Na co není vidět za zatáčkou

Nad současnými událostmi na ukrajinských hranicích je třeba zamýšlet se i v souvislostech a minimálně ve střednědobém horizontu.

⚠️ Co vidíme teď:

Ruská strana včera předala USA toto stanovisko:

➡️ Moskva opakuje svoje požadavky na stažení sil NATO ze střední a východní Evropy a znovu chce záruky toho, že Ukrajině nebude umožněno vstoupit do NATO. Pokud nedostane závazné záruky, hrozí Rusko opatřeními „vojensko-technického charakteru“.

➡️ Podle Kremlu je politováníhodné, že se USA nezřekly dalšího rozšiřování NATO, ani se nezaručily, že Ukrajina a Gruzie nebudou přijaty do aliance, ani nepřistoupily na návrat vojenských možností a alianční infrastruktury do stavu roku 1997, kdy Rusko a NATO podepsaly základní úmluvu o spolupráci. Česká republika se členskou zemí aliance stala v roce 1999 společně s Polskem a Maďarskem, Slovensko je členem NATO od roku 2004.

Vesnice Stanytsa Luhanská, nedaleko frontové linie na ukrajinské straně, včera večer. Oblast ostřelována největší intenzitou za poslední tři roky.

⚠️ Kam zatím nedohlédneme, ale měli bychom:

➡️ Souběžně s hrozbou nové velké války proti Ukrajině Putin s pomocí ruských jednotek o 30 000 vojácích prakticky v minulých týdnech provedl anšlus Běloruska. 

➡️ Koncem měsíce se v Bělorusku očekává referendum s předem daným výsledkem, které s úpravami ústavy umožní formálně připojit zemi k vládě Moskvy a vytvořit tak nové a větší Rusko.

➡️ Jednou z chystaných změn taky bude, že z ústavy mají vypadnout zmínky o Bělorusku jako nejaderné zemi. Alexej Lukašenko už dvakrát v posledních dnech vyhlásil, že v plánu je umístění jaderných zbraní na území jeho země.

➡️ V naší části světa to bude zásadní změna. Posílí tlak Ruska mimo jiné na pobaltské země a zejména na propojení ruské enklávy Kaliningrad s Ruskem, které tak bude nyní zasahovat až k dnešním běloruským hranicím. Je to spolu se vším ostatním, co již Rusko dělá, hrozivý vývoj, který zasahuje i za hranice Ukrajiny.

➡️ V celém, regionu vzroste tlak Ruska a jeho soft power tady postupně získá předpolí pro další postup. Neříkám, že se Rusku nutně podaří, ale prodejné politiky, byznysmany, média i celebrity, kteří všichni ovlivňují veřejné mínění, v našem regionu ruské tajné služby najdou vždycky.

Záleží na tom, jak tomu dokážeme čelit.

Není proto divu, že nejtvrdšími oponenty Ruska mimo Ukrajiny samotné a Spojených států jsou především Estonsko a Litva.

Oni tohle totiž vidí zcela jasně už teď.

Takhle vypadá země ve válečném stavu. Rusko, Bělgorodská oblast u hranic s Ukrajinou

⚠️ A kam to celé míří:

➡️ Putin to už řekl několikrát: Největší tragédií XX. století byl rozpad SSSR a jeho vlivové zóny. Jeho celoživotní politické dílo spočívá v pokusu vrátit staré uspořádání východní zpět.

 „Od Štětína v Baltském moři po Terst na Jadranu spadla nad kontinentem železná opona. Za touto čarou jsou všechna hlavní města starověkých států střední a východní Evropy – Varšava, Berlín, Praha, Vídeň, Budapešť, Bělehrad, Bukurešť a Sofie; všechna tato známá města a lidé kolem nich se nacházejí v něčem, co musím nazvat sovětskou sférou, a všechna jsou tak či onak podřízena nejen sovětskému vlivu, ale rozsáhlé a v některých případech rostoucí kontrole z Moskvy. .“

Winston Churchill, Fulton, USA, březen 1946

A tom to je.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh