Maria Kalesnikava: na 11 let do běloruského vězení.

Jediná ze tří hlavních lídryň loňských protestů v Bělorusku, která se nyní nachází na území země, Maria Kalesnikava, byla dnes ve vykonstruovaném soudním procesu vojenské Lukašenkovy junty, odsouzena na 11 let do vězení.

Spolu s ní byl souzen její spolupracovník Maksim Znak, ten má strávit ve vězení jen o rok méně.

Maria Kalesnikava byla vloni zadržena na běloruské státní hranici, kam ji unesenou odvezli Lukašenkovi tajní policisté a nutili ji tam násilím opustit zemi.

Maria však před nimi roztrhala svůj pas a odejít z Běloruska odmítla. Byla proto okamžitě odvezena do vězení ve vnitrozemí a dnes po měsících vazby odsouzena.

Oficiální rozsudek je zdůvodněn “vytvořením extrémistické skupiny“.

Všechny tři lídryně běloruské opozice spolu: Zleva Veronika Tsepkalo, Sviatlana Cichanouska a Maria Kalesnikava

Rozsáhlé protestní hnutí v Bělorusku se zformovalo vloni poté, kdy režim v srpnových volbách zmanipuloval výsledky prezidentských voleb a vítězem nechal prohlásit stávajícího diktátora Lukašenka, namísto skutečné vítězky, opoziční lídryně (a náhradního kandidáta za jejího již vězněného manžela) Sviatlany Cichanouské.

Foto ze soudu, v posadí kolega Maksim Znak

Následné protesty pak Lukašenkův režim tvrdě potlačovat, zadrženy byly desítky tisíc lidí, z nichž mnozí byli ve vězení mučeni a biti a došlo i k několika zabitím, únosům a vraždám kritiků totalitního režimu.

Dění jsme na stránce Visegradský jezdec podrobně společně podrobně sledovali.

Typický obrázek. Bezuzdné násilí policejních složek, bránící výsledek zfalšované volby, proti pokojným demonstrantům.

Lukašenkův režim, masivně podpírán svým ruským sousedem, dnes představuje tu nejtvrdší formu diktatury, která si nijak nezadá s tou v Brežněvovském SSSR, v sedmdesátých letech minulého století.

Tento režim si nakonec budou muset Bělorusové svrhnout sami (a nejspíš to bude hodně bolet), nicméně jestli západní svět stále stojí na stejných hodnotách, na nichž vznikla jeho svoboda, demokracie a prosperita, měl by Bělorusům poskytnout maximální možnou podporu.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh