláda nemá nic společného.“
➡️ “ Nejvíc jsme poškozováni asi tím, že všechna důležitá rozhodnutí se dnes ve státním aparátu sbíhají u jednoho člověka – a i když ten člověk spí jen pár hodin denně, nikdy nemůže zvládnout všechno. Je smutné, když si zároveň nenechá poradit a sleduje jen krátkodobé cíle.“
➡️ “Ekonomicky jsme covid přežili, žádná obrovská katastrofa nenastala. Ale určitě jsme ho mohli zvládnout lépe. Jiné evropské země to dokázaly. Ve srovnání s blízkými sousedy jsme si vedli hůř. Ne nějak drasticky hůř, ale hůř. Prostě se to nezvládlo dobře.“
➡️ “Zavřeli jsme pozdě, a proto víc a na delší dobu, než bylo v Evropě běžné. Neměli jsme něco za něco. Měli jsme větší škody obojího rázu – vedle těch zdravotních i ty ekonomické.“
➡️ “Obrovský je státní dluh, který se v Česku prohloubil víc než jinde. Nejen kvůli covidu – jako by se tu v jednu chvíli ucho utrhlo a na útratu se úplně přestalo hledět. Stoupá inflace a vyskočily nám úrokové sazby. Víc než jiným zemím.“
➡️ “Celospolečenská solidarita může být i když dnešní děti vyčítají rodičům a prarodičům: jak jste nám mohli zničit planetu? Pak by nemusel být takový problém mládým vysvětlit, že v zájmu ochrany přírody a klimatu je třeba zavést nové ekologické daně. Např. ještě víc zatížit fosilní paliva a jiné klimatické škodliviny, abychom za dvacet let mohli prosperovat. A výnos použít právě na důchody, protože benefitů spojených se záchranou klimatu už se dnešní senioři nedožijí. Přijde mi to jako win-win situace namísto toho, aby stát pomáhal jedněm na úkor druhých a obě skupiny se kvůli tomu mezi sebou hádaly.“
➡️ “Penzijní reforma (pozn.: kterou vláda sabotuje) ve skutečnosti není ničím jiným než spolehlivým plánem, jak fungovat do budoucna a dluhy zvládnout. Protože jinak bude východiskem kolaps – nikdo nám nepůjčí, nebo jen za vysoký úrok.“
➡️ “Vláda ale teď s penězi zachází tak, jako kdyby ji dlouhodobost nezajímala. Rozhazuje je tady a teď. A neřeší, jestli to, co dělá, je dlouhodobě udržitelné.
A to, co dělá udržitelné není: Vždyť v letech 2019–2023 se má státní dluh zdvojnásobit, a nikdo neříká, co se potom změní, aby se tahle spirála zastavila.“
➡️ “Možná je nynější mazaný postup, kdy ANO nemluví o řešeních, pro voliče ANO stravitelnější. Pro ty, kdo ekonomické souvislosti sledují víc, to je však frustrující.“
➡️ “Rozdíl je v tom, že v USA nebo v Německu se bavíme o jednorázových akcích. Svět se dostal do mimořádné situace, kdy bylo namístě utratit hodně peněz. Jako když se rodina rozhodne, že si koupí byt na hypotéku. Rázem utratí pět milionů, i když ročně vydělá jen jeden. My ale utrácíme pořád. Americký balíček je navíc investiční – a pokud vám investice vynese víc, než kolik stojí úrok, tak je správné si na ni půjčit. My si půjčujeme na obyčejné utrácení.“
➡️ “Jak Babišova vláda inflaci? Začala rozhazovat peníze, které se částečně přelévají do vyšších cen. To je teď hlavní důsledek rušení superhrubé mzdy a s ní spojeného snižování daní. Vláda si podtrhla příjmy a zvětšila dluh, možná si stoupenci tohoto řešení zvedli popularitu, žádného velkého nakopnutí ekonomiky navíc však nedosáhli.“
➡️ “Jde o to, jestli vsadíme na kouzlo trhu a decentralizaci, tak aby každý mohl svobodně uplatnit svoji iniciativu. Anebo jestli někdo chce o všem z centra rozhodovat a všechno řídit. ANO chce hlavně to druhé.
Vždyť třeba chytrá karanténa loni v nejkritičtější době dva týdny stála, protože se čekalo na rozhodnutí zaneprázdněného premiéra…“
(foto FB Andrej Babiš)